asunto sveitsistä

nassu

onko täällä svetsissä asuntoja vuokranneita tai svetsissä asuvia? Olemme ensi kesänä ajatelleet lähteä Ranskaan tai sveitsiin muutamaksi viikoksi. Interhomen sivuilla oli muutamia kiinnostavia kohteita, mutta mikähän voisi olla sveitsissä asumisen arvoinen paikka, kun aikaa on vain 2-3 viikkoa? Tietysti keskeltä sveitsiä pääsee joka paikkaan, mutta´löytyykö erityisen mukavia paikkoja? kommentteja, suositteluja kaivataan, kiitos!

1

785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaeltaja

      Niin, jos vuorista tykkäät niin melkein mikä tahansa kylä tuolla Valais/Wallis alueella on varmasti hieno. Maisemien parhaimmistoa on omasta mielestäni Zermattin kylässä, joka tosin on hyvin kallis ja hyvin täynnä keski-ikä ihmisiä.
      Grindelwald on omasta mielestäni kiva korkealla sijaitseva vuoristokylä, Interlaken on siinä lähellä laakson pohjalla, joten sieltä on hyvät yhteydet. Ei tosin kylänä ole mikään kiva, mutta ympärillä on järjettömät määrät harrastusmahdollisuuksia.
      Jos taas kaupunkiloma kiinnostaa, Zürich, Geneve, Lausanne ja Luzern ovat hyviä vaihtoehtoja (Luzern on tosin hyvin pieni kaupunki, mutta kaunis.) Bern ei minua vakuuttanut mitenkään.
      Ticinon alueella ollaan hyvin pohjois-Italialaisissa meiningeissä, järvien rannat ovat täynnä kivoja pikkukyliä ja vuoret ovat sellaisia mukavan lähestyttäviä "kumpuja" verrattuna noihin korkeimmilla aluella oleviin huippuihin. Ja sieltä on helppoa tutustua esim. Milanoon tai Veronaan..
      Asuin yhden kesän Genevessä, ja se kesä kierrettiin Sveitsiä ja ympäröiviä maita tiiviiseen tahtiin. Itselleni jäi sellainen olo että missä tahansa Sveitsissä on kaunista, joten kannattaa tosiaan kierrellä ja valita paikka josta se on helposti mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6735
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6498
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      143
      5370
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4343
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4049
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3580
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3008
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2859
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      62
      2691
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      35
      2203
    Aihe