6-vuotias hetken yksin kotona

"Hysteerikkokö?"

Olkaa niin ihania ja sanoisitte asialliset mielipiteet, pieneltä kuulostavaan "ongelmaani".

Tyttäreni täytti syksyllä 6 vuotta. Ja siispä ensi syksynä paineleepi ekalle luokalle. Tyttö on tosi "fiksu" ja voisiko sanoa -asiallinen-. Mutta. Olenko minä nyt vaan niin kiinni tuossa vauva-ajassa, että epäröin jättää lasta kauppareissun ajaksi yksin kotiin? Siis, puolen tunnin kauppareissun. Tyttö itse haluaa esim Pikku Kakkosen ajan olla kotona itekseen, kun ei tahtoisi aina kauppaan lähteä mukaan. Typyllä on oma helppokäyttöinen puhelin ja ollaan käyty lävitse monesti mm se, ettei ovea avata, vaikka ovikello soi. jne.

Kaikki on ookoo, kun lähden vauvan kanssa kauppaan, mutta sitten tulee kauheat heitteillejättöajatukset ja tyyliin nyt on varmaan poliisit ovella, koska lapsi on jätetty yksin.

Jättäisittekö te noin pienen hetkeksi ykin kotiin? Mieheni oli sitä mieltä, että hyvä se on opetella, koska ensi syksynä tyttö on kuitenkin jo ekaluokkalainen ja saattaa joutua olemaan kotona yksin, ennenkun tullaan kotiin.

Kiitokset mielipiteistä.

9

1143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äiti ja ope

      Kyllä minusta voi jättää yksin puoleksi tunniksi, varsinkin, kun lapsi itse siihen mielellään suostuu. Älä suotta ole hänestä huolissasi. Olette ilmeisesti puhuneet esimerkiksi oven avaamisesta asiallisesti, koska lapsi ei pelkää, että roistot tulevat ja vievät hänet. ;-)

      On myös hyvä, että hän oppii hahmottamaan aikaa, kun tietää, että äiti tulee noin puolen tunnin kuluttua. Kannattaa myös kertoa hänelle, että joskus saattaa tulla pieni viivytys vaikkapa sen takia, että kassalla on jotakin häikkää tai tapaat jonkun tutun, jonka kanssa hetken juttelet.

      Ensi syksynä ekaluokkalaisestasi on jo kasvanut rutinoitunut yksin kotona olija, eikä sinun tarvitse olla huolissasi, vaikka hän olisi joskus koulun jälkeen tai aamulla jonkin aikaa yksinkin. Jos et sinä tai isi ole kotona, kun hän tulee koulusta, muista kotiin tullessasi aina kysyä, miten koulupäivä on mennyt ja oliko hyvää ruokaa. Sillä on iso merkitys, lapsella on tarve kertoa koulupäivästä sille aikuiselle, jonka ensiksi tapaa kotiin tultuaan.

    • Hei.

      Koko vanhemmuus on aikalailla kysymyksesi kaltaista tasapainottelua rajojen ja kasvun kanssa. Mihin lapsi on valmis, mitä häneltä voi edellyttää jne?
      Kysymyksesi kertovat, että olet vastuullinen äiti, joka pohdit eri tilanteiden vaikutusta.
      Itse olen sitä mieltä, että eskari-ikäinen voi olla lyhyen aikaa yksin, jos lapsi itse haluaa kokeilla sitä. Voitte kokeilla eka kertaa vaikka niin, että et edes mene kauppaan asti, vaan vain kävelet kadulla hetken. Kuitenkin jokin varasuunnitelma on hyvä olla. Osaako lapsi jo soittaa itse puhelimella sinullepäin? Tai asuuko naapurustossa joku, joka voi äkillisen pulman ilmaantuen tulla auttamaan? Ekat kauppareissut kannattaa sovittaa sellaiseen aikaan, että joku voi olla 'takapäivystäjä'. Ainahan elämässä voi käydä jotain täysin yllättävää. Liikenneonnettomuus tai muuta, jolle ei voi mitään. Siksi on ehkä hyvä, että vaikka kerrot miehellesi, että nyt lähden kauppaan ja XX jää siksi aikaa yksin. 6-vuotiaan valmiudet toimia yllättävissä tilanteissa eivät vielä ole kovin monipuoliset. Siksi jokin takaturva on hyvä olla olemassa lapsellekin, kuten, että isä kuitenkin tulee töistä, vaikkakin myöhemmin.

      Voimia ja viisautta erilaisiin kasvun ja kehityksen vaiheisiin perheellenne!

      Meiju, diakoni

    • "Hysteerikkokö?"

