opintotuen vaihtaminen tyttömyysetuudella opiskeluun

jepsiiis

Opiskelen nyt aikuiskoulutuksessa ammattioppilaitoksessa ja täytän keväällä 25v. Olen saanut tähän asti normi opintotuen mutta jäin äitiyslomalle joten opinnot ovat keskeytettynä ensi syksyyn asti. Mietin kannattaisiko minun irtisanoutua kyseisestä koulusta että voisin saada tyttömyysetuutta menemällä toiseen kouluun opiskelemaan samaa alaa? Tai voisin hakea kyllä uudelleen samaan kouluun. Jos hakisin nyt vasta kyseiseen kouluun opiskelemaan, minulle myönnettäisiin tuo työttömyys etuudella opiskelu ja se rahahan on paljon suurempi kun normi opintotuki. Onko kellään kokemusta tämmöisestä? Vaihtaisin samalla suuntautumistani lapsiin ja nuoriin kun en koe toista suuntautumisvaihtoehtoa itselle sopivaksi. Toivottavasti tästä sai jotain selvää.

5

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jijn

      Kannattaahan sitä kokeilla, mut ei työkkäri tuosta vaan ilman kunnon perustelja myönnä sitä työmarkkinatukee siihen :)

    • niineiaina

      Työttömyysetuudella opiskelu ei ole mikään subjektiivinen oikeus, jonka ilman muuta saa. En laskisi sen varaan.

      Opiskele nyt vain nopeasti jo aloittamasi opinnot valmiiksi.

    • kanaarinalle

      Epäilen, että siinä täytyy olla jotain ehtoja, muutenhan kaikki vaihtaisi.

    • voi sentään

      Työttömyysturvalla opiskelu on tarkoitettu reitiksi pois työttömyydestä. Tuskin saisit etuutta, jos perustelusi olisi, että saisit paremmat tuet kuin aiemmin. Ikävä juttu kannaltasi, mutta näin arvelen että kävisi.

      • Nnkknnkkn

        Kyllä opiskelut voi olla jo aloitettu ja kesken ennen työttömäksi jääntiä ja silloin tukea saa. Lue työkkärin sivuilta ohje.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe