Mikähän olisi paraskeino saada katkennut ruuvinjämä pois reiästänsä? Kiristelin ruuvia joka pitää ylemmän vesiletkun kantaa (tjsp) kiinni koneen kyljessä ja sehän iloisesti napsahtaa pätkähti poikki ennen kuin ehti edes alkaa kiristymään. Että mikähän keino olisi paras sen uloskaivelemiseksi?
Katkennut ruuvi
keskikämmenenpeukalo
4903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Poraa jämä pois
Pistepuikko käteen, tähtää keskelle. (poranterä ohjautuu lyötyyn pisteeseen)
Poraa ruuvi pois kierteen sisämitan kokoisella terällä.
Jos ei onnistu, kokeile seuraavaa..
Poraa isommaksi. Liimaa teräsepoksilla(pika) uusi pultinpätkä reikään ja odota kuivumista.
Ja eikun palikat paikoilleen
kantsii lähteä pienemmällä poralla liikkeelle ja suurentaa asteittain koska poraus ei mene takuulla keskelle. Kun kierteen pohja alkaa näkymään rei'ässä niin jämä lehteekin jo pois vaikka ruuvimeisselillä jos se ei ole ruostunut.
Tai sitten poraat sen reijän sen katkenneen keskelle ja kierrät sen pätkän pois vasta kierretapilla
Siinä on kai semmoinen kahdella pultilla kiinni oleva "kupu", josta se letku lähtee...Jos nyt oikein tajusin. Ota se toinenkin pultti pois ja koko "kupu" pois. Voi olla, että tällä keinolla saat sitä pultin jämää enemmän näkyviin ja voit ehkäpä irroittaa katkenneen jämän vaikkapa lukkopihdeillä.