Meillä on n. 90 neliöinen talo, tupakeittiö jossa saareke keittiön ja sohvakalusteen välissä, tila on aika ahtaan oloinen, iso mh ja pieni mh (jossa kahvipöytä).
Mies sai idean, tehdään jatko taloon, noin neljä metriä talon alkuosaan, ehkä alle kaksikymmentä neliötä.
Nyt kysynkin teiltä viisailta lukijoilta; voisiko jatkon tehdä niin, ettei tulisi minkäänlaisia valuja, vain sementtiharkkojen päälle? Tietenkin ne harkot jäisi piiloon jotenkin. Myös tuli mieleen, josko korottaisi sisälattiaa, siis uusi osa tulisi yhden rapun ylemmäs. Myös ajattelin että sisäkattoa ei laskettaisi tasaiseksi, vaan jäisi korkeaksi harjakatoksi sisälle, seinä olisi melkein kokonaan ikkunaa.
Meillä on tehty vajaa 30 neliöinen mh, talon toiseen päähän aikoinaan kun muutimme, tämä oli kesämökki, joten mies suostui silloin tekemään sen suuruisen lisähuoneen, halusin isomman, muttei suostunut, ja nyt vasta vanhana itse sai herätyksen isommasta tupakeittiön jatkeesta.
Voisiko tuota aiempaa laajennuspiirustustusta jotenkin hyödyntää? Olemme jo eläkkeellä, eikä viitsisi maksaa turhista. Onneksi mies osaa rakentaa, jolloin säästöä tulee.
En halua paljon lisätilaa, se parikymmentä neliötä riittää, en rakasta siivoamista.
Jatkoa vanhaan taloon
4
148
Vastaukset
- Miukumaukunen
Ei tälle palstalle kukaan kirjoittele, turha odotella vastauksia.
- 15-16
niin, juttuun pitäisi liittää sana "Alvsby" vaikkei se mitenkään asiaan liittyisikään.
- NäinMeillä
"voisiko jatkon tehdä niin, ettei tulisi minkäänlaisia valuja, vain sementtiharkkojen päälle? "
Voi toki tehdä noinkin. Tosin kyllä niiden harkkopilareiden alla tarvitsee kuitenkin valaa anturat joten ihan ilman valuja ei kyllä onnistu.
"Myös tuli mieleen, josko korottaisi sisälattiaa, siis uusi osa tulisi yhden rapun ylemmäs."
Tämäkin toki mahdollista. Kannattaa kuitenkin huomioida että tämä tasoero pitää huomioida ikkunoissa ja ovissa jotka siis tulevat eri korkoon kun vanhassa osassa. Tai jos esim. ikkunoiden yläreuna olisi samassa, se olisikin sisäpuolelta katsottuna matalammalla. Tämän voi kyllä kirtää sillä että tekee laajennuksen ikkunoista niin erilaiset ja eri kokoiset kuin vanhassa osassa että korkoero ei esteettisesti haittaa.
"Voisiko tuota aiempaa laajennuspiirustustusta jotenkin hyödyntää?"
Ei sen kummemmin kuin että se on se lähtötilanne josta nyt lähdetään laajentamaan. Kyllä uuden laajennuksen kuvat pitää piirtää ihan omina kuvinaan.- Eläkemuori
Kiitos asiallisesta vastauksesta!
Olen jo alkanut piirtämään pohjaa käyttämällä aiemman laajennuksen piirustuksen kopioita mallina. Ei siis yhtään vaikea homma edes mummelille. Suhdemitta apuna mittailen ja siitä vain paperille.
Lyhennän vielä edellisen laajennuksen pohjaa noin 1,60 m. Ja tietysti piirrän uuden laajennuksen kuvat omiksi kuviksi. En meinaa maksaa kenellekään ylimääräistä omista piirustuksistani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201757
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991578Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy461094Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?43964Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50846Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44802Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760