Pari kysymystä hiustensiirrosta

hiustensiirrostakiin

Olen viime aikoina erittäin vakavissani harkinnut meneväni hiustensiirtoon ja muutama kysymys asiaa koskien on tullut mieleeni:

1. Eli jos menen hiustensiirtoon, niin joudunko syömään finaa, jotta SIIRRETYT hiukset eivät lähtisi? Siis sen toki tiedän, että ne "alkuperäiset" hiukset jatkavat harvenemistaan, mutta siirrettyjen hiusten pitäisi kai pysyä ilman finaakin?

2. Joka paikassa sanotaan, ettei hiustensiirtoon saisi mennä liian nuorena, niin mikä on liian nuori ja miksei saisi mennä? Itse olen vasta 23, lieneekö järkevää sijoittaa hiustensiirtoon kaikki varani vielä tässä vaiheessa?

Kiitos.

5

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmmm...

      Olet kyllä tosi nuori hiustensiirtoon. Toisaalta
      5 vuoden kuluttua on vaivaan luultavasti löydetty
      konsti.
      Finaa on vedettävä, täällä palstalla kirjoitelaan
      kaikenlaista marginaalisista sivuvaikutuksista.
      Itse olen vetänyt 20 v. sperman tuotanto vähentynyt,
      ja sekään ei luultavast johdu gefinasta.Ei muuta
      oireita.
      Tosiasia on, että kyllä ne vaan lähtee, ilman
      finaa ( gefina ) Gefina vastaa finaa hinta murto-osa.
      vaikka otat gefinaakin, helposti käy niin, että
      tukka ohenee istutettujen takana, ja joudut
      istutuskierteeseen

    • Kyllä siirretyt

      hiukset pysyvät ilman finaakin. Jo finan vaikutusmekanismin perusteella olisi järjetöntä väittää että siirretyt hiukset tarvitsisivat finaa pysyäkseen päässä.

      Tosin jos et finaa käytä niin muutamassa vuodessa siirrettyjen taakset tulee kaljuvyöhyke kun kaljuus etenee. Silloin joudut taas siirrättämään lisää.

      Ei ole olemassa mitään absoluuttista "liian nuorta" ikää, mutta vasta lähempänä 20v on ongelma se ettei viel oikein tiedä kuinka nopeasta kaljuuntumisesta on kyse. Jos lähes kaikki hiukset ovat lähdössä ennen 30v niin ei kannata siirtoihin lähteä koska siirteet eivät riitä.

    • hiustensiirrostakiin

      Kiitos molemmille vastauksista.

      Periaatteessa voisin kyllä mennä nyt hiustensiirtoon ja sitten mennä vielä myöhemminkin, mikäli tarvetta ilmenee. Ensimmäiseen siirtoon riittäisivät omat pienehköt varani ja mahdolliseen toiseen siirtoon varmaan saisin vanhemmiltani rahaa. Sinänsä niskan alueen siirteiden riittämättömyys ei edes olisi paha juttu, koska saahan niitä karvoja otettua esim. rinnasta, käsistä tai jaloista. Finaa en mielelläni söisi, vaikka haittavaikutuksia ei tulekaan kaikille.

      Tällä hetkellä taistelen itseni kanssa siitä, että kannattaako minun mennä hiustensiirtoon vai ei. Sinänsä kannattaa, koska haluaisin että päässäni kasvaisi hiukset kuten useimmilla ikäisilläni. Toisaalta taas näytän kaljunakin hyvältä, mutta en haluaisi olla kalju... Varmaankin kaikki tätä viestiä lukevat ovat käyneet saman taistelun.

    • 123abc

      Kyllä ne siirrettyt hiukset pysyvät päässä lopun elämän, ilman mitään mönjää ja finaa.

      Et ole liian nuori hiusten siirtoon. Jos itse nyt päättäisin olisin mennyt hiustensiirtoon sitä mukaa kun hiuksia olisi lähtenyt.

      Tiedän kun olen kaksi kertaa käynyt hiustensiirrossa.

    • Hm....

      Jotain empiiristä tutkimusta ja arviointia voi tehdä
      katselemalla vanhempien sukulaismiehien päitä
      ja ylipäätään kaljuuntuneita miehiä, kuinka alas
      hiusraja on valunut ja kuinka tuuhea jäljellä
      oleva hiuksisto on.
      Sitten kannattaa arvoida mistä istuttuksessa
      otettavat hiukset tullaan - tultaisiin ottamaan.
      Vertailu antaa aika masentavan lopputuloksen
      jos ollaan realistisia.
      Täytyy toivoa että seuraavan 10 vuoden kuluessa
      jotain keksitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3361
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2006
    3. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1851
    4. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1825
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1768
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1357
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe