Olen kuullut että vanhukset voivat kieltäytyä tv-lupamaksusta sillä perusteella, etteivät enää näe ja kuule tv:tä.
Entä kun kysymyksessä on nuori näkövammainen henkilö, onko hänen maksettava tv-lupamaksu, jos omasta huushollista löytyy tv?
Mikä on rangaistus tv-lupamaksun laiminlyönnistä? Jos teko toistuu useasti, pääseekö päiväsakkojen puolelle? Onko tarkastusviranomaisella oikeus konfiskoida televisiosi?
Entä kun kysymyksessä on nuori näkövammainen henkilö, onko hänen maksettava tv-lupamaksu, jos omasta huushollista löytyy tv?
Mikä on rangaistus tv-lupamaksun laiminlyönnistä? Jos teko toistuu useasti, pääseekö päiväsakkojen puolelle? Onko tarkastusviranomaisella oikeus konfiskoida televisiosi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eihän tuollainen ihminne pidä televisiota muuta kuin siksi, että köyhät sukulaiset, joilla ei ole varaa omaan tv-lupaan, käyvät katsomassa hänen ilmaista televisiota.
Maksettava on.
Rangaistus tv-maksun laiminlyönnistä on maksun korotus. Muita sanktioita ei ole, paitsi luottotietojen menetys ja sitä kautta monet ongelmat kuten vuokra-asunnon eväys.
ei tv-luvan maksamatta jättäminen vaikuta luottotietoihin mitenkään.
Jos lupatarkastaja käy ja totetaa TV:n olemassaolon ja sitten määrää maksun niin tämä on jo perintäkelpoinen lasku jonka maksamatta jättäminen voi vaikuttaa luottotietoihin.
Kysymys oli että onko maksusta vapautumiselle olemassa mitään perusteita?
15 § (23.5.2003/395)
Maksujen ulosotto
Televisiomaksu, takautuva televisiomaksu, viivästysmaksu, tarkastusmaksu ja perintäkulut voidaan periä ilman tuomiota tai päätöstä siten kuin verojen ja maksujen perimisestä ulosottotoimin annetussa laissa (367/1961) säädetään.
Maksut menevät rivakasti ulosottoon, tuomiota ei tarvita!
Joitain perusteita on, ettei tarvitse maksaa.
- Julkisessa laitoksessa olevan henkilön ei tarvitse maksaa käytössään olevasta televisiosta televisiomaksua.
- Jos ryhtyy yksityiseksi ammatinharjoittajaksi ja perustaa vakituisen toimipaikan sekä kotiin että kesämökille ja maksaa luvan kesämökkitelevisiosta, niin ei tarvii maksaa toista lupaa kotona.
Sokeatkin maksavat TV-maksun.