Vihainen kissa

miu ja mau

Meillä 4v.leikattu poika kissa. Kolme kk.sitten otettiin pentu tyttökissa. Aluksi näytti,että kaikki menee hyvin.Sitten poika kissan luonne muuttui. Ikinä ei perheelle ole sähissyt,eikä murissut. Nyt ei anna kunnolla silittää,kun alkaa huutamaan. Ulos,kun lähössä,niin isolla äänellä huutaa. Välillä tyttökissan ei kärsi katsoakkaan poikakissaan päin,kun sähisee ja murisee.Välillä kuitenkin leikkii tyttökissan kanssa. On annettu poika kisallekkin hellyyttä. Missä meni vikaan?

13

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No nih

      No varmaan sama vika kuin perheeseen tulee 3-4 vuotiaalle pikkusisko tai veli.
      Ykköspaikka on mennyttä ja äiskä/iskä huomioi etupäässä nyt tota kauhukääryläistä.
      Palauttakaa se !

    • erakko

      Ei missään mennyt vikaan, paitsi että toiset kissat ovat yksineläjiä ja eivät sopeudu toisen kissan kanssa.

    • Voi olla ettei toimi

      Komppaan tuota, että kissat ovat luonnostaan yksineläjiä. Nartut sietävät usein toisiaan, mutta muut kombinaatiot vaativat yleensä sukulaisuussuhteen toimiakseen. meilolä on kissaveljekset ja ne tulevat toimeen hyvin, kun ovat pennusta asti olleet yhdessä.
      Ratkaisuna voisit koettaa antaa kissoille enemmän tilaa. Laitat ruokkimispisteen toiselle eri paikkaan, samoinkuin vessan. Se voi vähentää stressitasoa.
      Onnea matkaan.

      • kissakaverit

        "7. Mari Vainionpää: Kissojen hyvinvointi
        ELL Mari Vainionpää alusti kissojen hyvinvointiasioista ja kissalain tarpeellisuudesta.
        Vainionpään mukaan kissa ei ole erakko. Sosiaaliset ongelmat ihmisten ja toisten
        kissojen kanssa ovat seurausta liian aikaisesta vierotuksesta (alle 12 viikkoa).
        Luonnossa kissa saalistaa; kotikissa sen sijaan vaatii saalistuksen korvaamiseksi
        leikkiä lajitovereiden kanssa ja aktiivista panostusta omistajaltaan. Kissa, jonka
        kanssa ei leikitä, tylsistyy eikä enää edes kaipaa leikkiä, ja saattaa purkaa
        turhautumistaan esimerkiksi turkin liialliseen hoitoon"

        Linkki http://www.mmm.fi/attachments/elaimet/seura-_ja_harrastuselainten_hyvinvoinnin_neuvottelukunta/6Fp8J2sWa/PK_130213.pdf


      • Voi olla ettei toimi
        kissakaverit kirjoitti:

        "7. Mari Vainionpää: Kissojen hyvinvointi
        ELL Mari Vainionpää alusti kissojen hyvinvointiasioista ja kissalain tarpeellisuudesta.
        Vainionpään mukaan kissa ei ole erakko. Sosiaaliset ongelmat ihmisten ja toisten
        kissojen kanssa ovat seurausta liian aikaisesta vierotuksesta (alle 12 viikkoa).
        Luonnossa kissa saalistaa; kotikissa sen sijaan vaatii saalistuksen korvaamiseksi
        leikkiä lajitovereiden kanssa ja aktiivista panostusta omistajaltaan. Kissa, jonka
        kanssa ei leikitä, tylsistyy eikä enää edes kaipaa leikkiä, ja saattaa purkaa
        turhautumistaan esimerkiksi turkin liialliseen hoitoon"

        Linkki http://www.mmm.fi/attachments/elaimet/seura-_ja_harrastuselainten_hyvinvoinnin_neuvottelukunta/6Fp8J2sWa/PK_130213.pdf

        "Vainionpään mukaan kissa ei ole erakko"

        Tästä lienee useita eri näkemyksiä. John Bradshaw kirjassaan "kissan mieli", esittää tuon postaamani näkemyksen.
        http://www.docendo.fi/kissan-mieli-ymmarra-lemmikkisi-kaytosta.html


    • kissix

      Jos haluaa pitää useampaa kissaa, ne kannattaa ottaa samasta pentueesta tai ainakin yhtä aikaa. Tai sitten antaa emon pitää yhden poikasistaan.