      Kiitos Kaunis asiallisista vastauksistanne! :)

      Tosiaan, tyttärellä on helppokäyttöinen puhelin, jota osaa käyttää ihan vaivatta. Pieni viivytys tuli toisella kauppareissulla ja soitin lapselle, että tullaan ihan heti. Oli lähinnä "närkästynyt" eikä halunnut puhua pitkään, kun oli oma ohjelma kesken =D

      Kai tämä nyt on vaan sitä kasvamista ja tietyllä tavalla "irtipäästämistä" ja lapsi tosiaan kasvaa ja kehittyy. Oli vaan niin huono omatunto ja vaikka ihan hyvillä mielin lähdinkin, ni matkalla iski jonkunlainen paniikki, että nyt se pieni on yksin kotona ja mitä jos sattu jotakin, jne.

      Jankutin varmaan 15min ensimmäisellä kerralla siitä, että ovea ei saa avata mistään syystä. Että kenelläkään tulijalla ei voi olla niin tärkeää asiaa, että 6vuotias lapsi voisi jotenkin auttaa. On aiemmin jo oppinut että lieteen ei saa koskea, jne. Toki sitten eka luokan alettua pitää huolehtia siitä, että on helppoa välipalaa saatavilla, ettei hellaa ees tarvia käyttää mitenkään ja sitten pitänee käydä monta muutakin asiaa lävitse kotona olemisesta, mutta nämä kaupassa käynnit on jo hyvä alku. Voi miun pientä. =)

      Kiitos paljon vastauksista. On paljon parempi mieli nyt! =)

      • "Hysteerikkokö?"

        ...ja tosiaan lapsen mummi asuu ihan kivenheiton päässä ja hänellä on avain meidän asuntoon. =)


    • 50-luku

      6- vuotiaana kävin yksin hakemassa maidot naapurista, noi n puolen kilometrin päästä. ja ekaluokalle juosiin kouluun sulan aikaan metsän läp 2 km ja talvella tietä pitkin 3 km, ilman saattajia. asuttiin maalla , vaan sehän olikin sitä 50-lukua

      • Harmittaa kovasti

        Harmittaa, että maailma on muuttunut uusavuttomien ja lähes holhottavien yhteiskunnaks, jossa ei osata edes perunoita keittää. Tulee trauma siitä ja tulee trauma tästä ja etenkin silloin kun koitat asettaa rajoja. Ennen vanhaan -olen kuitenkin vasta 70-luvun lapsi- piti tehdä kaikki lähestulkoon itse. Vaikkakin osa elämää alkoi automatisoitumaan kahdekskytluvun puolivälissä. Tulihan VHS-nauhureihin johdinpäässä olevat "kaukosäätimet".


        Voi niitä aikoja... Voi niitä aikoja.


      • siitä se alkaa
        Harmittaa kovasti kirjoitti:

        Harmittaa, että maailma on muuttunut uusavuttomien ja lähes holhottavien yhteiskunnaks, jossa ei osata edes perunoita keittää. Tulee trauma siitä ja tulee trauma tästä ja etenkin silloin kun koitat asettaa rajoja. Ennen vanhaan -olen kuitenkin vasta 70-luvun lapsi- piti tehdä kaikki lähestulkoon itse. Vaikkakin osa elämää alkoi automatisoitumaan kahdekskytluvun puolivälissä. Tulihan VHS-nauhureihin johdinpäässä olevat "kaukosäätimet".


        Voi niitä aikoja... Voi niitä aikoja.

        Meilläkin 6v eskari sai just ekan oman kännyn joululahjaksi. Ja sen käyttöä on nyt harjoiteltu. Ja turvaohjeita yksin olemiseen liittyen on käyty läpi. Osaa soittaa 112 ja kertoa nimen ja osoitteen. :) Voi hyvin jättää n.30 min yksin jos itse haluaa jäädä.


      • Isä

        Minä kävin eskarissakin yksin, 2 km matka suuntaan. Eskari oli pikkukaupungin keskustassa, ite asuttiin lähiössä.

        Kouluunkin menin ekasta päivästä alkaen yksin, tosin ekana päivänä tutustuin kaveriin, joten kaksistaan kuljettiin. Taas matka oli parisen kilometriä suuntaansa.

        Tämä siis 70-luvun alussa. Ei ollut neljän lapsen vuorotyötä tekevällä yksinhuoltajaäidillä paljon muuta mahdollisuutta kuin luottaa siihen että osaan.
        Tänä päivänä tulisi varmasti kiireellinen huostaanotto, joka olisi ollut takuulla huonoin vaihtoehto meidän perheelle.

        Mutta aloittajalle: kyllä sun tapauksessasi on pitkälti kiinni siitä, millainen lapsesi on.


    • Päätä itse

      FIksu lapsi voi olla puoli tuntia yksinään, kun hänelle on järjestetty tuoksi ajaksi tekemistä. Koheltavaa kakaraa, joka etsii oitis tulitikut, kun ovi äidin perässä sulkeutuu, ei voi jättää yksin minuutiksikaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe