Onko VL:ien synnit anteeksi annettu?

mikä tässä mättää?

Mistä nyt on kyse? Olen ymmärtänyt, että Jeesus kuoli puolestamme ristillä, ja näin sovitti maailman synnit. Näin ollen uskon, että minun syntini on anteeksi annettu.

Nyt saa kuitenkin sellaisen käsityksen täältä, että ikäänkuin vanhoilliset yrittäisivät viestittää, että synnit ei olisikaan sovitettu, että syntejä ei olisikaan annettu anteeksi. Että synnit saa anteeksi vasta kun he ovat ne anteeksi saarnanneet. Miksi Jeesus kuoli ristillä?

Onkohan tässä tullut heillä nyt väärin käsitys? Siis eikö kristityn tehtävä ole JULISTAA sitä, että ne synnit on anteeksi annettu? Kristityn tulee julistaa sanaa, jonka kautta saamme uskoa se, että olemme saaneet syntimme anteeksi. Eikö tämä ole kristinuskon ydinsanoma. Joka tämän uskoo, se pelastuu.

7

803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valpis

      Syntejäsi ei ole annettu anteeksi. Valitan.

    • että joille Jeesuksen omat antaa synnit anteeksi, niille ne on anteeksi annatut. Niin kuin Isä hänet lähetti, niin hänkin edelleen lähetti omansa. Ja kuinka he uskovat, jos he eivät ole kuulleet?

    • vl.kaveri

      Kristus kärsi kaikkien ihmisten synnit ristillä. Joka tämän sovintotyön päälle uskoo, hänen syntinsä annetaan anteeksi Pyhän Hengen kautta.

      Mutta ihminen voi myös olla vastaan ottamatta Kristusta. Ei ihmistä pakoteta uskomaan syntejään anteeksi. Jumala on antanut ihmiselle vallan olla hylkäämättä näitä syntejä, ei ihmisen ole pakko uskoa anteeksi syntejään, vaan kyllä hän voi pysyä synneissään, jos tahtoo.
      Jeesus sanoi, mene ja hylkää itsesesi, ja ota ristisi ja seuraa minua.

      Jos siis haluat hyljätä synnit, eli itsesi, niin Jumala armossaan antaa ne syntisi anteeksi valtakuntansa kautta. Mutta kuinka voisit saada syntisi anteeksi, jos et halua saada niitä anteeksi. Voinko minä olla pahoillani veljelleni rikkomusteni tähden, jos haluan tulevaisuudessakin rikkoa häntä vastaan? Voinko uskoa syntini anteeksi, jos en halua saada niitä anteeksi, vaan mieluummin teen niitä syntejä lisää?


      Siis kyllä kaikkien ihmisten synnit Jeesus sovitti, mutta ihmisen ei ole pakko luopua synneistään, jos hän kerta välttämättä haluaa olla luopumatta. Jumala on oikeuden mukainen.

      • sinä luovuit

        synneistäsi? Milloin Sinä vastaanotit Kristuksen?


      • vl.kaveri
        sinä luovuit kirjoitti:

        synneistäsi? Milloin Sinä vastaanotit Kristuksen?

        omalta puoleltani eli lihani puolesta olen niissä vielä täysin mitoin kiinni. Mutta sydämessäni olevan Pyhän Hengen tähden olen saanut vihata syntiä syntymästäni saakka. En voi muutakuin kiittää, koska voisin ihan hyvin olla uskoton.


      • Uskoon tullut
        vl.kaveri kirjoitti:

        omalta puoleltani eli lihani puolesta olen niissä vielä täysin mitoin kiinni. Mutta sydämessäni olevan Pyhän Hengen tähden olen saanut vihata syntiä syntymästäni saakka. En voi muutakuin kiittää, koska voisin ihan hyvin olla uskoton.

        Tarkennapa hiukan sillä tuo ei kyllä kuulosta raittiilta.
        Kyllä syntielämästä tulee luopua eikä syntejä enää pelastunut ihminen tietoisesti tee eikä halua tehdä.
        Vl:t kyllä yleensä elävät kuin uskottomat ja kokouksessa sitten nostavat käden ja saavat uskoa synnit anteeksi tavan takaa..., vai tätä se on, uskomatonta ??


    • A. Acimlainen

      ..ja kykeni silti antamaan anteeksi kaiken kaikille. Hän voi auttaa vanhoillislestadiolaista aivan kuten meitä muitakin antamaan anteeksi silloinkin kun se tuntuu mahdottomalta, siis silloin kun meillä on kiusaus kokea että toiset kohtelevat meitä epäoikeudenmukaisesti.

      Sellaisessa tilanteessa kutsu Jeesusta avuksesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      208
      1655
    2. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      81
      1110
    3. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      915
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      77
      885
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      86
      812
    6. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      754
    7. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      111
      733
    8. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      117
      628
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      48
      607
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      19
      586
    Aihe