      Kissat ovat sopeutuneet jossain määrin laumaelämään ihmisen kanssa, mutta monet kissat kokevat lajitoverin läsnäolon erittäin stressaavaksi. Ilmeisesti poikakissasi sieti pentua, mutta nyt kun se on kasvanut sukukypsäksi, sen läsnäolo omalla reviirillä on alkanut ahdistaa.

      Itselläni oli ennen kaksi kissaa: emo ja poikanen. Nekin pyrkivät pitämään reviirinsä jotenkin erillään. Poikanen oli sisäkissana, kunnes ulkoileva emo kuoli. Vasta sitten se alkoi käydä pihalla ja otti vapaaksi jääneen reviirin haltuun. Siihen asti siis toinen sai olla rauhassa silloin tällöin sisällä ja toinen ulkona. Tämä järjestely kehittyi meistä ihmisistä riippumatta.

      Arvelisin, että niissä kodeissa, joissa on monta kissaa, niistä ainakin osa on ulkokissoja. Näin ne pääsevät lepuuttamaan hermojaan ja purkamaan stressiä. Jos kissat ovat kylkikyljessä kerrostalokämpässä kaiket päivät, käy kuten teillä.

      Sinuna luopuisin toisesta kissasta, jos tilanne ei kohene. Kissa ei voi mitään luonnolleen.

      • miu ja mau

        Me asutaan omakotitalossa ja molemmat kissat käy ulkona. Ajattelin ensin viedä eläinlääkärille,ettei kissa vain ole kipeä.Kun monesti sähähtely ja murina on myös,kun ulos pyrkii tai ruokailun jälkeen. Harmittaa vaan,kun on niin kiintynyt mol.kissoihin. Kyllä ne välillä leikkii ja juoksee peräkkäin. Poika kissa välillä yrittää puhdistaa pikkukissan turkkia ja pikkukissa ärsyyntyy siitä. En tiedä enää mitä teen :( Kiitos kaikille


    • gsiuaealjejee

      Lisää mielenkiintoista luettavaa:

      "Kissa ei ole erakko, mutta ravintotilanne luonnossa voi ajaa sen elämään yksin. Sukulaiskissoista koostuvia yhteisöjä kuitenkin muodostetaan, mikäli ravintoresursseja ja suojaa on riittävästi. Kissayhteisöissäkin vieraisiin kissoihin suhtaudutaan vihamielisesti, eivätkä yhteisön kissat itse vaihda ryhmää. Tästä syystä ihmisen luomissa kissayhteisöissä, etenkin rajallisisissa resursseissa, kissoilla on usein sosiaalisen käyttäytymisen ongelmia."

      Lähde: http://www.elaintieto.fi/lajit-complete-info/kissa/kissa-luonnossa.aspx

      • boyandgirl

        Minun leikattu poikakissani oli melkein neljä vuotta kun se sai asuinkumppaniksi n. 4-5 kk vanhan tyttölöytökissanpennun. Alusta asti ovat olleet hyviä kavereita, aivan alussa pennun vilkkaus tuntui ehkä poikakissasta vähän rankalta, mutta ei muuta: syövät, nukkuvat ja leikkivät yhdessä ilman tappeluja tai mustasukkaisuutta. Kerran yöllä huomasin, että tekivät ' hommaa' kun nukkuivat kahdestaan sänkyni jalkopäässä. Olivat siinä vaiheessa jo kumpikin leikattuja. Vaikuttivat vähän noloilta, kun heidät yllätin, eikä sama ole toistunut kertaakaan ainakaan minun nähteni. Hyvin pärjäävät ja kiltti poikakissa on opettanut orvon tyttöpennun 'kissojen tavoille', ja ollut kuin isä tai isoveli pienelle ( tuota yhtä kertaa lukuunottamatta : D ).


