Totuus Kambozasta nyt!

Huijausta

Puhumme ensin jätehuollosta joka on täysin retuperällä niin sisämaassa kuin rannikollakin,jätteitä joka paikassa sekä kaikki viemäri putket johtavat suoraan mereen joka paikassa tai piiloon johonkin, haju alkaa olla kuvottava noissa rantakohteissa, vesi on saastunut koko rannikolla, tämä kaikki johtuu yksinomaan hallituksen välinpitämättömyydestä asiaa kohtaan, loput jätteet vain heitellään kaduille,eli niitä on jokapaikassa niin joessa kuin järvissä sekä meressä,rantaravintoloissa rottia vilisee joka paikassa,käyvät ihan itse "jääkaapilla" hygienia aivan retuperällä kaikissa pakoissa,varsinkin nuo jotka myyvät kaduilla sekä rannoilla kalojaan ym,sellainen ominaishaju pöydissä joka on jäänyt kaloista ym ruuasta,rantapaikkojen tuolinpäällysteet aivan hirveitä likasia vuosia nähnyitä mutta ei koskaan pestyjä,kuitenkin pesevät sinunkin lautasesi ja lasisi tuossa likavedessä sinun tietämättäsi.
Huumeongelma joka puolella,kauppaavat aivan julkisesti niin tuk tuk kuskit kuin muutkin,eriasia on sitten mitä saat sillä moraalia ei ole jos turistilla vain on rahaa, voit saada vaikka pyykkipulveri rotamyrkky sekoituksen tai anfetamiinin asemasta heroiinia joka ei ole puhdasta kuten kaikki muukin on jotenkin "jatkettua",huumeet on aivan silmiinpistävä ongelma joka puolella maata ja varsinkin rantakohteissa,pilleri temppu uudistunut ennemälti vieläkin.
Rahastus ja huijaus joka saralla niin kyydissä kuin muissakin,varkaita on paljon kaikkialla,varsinkin öisin tekevät ulkolaiselle mopoilijalle vanhan bambu keppitempun,turisti tyhjenee alle 30 sekuntia ,jos henki säilyy.
Hintataso on nyt aivan jotakin "röyhkeää", hinnat kuin eroopan hinnat,ruoka ym paikoissa jossa luulet olevan hieman parempaa,joka tosin ei ole sitä, kaikkialla on hinnat nousseet aivan euroopan tasolle sekä huijaukset on arkipäivää.
Huijaavat myös matkatoimistoissa röyhkeästi, mennessäsi ostamaan lippua lennolle tai bussiin niin kertovat että paikkoja ei ole mutta bisnes paikkoja on ,joten rahastavat 2 kertasesti lipustasi, ovat oppineet kaikki kikat kuinka turisti rahastetaan tyhjiin.
Halutessasi ongelmia niin matkusta Kambozaan,mutta halutessasi lomalta muutakin kuin ongelmia niin mene vaikka Thaimaahan vaikkei sekään mikään hyvä paikka enää ole tänä päivänä,sanoisinkin että samoja oireita mutta eri muodossa.
Kamboza on välinpitämättömyydellään tullut tiensä päähän niin hinnoissa kuin muussakin.
Hallituksen eliitti rahoo kaikessa välitämättä sen kummempia paikallisista tai turistista,korruptio aivan huipussaan.

1

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussipussi

      Tulimme iltapäivällä Phnom Phenistä Sihanoukvilleen oltuamma siellä viikon päivät. Minun näkemys Phnom Phenistä ei ole noin negtivinen. Olihan siellä roskia ja rottia mutta ei ne haitannut kun ei niiden antanut haittaavan. Ja huumeita ei ostettu eikä edes kyselty että mitään korviketta mille ei myyty, me emme käytä huumeita. Muutenkaan emme huumeongelmaisia tavanneet koska emme liiku sellaisissa piireissä. Se ei pidä paikkaansa että hinnat siellä olisi eurooppalsista tasoa, tai kai siellä kallistakin saa jos sitä hakemalla hakee. Viisi kilometriä Tuk Tukilla 2 taalaa ( n. 1,6 € ) ruoka pakallisessa 1 € siis peltipöydältä ja vanhalla muovisella puutarhatuolillasyötynä. Matka pääkaupungista Sihanoukvilleen n, 5 € 285 km. Kalja Blag Tiger, parasta maistamaani tummaa 8 %:sta olutta Marketissa 72 - 78 senttiä purkki. Paikallinen hyvä lager olut Anghor 50 senttiä. Ihmiset olivat tosi mukavia. Tuk Tuk kuskitkin neuvoivat tien yms. vaikka heiltä ei kyytiä ottankaan. Varsinaisia huijareita tai varkaita en tavannut, se että aina kannattaa tingata. Jos T-paidasta pyydettiin 6 taalaa niin sen sai taatusti kolmella. Hotelleita voi tingata n. neljänneksen jos yöpyy kaksi yötä. Kannattaa ottaa jostain hotellista puweaamiainen niin saa syödä seisovasta pöydästä taatusti mahan täyteen. Täytyy mainita yksi hotelli missä olemme saaneet parasta palvelua mitä missään muussa koko maailmassa vaikka eihän me kaikissa maailman hotelleissa olla majoituttu: KHMEROYAL joen rannalla. Huone 23 taalas yö aamupalalla. Kamdodza on ihan hyvä maa lomskohteena ja toki Anghorin muinainen rauniokaupunki on aivan uskomaton ja ikuisesti mieleenpainuva kokemus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1829
    2. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1797
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1655
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1401
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      32
      1328
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      58
      1175
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1082
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1031
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      923
    Aihe