On erittäin ikävää, että täällä Sotkamossa on ruvennut ilmenemään susivihaa. Susi on erittäin hieno eläin, jota tulee kaikin keinoin suojella ja parantaa sen elinoloja. Ei sutta saa vainota sen takia, että se nälkäänsä tappaa jonkin rakkikoiran. Siinä se pointti onkin: miksi sudella on nälkä. Syypäitä ovat hirvenmetsästäjät. He metsästävät aivan liikaa hirviä ja sudet jää ilman. Suden normaalia pääravintoa ovat hirvet ja jos niitä olisi tarpeeksi, ei susista näkyisi kylillä jälkeäkään. Siispä nyt on kiireesti sovittava Sotkamon ja lähialueen metsästäjien kesken, että yhtään hirveä ei ammuta ainakaan 10 vuoteen. ( Varminta tietysti olisi säätää laki tai asetus tätä koskien, mutta ei taida nyt onnistua, kun meillä vihreillä ei ole ministereitä.) Täten saadaan susikanta pidettyä Sotkamossa ja pikkuhiljaa huomattavasti kasvamaankin. Mutta tähän akuuttiin ruokapulaan pitää antaa susille ensiapua. Sotkamoon on saatava niille pikaisesti hyvää riistaruokaa. Hirviä ei saada tulemaan tänne. Mutta Sotkamon erämaihin voidaan tuoda poroja Hallan paliskunnalta ostaen. Ja olisi ehkä mahdollista siirtää niitä Suomenselän peurojakin tänne. Pitää vain luonnonsuojelun asiantuntijoiden kanssa suunnitella, että paljonko noita ruokaeläimiä tuodaan ja kuinka usein. Täten susilla säilyy metsästystaito ja kun hirvikanta saadaan elpymään, niin ne kyllä pärjäävät omillaan ja lisääntyvät meidän kaikkien iloksi.
Susia on suojeltava
ikivihreä
392
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
(No provohana tuo oli,mutta vastataan silti)
Metsäpeurat on paljon uhanalaisempia, kuin sudet. Miksei niitä susia siirrettäisi
sinne päin, missä niistä eniten iloitaan ? Siinä sulle toimintasarkaa, kun suunnittelet
siirrot viheriäiden omille alueille.
http://www.nelonen.fi/uutiset/viihde/1766178-harri-moisio-irvailee-talvivaara-kohulle-me-helsingissa-tiedamme-kuinka-teidan-pitaisi-elaa
Luulettako suden suojelijat että Sotkamolaiset metsän omistajat taipuu tuohon 10v hirven rauhoitukseen? Entä nautaeläinten ja lampaan kasvattajat ylisuureen susi kantaan? Susi ja sen suojelulla on ruvettu ratsastamaan metsän omistajan ja karjankasvattajien kustannuksella. Suojelijat osallistukoon petokorvauksien ja taimikko vahinkojen maksuun.