Minä olen fyysisesti ja henkisesti vahva ihminen. Minä en voi ikänä masennukseen sairastua. Heikkojen ihmisten sairaus on masennus.
masennus on merkki heikkoudesta
minä en masennu
14110
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
En tiedä olenko heikko. mutta en uskalla tehdä mitään enkä mennä minnekään ilman miestäni. Jotenki yksin en pärjää enkä uskalla. En tiedä miten kestäisin jos mieheni sattuisi kuolemaan, varmaan sekoaisin lopullisesti olen todella riippuvainenh pikkumiehestäni.
Päivä onkin mukava alottaa lukemalla pala uusinta trollausta. :)D
ole muuta tekemistä ? Elätkö muuten naapurin rahoilla ?
Sun pitää mennä verotoimistoon valittaan ja sanoa ettet halua maksaa veroja koska ne rahat menee masuntuneiden suuhun. Olispa hauska kulla mitä virkailija sanoo tai nähdä edes se ilme.
Tää sama aloittaja on yks ja sama trollaaja palstalla jolla on masennustakin pahempia ongelmia ja jotka nyt purkautuu näin. Sillä on selvästi paha olla eikä kukaan voi auttaa. Sen pitäisi hakea apua mielenterveystoimistolta heti ja pikimmiten.
No ainakin on aikaa trollailla täällä joten ei sitä työtä näytä paljoaa olevan. Mietitkö ihan 24/7 näitä masentuneita ihmisiä ? Se kertoo kyllä selvästi siitä, että jotain on sulla vikana ja pahasti, ei kukaan normaali tasapainoinen terve ihminen kirjoittele täällä tuollaisia jatkuvalla syötöllä. Kaltaisillesi on kyllä oma nimikekin jopa ihan diagnoosinsakin, mutta enpä mene enempää siihen. Kehoitan hakemaan apua jostain muualta . . ammattilaiselta.
Aloittaja avun tarpeessa ilmiselvästi, mutta jatka toki tyylilläsi, eipä tuo ketään kiinnosta. Kävin juuri äsken kokeilemassa maastavedossa menisikö näinkin masentuneella 220kg rikki ja menihän se. Onneksi sairaslomaa myönnetty kevääseen asti ja tulokset nousee lisää.
Tiedän että olen heikko ja huono ihminen, kertoisitko jotain mitä en jo tiedä?
Eiköhän aloittajan tämä viesti sekä muut samankaltaiset viestit kerro tuosta trollaajasta jo kaiken ja ei todellakaan ole mikään ainakaan henkisesti vahva ihminen, päinvastoin.
Juuri toisessa topiikissa käsiteltiin, kuinka vaikeita kokenut ei masennu, koska se on vajaa, hitaasti kehittynyt tunnepuolelta. Mitä enemmän ihminen tuntee sen paremmin se kehittyy.
Hanki jo ääliö se elämä ittelles, päästään sustakin rauhaan.
"Minä olen fyysisesti ja henkisesti vahva ihminen. Minä en voi ikänä masennukseen sairastua. Heikkojen ihmisten sairaus on masennus."
Älä huoli, kyllä vielä tulee se päivä kun sinäkin sairastut ja sitähän sinä et kestä. Olen sentään sen verran vahva ihminen etten vielä ole tappanut itseäni mutta uskon että samassa tilanteessa sinä tekisit sen 99 %:n varmuudella.
Et ole fyysisesti etkä henkisesti vahva. Olet säälittävä ja surkea ihmisperse, jolla ei ole parempaa tekemistä, kuin pilkata elämässään kovia kokeneita (hyväksikäytetyt, loppuunpalaneet, väkivallan uhrit tms.). Vielä saat linkoamasi paskat päin omaa naamaasi.
Mä taas olen joissain asioissa erittäin vahva ja kykenevä, mutta sitten
aivan liian monissa melko kykenemätön, heikohko.
Ei vaan saa tehdyksi millään asioita, ne tuntuu ylitsepääsemättömän
vaikeilta.
Siispä olen jättänyt suosiolla tekemättä, yhdessä vaiheessa
hoin jopa ihan mantraa "minkä voit jättää huomiseen älä tee sitä tänään",
kun ei kuitenkaan tullut tehtyä ja sitten siitäkin jaksamattomuudesta
koki jonkinlaista riittämättömyyden tunnetta, huonoa omaatuntoa.
Että kun ei kerran enää asioiden tekeminen luonnistanut, heitin aivan
lekkeriksi ja otin aivan päinvastaisen asenteen.
Tuolta mä löysin kans jotain, ei tartte jaksaa, antaa olla vaan.
Entisestä jaksamisen tahdista on pikkuhiljaa saanut takaisin ehkä
neljäsosan, joskus pystyy heittään kovaa tahtia tunteja ja sitten se
olikin siinä, seuraavana päivänä ei välttämättä juuri mitään,
ailahtelevaa.
Päivä kerrallaan, jos joskus vielä pääsis kolmasosaan entisestä,
olishan se jo sekin parempi kuin että ei mitään.
Noista trolleista ei kannata kovin suuria pultteja vetää, ne ei auta siihen
omaan tilanteeseen millään tavalla, ongelmia tuntuis löytyvän
niittenkin suunnalta aika lalla.
Kait olisivat net myös jonkinlaisen avun tarpeessa raukat.