Tukiasema vissiin 15km päässä meidän talosta. Toimiiko yhteys ja, jos toimii niin millaisiin nopeuksiin voi päästä?
4G kantomatka
4gm
72378
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
4G verkkoa on rakennettu kaupungeissa 1800 ja 2800 MHz taajuudella ja silloin kantomatka on enintään muutamia kilometrejä.
Maaseudulle 4G verkko rakennetaan 800 MHz taajuudella jonka kantomatka on huomattavasti pidempi. 15 km on kuitenkin sellainen matka että ilman lisäanttenneja et kunnollista yhteyttä saa. Jos yhteys muodostuu niin nopeudet ovat todella onnettomat.
Sopivilla suunta-antenneilla on kuitenkin mahdollista saada hyvätkin nopeudet.. 30-60M sisään ja 10-20M ulos on mahdollista suunta-antenneilla tuollakin matkalla. Tarvitset 2 kpl 800 MHz harava-antenneita sekä 4G reitittimen jossa on antennipaikat ulkoisille antenneille. Kaksi tarvitaan koska 4G hyödyntää sekä risti- että vaakapolarisaatiota.
Tekeekö tuollaisella mitään? Vai pitääkö olla toisenlainen.
https://www.4g-antennit.fi/product/303/suuntaava-9-dbi-4glte3g-kaksoisantenni-5-tai-10-metrin-kaapeleilla
Otapa ny ammattilaiseen yhteyttä ja testatkaa ensin, nää antennikauppiaat voi vedättää sua ihan 1-0. Ammattilainen pystyy mittaileen mitä sinne kuuluu ja mitä ei.
Onnistuu ihan kuluttajavälineillä ja ilmaissoftilla nähdä ja sitten vasta aletaan osteleen mitä on välttämätöntä.
Jos ei ole varaa palkata niin eti joku tuttu jolla on sonera 4g ja pyydä testaamaan?
Paras.
https://www.4g-antennit.fi/product/257/poynting-xpol-a0002-8-9-dbi-4glte3gwlan-kaksoisantenni-5-metrin-kaapeleilla
Minulle ehdotettiin tämmöistä
https://www.4g-antennit.fi/product/326/
Onko tuo nyt vääränlainen tähän tarkoitukseen? En oikein näistä ymmärrä. Hinta ainakin sopisi.
https://www.4g-antennit.fi/product/325/gsg-networks-18dbi-4glte3g-suunta-antenni-800900-mhz-10-metrin-kaapelilla
Tuolla pärjää, ja tuo "tämä on paras" ei pidä paikkaansa jos ollaan kaukana tukiasemasta.
Riittääkö tuohon minun tarkoitukseen 1 antenni? Kun jostain olevinaan luin, että 2 antennia pitäisi olla, mutta voi olla, että sekotan asian johonkin toiseen.