9-3X

Tuleeko tämä 9-3X joskus markkinoille? Kenties uuden 9-3:n coupé?
3448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eipä taida 9-3X tulla sellaisenaan markkinoille. Siitä kyllä varmaan otetaan käyttöön monia siinä olleita ideoita, mutta tuskinpa siitä koskaan tulee tuotantomallia sellaisenaan (vaikka mistäpä sitä koskaan tietää!).

Saabin toimitusjohtaja Peter Augustsson olisi halunnut pistää Saab 9X:n tuotantoon, mutta GM:stä pistettiin jarruja päälle, että auton pitäisi myydä 70000-100000 kpl vuodessa, jotta se olisi taloudellisesti kannattavaa. GM siis katsoi, ettei ainakaan näillä näkymillä ole taloudellisesti kannattavaa lanseerata 9X:ää markkinoille.

Tuossa 9-3X:ssä on sellainen juttu, jota olen odottanut Saabilta kuin kuuta nousevaa, nimittäin puoliautomaattivaihdelaatikko. Toivottavasti tuo optio tulee myös uuteen 9-3:een. Olisihan se Sensoniciin tottuneena kiva vaihdella itse vaihteita ratissa olevista kytkimistä, ja samalla välttää kytkinpolkimen käyttämistä!

Äänestä
  • Enkö mä ikinä opi tuota uutta "nimimerkki" ja "otsikko" järjestystä?! :)

    Äänestä

  • Saabzonesta lainattua: "The new 9-3X is expected to be on the market in 2004 and the prototype we now see is very much similar to the production car do to be out in 1-2 to years time."

    Tulinpa itsekin jälleen kuuluvaksi Saab -perheeseen, kun rekisteröin omiin nimiini vanhempieni Saab 900 i, vm. 88.

    Tsekkasin samalla Saabin sivut ja ihastuin välittömästi 9-3X:ään. Voisin kyllä tilata yhden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teme kirjoitti:

Tuleeko tämä 9-3X joskus markkinoille? Kenties uuden 9-3:n coupé?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu