Arvet silmissä

Käytin piilareita muutaman kk:n ajan kymmenisen vuotta sitten sillä seurauksella, että silmiini tuli niistä (pysyvät?) arvet. Silloin sanottiin, että en saa käyttää piilareita. Nyt kuitenkin olen tod. kyllästynyt olemaan ikuinen rillipää ja mieli tekisi piilareita, kun niiden käyttö kuitenkin sujui tuolloin aikoinaan mukavasti. Onko kenellekään sattunut vastaavaa / onko jollain tietoa piilareiden kehityksestä, eli onko tällä hetkellä saatavana jotain "laadukkaampia" piilareita?
3554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varaa mielummin ensin silmälääkärille aika (optikko ei näe kaikkiin silmän kerroksiin, kuten silmälääkäri )
Tarkoitatko "arvilla" silmän uloimpaan kerrokseen eli sarveiskalvoon tulevia "naarmuja" sarveiskalvo on ihmisellä itsestään uusiutuva, että jos siihen tulee naarmu..se paranee itsestään muutamassa kuukaudessa, luulisin että silmälääkäri osaa neuvoa sinua, että jos hänen mielestään piilareiden hankkimiselle ei ole esteitä, miksi et hankkisi...Itsellä nykyään käytössä Johnson&Johnson acuvue 2-viikon vaihtovälin piilolinssit, kuulemma ne ovat paremmat kuin kuukausilinssit, noissa 2 viikon vaihtovälin linsseissä(ovat olleet n. vuoden vasta markkinoilla) on kaarevuus muotoiltu todella hyvin, niin että se luonnollisesti muotoilee silmän pintaa, ja hengittää todella hyvin. itse olen ollut todella tyytyväinen, jo 7 vuotta käyttänyt piilareita(laseja tietysti aina välillä )

Äänestä

Enpä voi yhtyä tuohon toteamukseen, että piilolinssien käyttö sujui mukavasti, jos seurauksena on arpisamentumat...
Niitähän voi syntyä eri syistä, esim. puutteellisen hygienian aiheuttaman tulehduksen seurauksena, väärin sovitetuista piilolinsseistä, liian pitkästä pitämisestä jne.

Silmälääkärin arvio sarveiskalvon tilanteesta olisi ehkäpaikallaan ennen uutta piilolinssikokeilua.

Äänestä
  • Sujui mukavasti = koin käytön helpoksi ja vaivattomaksi

    Tottakai käyn lääkärillä jne. en tietenkään aikonut täällä saamieni vinkkien perusteella linssejä netistä tilata tms. vastuutonta. "Lääkäri" määräsi aikoinaan vääränlaiset linssit, ei siis ollut mitään hygienia- tai muita aloittelijan ongelmia asian suhteen.

    (Hmmm... olen tähän kyllä ennenkin törmännyt, eli jos jotain näillä terveys-palstoilla kysyy, niin käsketään lääkäriin. Lääkärillä käynti on mulle itsestäänselvyys, lähinnä joskus huvikseni jotain kyselen, jos jollain sattuis olemaan omakohtaista kokemusta, kun ei ne lääkäritkään aina ihan kaikkea tiedä.)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rillipää kirjoitti:

Käytin piilareita muutaman kk:n ajan kymmenisen vuotta sitten sillä seurauksella, että silmiini tuli niistä (pysyvät?) arvet. Silloin sanottiin, että en saa käyttää piilareita. Nyt kuitenkin olen tod. kyllästynyt olemaan ikuinen rillipää ja mieli tekisi piilareita, kun niiden käyttö kuitenkin sujui tuolloin aikoinaan mukavasti. Onko kenellekään sattunut vastaavaa / onko jollain tietoa piilareiden kehityksestä, eli onko tällä hetkellä saatavana jotain "laadukkaampia" piilareita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu