"jotkut palvoo jeesusta jotkut palvoo Jumalaa, en tiiä jos jotkut palvoo viellä ns.Pyhää henkeä."
Eikös Allah, Jumala, God, Gud yms sanoilla ole sama merkitys?
Sitten ei ole merkitystä millä nimellä palvelee Jumalaa, jos Hän on yksi ja ainoa.
Minun käsitykseni mukaan niin kristinuskossa opetetaan. Siis opetetaan, että Isä, Poika ja Pyhä Henki on yhtä.
Eikös Allah, Jumala, God, Gud yms sanoilla ole sama merkitys?
Sitten ei ole merkitystä millä nimellä palvelee Jumalaa, jos Hän on yksi ja ainoa.
Minun käsitykseni mukaan niin kristinuskossa opetetaan. Siis opetetaan, että Isä, Poika ja Pyhä Henki on yhtä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
>>>Siis opetetaan, että Isä, Poika ja Pyhä Henki on yhtä.>>Kerran tuli kysyneeksi kristityltä ystävältäni, keitä nämä ovat.Pyhän Hengen kohdalla ei osannut sanoa,jolloin kysyin itse papilta.Kuvittele, pappi sanoi "ei sellaisia saa kysyä , se on sydämmen asia!"
Mietin vaan, että palvotaanko kristinuskossa sellasiakin joita ei tunneta,kuten Pyhää Henkeä?
Ja osaako kukaan kristinuskoisista vastata tähän , kuka tai mikä Pyhä Henki on
Pyhä Henki oli jo mukana luomisessa, sillä luomiskertomuksen mukaan Jumalan Henki liikkui vetten päällä (1 Moos 1:2, KR38). Pyhä Henki oli myös mukana lunastuksessa, sillä Kristus iankaikkisen Hengen kautta uhrasi itsensä viattomana Jumalalle (Hepr 9:24, KR38). Jeesus itse sanoi: "Jumala on Henki" (Joh 4:24, KR38). Paavali puhuu Herrasta, joka on Henki (2 Kor 3:18) ja Hengestä Jumalan Henkenä ja Kristuksen Henkenä (Room 8:9). Hän on luomaton, ääretön, ikuinen ja kaikkivaltias kuten Isä ja Poika. Hän on Jumala ja Herra. Kuitenkin uskon, että Jumala on yksi. Jumalan olemusta ei saa hajottaa eikä Isää, Poikaa ja Pyhää Henkeä saa sekoittaa tosiinsa. Pyhä Henki on samaa olemusta Isän ja Pojan kanssa. Henki ei ole Pyhä Henki ilman Isää ja Poikaa. Uskon mukaan yksi on kolme ja kolme on yksi. Kaikki kolme persoonaa ovat yhtä ikuisia ja keskenään samanarvoisia.
ettemme tiedä paljoa Hengestä.
Muslimit pysyvät mieluummin tietämättöminä kuin lähteä arvelemaan niin suuresta "Jumalaan kuuluuva"sta asiasta.
Eiköhän yksi ainoa yhteinen/puolueeton/kielestä riippumaton nimittäjä näille uskonnoille ole Jeesuksenkin paljon käyttämä Aabrahamin Jumala-nimitys?
Eiköhän ole selvää, että Muhammed arabina, Aabrahamin laillisen ENSIMMÄISEN lapsen Ishmaelin jälkeläisten jäsenenä, ole oikeutettu tähän asemaan?
Eiköhän ole selkeää että kun Jeesus sanoi Jumalan voivan luoda Aabrahamille lapsia vaikka kivistä, että hän tarkoitti kaikkien ihmisten olevan Aabrahamin Jumalan lapsia jos he vain uskovat oikein, välittämättä syntyperästä?
Eiköhän ole selvää että jos siis todella uskoo YHTEEN Aabrahamin Jumalaan, uskoo oikein pakostakin, eikä palvo saatanaa, kun Jeesuskin kysyi että miksi saatana ajaisi itsensä ulos, eli miksi saatana käskisi palvomaan Aabrahamin Jumalaa?
Eli eikö ole selkeää että muslimit ovat oikeassa, ja 300-luvulla keksitty "kolminaisuus" ei ole? Eli sillä ON väliä, pitääkö Jeesusta jumalana vai uskooko yhteen alkuperäiseen Aabrahamin Jumalaan, sillä muuten te olette monijumalaisia (koska kun yksi ei ole kolme, muuten Jeesus olisi sanonut [Mark.12:29] "kuule, oi Israel, Herra, Jumalanne, on KOLME!") !!!!!
Yksi kun ei ole kolme eikä voi olla kolme, miten Jeesus ei tiennyt Tuomiopäivän ajankohtaa jos kerran Isä sen tietää ja he ovat yksi ja sama??? Edes vesi ei voi olla kaikissa kolmessa olomuodossaan yhtäaikaa...
Siis ei ole väärin palvoa jeeusta ja unohtaa jumala javielä_pyhä_henki siinä sivussa? eikö olisi helpompaa jos palvoisi vain Jumalaa?