madepilkki

matitikka

Millainen pilkki olisi mateen pilkintään paras,, pilkkejä taitaa olla pari erinlaist mallia, On sellainen lusikkamallinen ja toinen sellainen koukkuhässäkkä,, kumpi näistä kannattaisi hommata, vaiko molemmat.. Itse en ymmärrä mateen pilkinnästä mitään,,

3

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalastajanainen

      En tiedä onko eri mallisia, mutta sellaisella melko painavalla haruksen näköisellä mötikällä, jossa on kalanpala syöttinä, olen itse pilkkinyt ja saanut. Sillä kopsutellaan järvenpohjaa ja made tulee puollustamaan reviiriään ja tarttuu sitten niihin piikkeihin. Siis oleellista on pitää "pilkki" koko ajan liikkeessä pohjaa kopsautellen!

      Pilkille kannattaa mennä tammi/maaliskuun vaihteessa ja silloin kun alkaa jo ilta hämärtyä. Kutupaikat löytyy melko matalista lahdista, joissa on järviruokoa rannan tuntumassa ja vettä noin reilu metri. Reikiä kannattaa kairata valmiiksi, niin ei mene aikaa hukkaan sitten kun "syönti" alkaa.

      Toivottavasti onnistaa, on nimittäin niin koukuttava kalastusmuoto. Ai niin, viellä sen verran, että riittävän vahva siima ja viiden tuuman kaira, niin saat saalin myös ylös. Kalastusonnea!

      • matikkanero123

        Haralla viis tuumanen kaira on liian pieni kun tahtoo kuus tuumanenki käydä ahtaaksi kalan kans. Tulee karkkoja kun haran koukut tarttuu nostossa jään reunaan. n.20g. Jigikoukku kalanpalalla ja 0,30mm monosiimoilla toimii toisinaan paremmin kuin hara ja toimii pienemmästäkin reijästä paremmin.


    • Kalastusmaistri

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7403
    2. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      78
      4913
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4809
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3008
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2639
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2541
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2186
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1820
    Aihe