XP ja Vista

Voi vista!

Jos Xp (kuka vielä muistaa?) kone on netissä ja Vista (tiedetään!) kone käynnistetään niin käynnistyksen alussa Vista herjaa "palvelin on varattu". Ärsyttävää.... Miten kyseisen vikailmoituksen saa pois. Jos xp-kone on kiinni, Vista ei herjaa "palvelin ongelmaa". Nettiyhteys kylläkin pelaa silti aina normaalisti, Vistassakin.

Toinen ongema on Vista käyttikessa kun käynnistyksessä Spotify Log in tulee aina esille. Miten sen saa pois, no ehkä jos kirjautuu palveluun ja ei poistu sieltä. Vistasta on vaikea etsiä käynnistysohjelmatietoa.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WINR

      Paina Win R ja kirjoita msconfig ja valitse ohjelmat- välilehti ja rasti pois siitä spotifysta.

    • Spotifyn käynnistyksen saa pois valisemalla Spotify-ohjelmassa ”Muokkaa” → ”Asetukset” → ”Näytä lisäasetukset” (alhaalta). Valitse ”Avaa Spotify” -osion pudotusvalikosta ”Ei”.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      136
      2031
    2. 121
      1425
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      326
      1187
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1170
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      63
      1122
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      0
      1112
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1099
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1079
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      947
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      98
      935
    Aihe