Onko VL:ien synnit anteeksi annettu?

mikä tässä mättää?

Mistä nyt on kyse? Olen ymmärtänyt, että Jeesus kuoli puolestamme ristillä, ja näin sovitti maailman synnit. Näin ollen uskon, että minun syntini on anteeksi annettu.

Nyt saa kuitenkin sellaisen käsityksen täältä, että ikäänkuin vanhoilliset yrittäisivät viestittää, että synnit ei olisikaan sovitettu, että syntejä ei olisikaan annettu anteeksi. Että synnit saa anteeksi vasta kun he ovat ne anteeksi saarnanneet. Miksi Jeesus kuoli ristillä?

Onkohan tässä tullut heillä nyt väärin käsitys? Siis eikö kristityn tehtävä ole JULISTAA sitä, että ne synnit on anteeksi annettu? Kristityn tulee julistaa sanaa, jonka kautta saamme uskoa se, että olemme saaneet syntimme anteeksi. Eikö tämä ole kristinuskon ydinsanoma. Joka tämän uskoo, se pelastuu.

7

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valpis

      Syntejäsi ei ole annettu anteeksi. Valitan.

    • että joille Jeesuksen omat antaa synnit anteeksi, niille ne on anteeksi annatut. Niin kuin Isä hänet lähetti, niin hänkin edelleen lähetti omansa. Ja kuinka he uskovat, jos he eivät ole kuulleet?

    • vl.kaveri

      Kristus kärsi kaikkien ihmisten synnit ristillä. Joka tämän sovintotyön päälle uskoo, hänen syntinsä annetaan anteeksi Pyhän Hengen kautta.

      Mutta ihminen voi myös olla vastaan ottamatta Kristusta. Ei ihmistä pakoteta uskomaan syntejään anteeksi. Jumala on antanut ihmiselle vallan olla hylkäämättä näitä syntejä, ei ihmisen ole pakko uskoa anteeksi syntejään, vaan kyllä hän voi pysyä synneissään, jos tahtoo.
      Jeesus sanoi, mene ja hylkää itsesesi, ja ota ristisi ja seuraa minua.

      Jos siis haluat hyljätä synnit, eli itsesi, niin Jumala armossaan antaa ne syntisi anteeksi valtakuntansa kautta. Mutta kuinka voisit saada syntisi anteeksi, jos et halua saada niitä anteeksi. Voinko minä olla pahoillani veljelleni rikkomusteni tähden, jos haluan tulevaisuudessakin rikkoa häntä vastaan? Voinko uskoa syntini anteeksi, jos en halua saada niitä anteeksi, vaan mieluummin teen niitä syntejä lisää?


      Siis kyllä kaikkien ihmisten synnit Jeesus sovitti, mutta ihmisen ei ole pakko luopua synneistään, jos hän kerta välttämättä haluaa olla luopumatta. Jumala on oikeuden mukainen.

      • sinä luovuit

        synneistäsi? Milloin Sinä vastaanotit Kristuksen?


      • vl.kaveri
        sinä luovuit kirjoitti:

        synneistäsi? Milloin Sinä vastaanotit Kristuksen?

        omalta puoleltani eli lihani puolesta olen niissä vielä täysin mitoin kiinni. Mutta sydämessäni olevan Pyhän Hengen tähden olen saanut vihata syntiä syntymästäni saakka. En voi muutakuin kiittää, koska voisin ihan hyvin olla uskoton.


      • Uskoon tullut
        vl.kaveri kirjoitti:

        omalta puoleltani eli lihani puolesta olen niissä vielä täysin mitoin kiinni. Mutta sydämessäni olevan Pyhän Hengen tähden olen saanut vihata syntiä syntymästäni saakka. En voi muutakuin kiittää, koska voisin ihan hyvin olla uskoton.

        Tarkennapa hiukan sillä tuo ei kyllä kuulosta raittiilta.
        Kyllä syntielämästä tulee luopua eikä syntejä enää pelastunut ihminen tietoisesti tee eikä halua tehdä.
        Vl:t kyllä yleensä elävät kuin uskottomat ja kokouksessa sitten nostavat käden ja saavat uskoa synnit anteeksi tavan takaa..., vai tätä se on, uskomatonta ??


    • A. Acimlainen

      ..ja kykeni silti antamaan anteeksi kaiken kaikille. Hän voi auttaa vanhoillislestadiolaista aivan kuten meitä muitakin antamaan anteeksi silloinkin kun se tuntuu mahdottomalta, siis silloin kun meillä on kiusaus kokea että toiset kohtelevat meitä epäoikeudenmukaisesti.

      Sellaisessa tilanteessa kutsu Jeesusta avuksesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      164
      4082
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      113
      3551
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      247
      2986
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1729
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      164
      1365
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1245
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      31
      1141
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      63
      951
    9. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      88
      820
    10. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      64
      798
    Aihe