    • näin meillä

      Uskoisin kissojen kyllä aikaa myöten tottuvan toisiinsa.
      Ainakin meidän aikuinen tyttökissamme tottui melko nopeasti 9 viikkoiseen poikapentuun.
      Aluksi sähähteli mutta sitten alkoi vähitellen nuolla ja leikkiä pennun kanssa.
      Aikaa meni muutama kuukausi.
      Molemmat ovat leikattuja ja poikakin on nyt jo lähes kolme vuotias iso jättiläinen, tuplasti painavampi tyttöä.
      Molemmat saavat käydä ulkona ja tyttökisu käykin aamuin illoin mutta poika on laiskempaa sorttia, ei viitsi. Odottaa kyllä ikkunan takana koska tyttö palaa ja sitten leikitään hurjia takaa-ajoja huoneesta toiseen.

      Sukulaisuudella ei ole mitään tekemistä meidän kissojen sopeutumisessa, mutta uskoisin niille olevan helpottavaa kun on riittävästi tilaa suuressa omakotitalossa jossa voi olla vapaasti molemmissa asuinkerroksissa kuten pihallakin.

      Voivat vetäytyä omaan rauhaansa kun tarvitsevat yksinäisyyttä.

    • Kanien ystävä

      Sama vika on meilläkin.Meillä on tuo aikuinen 2v tyttö kissa ja sit otettiin pieni tyttökissa.Ja vanhempi on ihan masentunut/loukkaantunut kun se tuotiin.Toivottavasti se niiden kaverisuhde tuosta alkaa.Itse omistan kanin.Mikä kanin arkuuteen voisi tepsiä?

    • Kanien ystävä

      Laitoin siksi tähän ku aattelin et joku vois tietää?

    • sopuisasti

      Moi
      Meiltä kuoli syksyllä marraskuussa 11-vuotias tyttö kisuli.
      Otimme jo seuraavalla viikolla yksin jääneelle 10-vuotiaalle tyttökisulle kaverin.
      Ajattelimme ettei tottuisi yksin oloon, siksi otimme niin nopeasti kaverin.
      Uusi tulokas oli luovutusikäinen vilkas tyttö.
      Suhina ja murina alkoi heti vanhemman kissan taholta.
      No, aika tekee tehtävänsä ajateltiin.
      Aika meni ja muutosta ei tapahtunut.
      Pikkukisu oli kovasti kiinnostunnut vanhemmasta, mutta murina piti loitolla.
      Onneksi asumme omakotitalossa, jossa alakerrassa kodinhoitotila ja saunatilat.
      Kissamme oli viihtynyt siellä paljon aikaisemminkin.
      Nyt suorastaan halusi olla siellä aina.
      Sinne pikkukisua ei päästetä.
      Alakerrassa häntä saa nostella ja paijata mielinmäärin.
      Täällä asuin kerroksessa kisu valitti ihan kuin olisi vatsaan sattunut jos yritti nostaa.
      Ei tullut enää viereen, syliintulosta puhumattakaan.
      Näin mentiin nelisen kuukautta, sitten tuli lomamatka.
      Alkuun ajattelimme kissoille tuttua hoitajaksi kotiin matkan ajaksi, mutta pääädyimme ottamaan kuitenkin kissat mukaan hotelliin.
      Vähän arvelutti yksi huone olisi aika pieni, kun kuitenkin tottuneet tilaan.
      Kuinka ollakkaan kissat lähentyivät huomattavasti loman aikana.
      Sopu on huomattavasti parempi ja vanhemman kissan stessitaso laskenut varmaankin neljännekseen nyt kotiin tultuammekin.
      Sopu löytyi molemmille puolueettomalla maaperällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe