Sisään/ulos menevä liikenne

mupet8

Hommasin jonkun NetWorx -ohjelman, ja seurailin sillä hetken nettiliikennettäni. Suljin selaimet, mut silti liikennettä oli tasaisesti jonkin verran.

Pääsääntöisesti sisään tuleva liikenne oli 0 tavua/s. Mutta ulos menee tasaisesti 40-100 tavua sekunnissa. Siis pientä, mutta kuitenkin. Mistä tämä johtuu???

Johtuuko tämä esim pingistä? Vai mikä se ping, on? Pitääkö se yllä jotain koko ajan? Ihmetyttää vain että mitä tavuja ulos lähtee tasaisesti koko ajan. Vai kuuluuko ne edes olla koko ajan täysin "nollia"? Onko jatkuva ulosvirta 40 tavua/s normaalia??

Yhteys on valokuitu, 10Mbn nopeuksinen, langaton (suojattu) reititin omassa talossa.

10

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei näitä kannata seurata jatkuvasti. Ihan normaalia että liikennettä menee kokoajan.

    • naulan kantaan

      Se on sitä windows monitorointia ;D windows vakoilee..

    • WstbyRUh

      Asenna Wireshark niin näet mitä tulee ja menee.

    • Turhaa hommaa.

      • 0hm0

        Miksi se olisi turhaa hommaa?


    • nero1.0

      ``ikkunan`` tiedustelu ohjelmisto on vain sen liikenteen takana ei sen vakavempaa.. ohjelmiston eka versio asennettiin jo vistaa. koneesi sijainti ja tapahtumat tallennetaan tai tarkastetaan auttomaattisesti mahdollisen terroristi puuhiesi takia.

    • vakoilu ja örkit

      Nää windows reijät oli hyökkäyksen kohteena jo kuukausia, lisäksi ms oma vakoiluo ja nsa saa koneestasi liikennettä ulos turhaan!

    • hmhmhm

      Tuon liikenteen määrän näet windowsin tehtävänhallinnastakin.

      Sieltä näkyy myös, mitkä sovellukset yhteyttä käyttää. Tehtävänhallinta / resurssienvalvonta -> verkko, windowsissa.

      Wiresharkilla pystyy tosiaan sitten vielä tarkempaa analyysiä tekemään.

    • hmhmhm
    • Windows-huhuilee-muita

      Windows ? Windowsin oma verkkojärjestelmä aiheuttaa jonkinverran jatkuvaa verkkoliikennettä kun Windows huhuilee että löytyykä verkosta muita Windows-koneita. Tuota liikennettä voi vähentää ottamalla Windowsin tiedosto- ja tulostinjaot pois käytöstä sekä poistamalla protokollista netbios-protokollan, noita ei tarvita Internetin käyttöön vaan ainoastaan Windows-koneiden väliseen liikenteeseen (eli jos kotonasi ei ole kuin 1 tietokone et tarvitse noita mihinkään).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9314
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4509
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1841
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1600
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1341
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      37
      1270
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      907
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      892
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      883
    Aihe