Sarjassamme divarilöytöjä...
Chester Himesin dekkarit ovat mielestäni jääneet Suomessa vaille ansaitsemaansa huomiota. En ole varma siitä, elääkö hän enää, mutta hän on Ranskaan muuttanut musta amerikkalaismies, joka vietti seitsemän vuotta vankilasta tehtyään aseellisen ryöstön 19-vuotiaana.
Himes kirjoittaa poikkeuksellisesta ympäristöstä. Hänen tarinansa sijoittuvat mustien Harlemiin. Harlemia hän kuvaa raadollisesti ja uskottavasti, mutta myös rakkaudella. Kirjojen aikakausi on 1950-1960-luvut.
Kirjojen henkilöt ovat värikkäitä persoonia lain molemmilta puolilta. (Anti)sankareina on kaksi mustaa NYPD:n etsivää Haudankaivaja-Jones ja Ruumisarkku-Ed Johnson.
Himesin tyylilaji on kovaksikeitetty dekkari. Toisaalta hänen tekstinsä kulkee parodian rajoilla. Himes viljelee mustaa huumoria. Kirjoissa on roisia väkivaltaa ja räväkkää komiikkaa. Sankariparin tyylinen päänaukominen on tuttua monista myöhemmistä poliisielokuvista. Oikeastaan Bad boys-elokuvien Martin Lawrencen ja Will Smithin esittämät poliisihahmot on varastettu suoraan Himesin tarinoista.
Himesin suomennettuja dekkareita:
- Ei armoa Harlemissa
- Kuolema kulkee Harlemissa
- Hellettä Harlemissa
- Hetki vain, olet vainaa
Chester Himes
4
538
Vastaukset
- Johnny Rocker
Himes kirjoittaa todella vakuuttavasti ja samalla hirtehisen humoristisesti. Kannattaa tutustua myös Himesin Ruusunnuppu teokseen joka on eroottissävyinen kirja. Klassikoita kaikki viisi suomennettua kirjaa. Miksi Himesiltä ei ole suomennettu enempää?
- lueskelin
noita Himesin dekkareita, ja käsiin sattui myös Rusovarpaat. Olisikohan kyse siitä ?
- Johnny Rocker
lueskelin kirjoitti:
noita Himesin dekkareita, ja käsiin sattui myös Rusovarpaat. Olisikohan kyse siitä ?
Tarkoitin R u s o v a r p a a t -kirjaa. Hieno eroottissävyinen romaani.
- Johnny Rocker
Johnny Rocker kirjoitti:
Tarkoitin R u s o v a r p a a t -kirjaa. Hieno eroottissävyinen romaani.
Chester Himes on kirjoittanut parisenkymmentä teosta, joista on suomennettu vain viisi. Myös Harlemiin sijoittuvaa, Haudankaivajan ja Ruumisarkku Edin edesottamuksia kuvaavaa sarjaa on kirjoitettu enemmän kuin nuo neljä suomennettua teosta.
Chester joutui itse nuorena miehenä linnaan aseellisesta ryöstöstä. Istui ainakin seitsemän vuotta. Viiskytluvulla muutti rasistisesta Amerikasta Ranskaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932059Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671520YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741289Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2361170- 731160
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan871074Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1501018Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava243962Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51916Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891