Milloin eroon tutista?

Tuttiasiaa

Meillä on 15kk vanha tyttö, joka käyttää tuttia yöunilla. Päivisin tutit ovat pussissa piilossa, eikä tyttö niitä juuri kaipaa. Periaatteessa varmaan olisi fiksua luopua tutista, mutta pelkään että yöt muuttuvat kamaliksi. Tyttö on ollut todella huono nukkumaan, ja vasta viimeisen kolmen viikon aikana alkanut nukkumaan lähes täysiä öitä. En haluaisi riskeerata yöuniani ennen kuin olen saanut vähän univelkoja nukuttua pois.

Mietin tätä siksi, koska hammaslääkärillä käskettiin ottamaan tytöltä tutti kokonaan pois. Kannattaako oikeasti ottaa nyt, vai voidaanko rauhassa odotella että tyttö nukkuu useamman kuukauden kunnolla? Lisäksi tyttö on juuri pääsemäisillään päivävaipasta eroon, eikä mielestäni ole fiksua riipiä kaikkia pienen tytön juttuja kerralla pois.

Mitä mieltä olette? Ja miten vierottaisitte tutista. Kerralla pois vai? Tuon ikäinen ei taida mitään tonttuvauvoille antamista ymmärtää.

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mun mielestä

      teillä ei ole mikään kiire tuttiasian kanssa.Eikös sitä suositella 2v ikään mennessä tutista luopumista.

    • 574f

      Hammashoitolastahan ne suosittelee, että tutista luovuttaisiin 1,5v ikään mennessä. Mutta onhan tässäkin asiassa ihan oma järjenkäyttö tietysti sallittua. Aika usein vain näissä tämmöisissä asioissa suurin este on se vanhemman pelko, että mitä tapahtuu. Joten kaksi vaihtoehtoa, kokeilette jättää pois ja katotte miten menee tai sitten siirrätte sitä jonkin aikaa vielä.

    • näin meillä

      Meillä on tutit "rikkoontuneet" 1-vuotis synttäreiden jälkeen. Sänkyyn on laitettu vesimuki ja vauvasta saakka sängyssä ollut uniriepu on riittänyt. Kaikilla kolmella lapsella on ollut 2-3 itkuista yötä, hyvin päivällä kyllä ymmärretty että tutti nyt vaan on mennyt rikki. Tuossa teidän tilanteessa antaisin tutin vielä olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      54
      2192
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      70
      1854
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1298
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1109
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe