Losartan ja hikoilu

Onko kenelläkään muulla tullut Losartanista outoa hikoilua. Ensimmäinen puoli vuotta meni hyvin, mutta sitten se alkoi. En ole koskaan hikoillut paljon mitään. Tuon puolen vuoden jälkeen aivan olematon liikunta ja liikkuminen sai minut hikoilemaan. Hikoilin lakkaamatta. Jos olin lähdössä jonnekin, ennen kuin pääsin kotoa lähtemään, olin jo aivan hikinen. Lopulta lääkäri onneksi vaihtoi lääkkeen, vaikkei tuollaista sivuvaikutusta pitäisi olla.
73520
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Itselläkin hikoilu lisääntynyt vuoden käytön aikana ja lisäksi on outoa rintakipua. Mitä sait korvaavaksi lääkkeeksi?

Äänestä

olen syönyt tuota 10 vuotta 50 mg päivässä. Ei mitään haittavaikutuksia. Verenpaine pysynyt hyvin kohdillaan.

Äänestä

Sain alkujaan korvaavaksi lääkkeeksi Linatil. Hikoilu loppui kuin seinään. Siinä oli sivuvaikutuksena jonkin verran kuivaa yskää, joka oli kuitenkin häiritsevää. Se vaihdettiin sitten pois.

Nyt oon kuukauden syönyt Amplodipin-lääkettä. Siitä oikeastaan ei ole sivuvaikutuksia muuta kuin, että olen huomannut nyt käsissä ihottumaa. En vain ole varma, onko se siitä. Lisäksi verenpaineet ei ollenkaan riittävän matalalla tuolla lääkkeellä, mutta kontrollia odotellessa.

1Äänestä

Eipä ollut tullut mieleen, että Losartan aiheuttaisi hikoilua, mutta nyt tajusin yhdistää nämä asiat.

Äänestä

Vajaa kaksivuotta niitä syönny, mutta en ole huomannut minkäänlaisia sivuvaikutuksia.

Äänestä

Losartan aiheutti minulla aamuyöstä tajutonta hikoilua ja samalla tuli rytmihäiriöt. Syke saattoi yllättäen jopa päiväsaikaankin pudota 30-36 välille. Nyt kokeillaan Linatil ja ainakin aamu ja päiväsaikaan se heitehuimauskin pysynyt pois, samoin hikoilut ja rytmihäiriöt. Jospa selviäisin ilman sitä yskää. Ihan alussa vasta tämän lääkkeen kokeilu..

Äänestä

Juuh, no Linaitil ei sopinut. Lopulta oli ihottumaa kaikkialta, eikä paineet laskenut. Lopulta sain Kandesartaania (Candomox), ja kertakaikkiaan lähti paineet kunnolla laskuun. Olo on ollut jo yli puoli vuotta niin hyvä ja rentoutunut, ettei kuvailla osaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lossutus kirjoitti:

Onko kenelläkään muulla tullut Losartanista outoa hikoilua. Ensimmäinen puoli vuotta meni hyvin, mutta sitten se alkoi. En ole koskaan hikoillut paljon mitään. Tuon puolen vuoden jälkeen aivan olematon liikunta ja liikkuminen sai minut hikoilemaan. Hikoilin lakkaamatta. Jos olin lähdössä jonnekin, ennen kuin pääsin kotoa lähtemään, olin jo aivan hikinen. Lopulta lääkäri onneksi vaihtoi lääkkeen, vaikkei tuollaista sivuvaikutusta pitäisi olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu