Jatkoa vanhaan taloon

Eläkemuori

Meillä on n. 90 neliöinen talo, tupakeittiö jossa saareke keittiön ja sohvakalusteen välissä, tila on aika ahtaan oloinen, iso mh ja pieni mh (jossa kahvipöytä).

Mies sai idean, tehdään jatko taloon, noin neljä metriä talon alkuosaan, ehkä alle kaksikymmentä neliötä.

Nyt kysynkin teiltä viisailta lukijoilta; voisiko jatkon tehdä niin, ettei tulisi minkäänlaisia valuja, vain sementtiharkkojen päälle? Tietenkin ne harkot jäisi piiloon jotenkin. Myös tuli mieleen, josko korottaisi sisälattiaa, siis uusi osa tulisi yhden rapun ylemmäs. Myös ajattelin että sisäkattoa ei laskettaisi tasaiseksi, vaan jäisi korkeaksi harjakatoksi sisälle, seinä olisi melkein kokonaan ikkunaa.

Meillä on tehty vajaa 30 neliöinen mh, talon toiseen päähän aikoinaan kun muutimme, tämä oli kesämökki, joten mies suostui silloin tekemään sen suuruisen lisähuoneen, halusin isomman, muttei suostunut, ja nyt vasta vanhana itse sai herätyksen isommasta tupakeittiön jatkeesta.

Voisiko tuota aiempaa laajennuspiirustustusta jotenkin hyödyntää? Olemme jo eläkkeellä, eikä viitsisi maksaa turhista. Onneksi mies osaa rakentaa, jolloin säästöä tulee.

En halua paljon lisätilaa, se parikymmentä neliötä riittää, en rakasta siivoamista.

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miukumaukunen

      Ei tälle palstalle kukaan kirjoittele, turha odotella vastauksia.

      • 15-16

        niin, juttuun pitäisi liittää sana "Alvsby" vaikkei se mitenkään asiaan liittyisikään.


    • NäinMeillä

      "voisiko jatkon tehdä niin, ettei tulisi minkäänlaisia valuja, vain sementtiharkkojen päälle? "

      Voi toki tehdä noinkin. Tosin kyllä niiden harkkopilareiden alla tarvitsee kuitenkin valaa anturat joten ihan ilman valuja ei kyllä onnistu.

      "Myös tuli mieleen, josko korottaisi sisälattiaa, siis uusi osa tulisi yhden rapun ylemmäs."

      Tämäkin toki mahdollista. Kannattaa kuitenkin huomioida että tämä tasoero pitää huomioida ikkunoissa ja ovissa jotka siis tulevat eri korkoon kun vanhassa osassa. Tai jos esim. ikkunoiden yläreuna olisi samassa, se olisikin sisäpuolelta katsottuna matalammalla. Tämän voi kyllä kirtää sillä että tekee laajennuksen ikkunoista niin erilaiset ja eri kokoiset kuin vanhassa osassa että korkoero ei esteettisesti haittaa.

      "Voisiko tuota aiempaa laajennuspiirustustusta jotenkin hyödyntää?"

      Ei sen kummemmin kuin että se on se lähtötilanne josta nyt lähdetään laajentamaan. Kyllä uuden laajennuksen kuvat pitää piirtää ihan omina kuvinaan.

      • Eläkemuori

        Kiitos asiallisesta vastauksesta!

        Olen jo alkanut piirtämään pohjaa käyttämällä aiemman laajennuksen piirustuksen kopioita mallina. Ei siis yhtään vaikea homma edes mummelille. Suhdemitta apuna mittailen ja siitä vain paperille.

        Lyhennän vielä edellisen laajennuksen pohjaa noin 1,60 m. Ja tietysti piirrän uuden laajennuksen kuvat omiksi kuviksi. En meinaa maksaa kenellekään ylimääräistä omista piirustuksistani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      157
      8017
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      102
      7333
    3. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      7306
    4. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7222
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      7028
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      83
      6818
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6482
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6284
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5700
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5488
    Aihe