Elisa Viihde

Tyytymätön

Nyt on sitten pakonsanelemana Elisa viihde otettu käyttöön. Pakko? KYMP myytiin Elisalle...

Ja sitten ne havainnot tähän mennessä (noin tunti käyttöä)

- Minkä hyvän ihmeen takia pitää vetää sekä nettikaapeli, että antennikaapeli digiboxiin? Kohta 2015 ja laitteita joilla pelkkä nettikaapeli tai pelkkä langaton riittää on pilvinpimein.

- Digiboxi itsessään lagittaa aivan tolkuttomasti ja käynnistys kestää noin 3 minuuttia. Jälleen kerran kohta 2015 ja laitteita joissa sama tai parempi toiminnallisuus ja käynnistyy sekunnissa.

- Kanavalistat. Tasan 1 tapa muokata kanavavalikkoa NÄYTÄ/OHITA/POISTA
Onhan se kiva jos haluat esim YLE TV 1 HD kanavaa käyttää etkä kanavapaikalla 1 olevaa YLE TV 1 kanavaa niin silloin sinun TV 1 näkyy kanavapaikalla 21 etkä voi muokata kanavien järjestystä. JÄLLEEN KOHTA 2015 eikö perkele löydy sellaista digiboxia jossa voit tehdä useita suosikkilistoja ja järjestää kanavat listalla haluamaasi järjestykseen.

Lisäksi vaikka otat esim kanavat 1-4 pois käytöstä koska haluat käyttää näiden kanavien HD versioita (taisin mainita että kohta 2015 joten kanavat pitäisikin olla HD kanavia) mutta jos menet ja painat säätimestä 1-4 niin kyllä vaan se normi kanavahan se sieltä pongahtaa esiin vaikka olet sen kanavalistaltasi poistanut.

Eli lopputulemana KYMP viihde sai minulta yleisarvosanan 9½ (joo tiedetään se jatkuva 2 viikon tallennus on laitonta ja siksi Elisalla ei sitä ole) ELISA viihde tällä kokemuksella saa vankan 5½ lähinnä TODELLA SURKEAN LUOKATTOMAN digiboksinsa ansiosta.

Jaa miksen ota jotain muuta? Koska Elisa viihteellä saa halvimman 100/10 netin.

5

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervehdys, Tyytymätön!

      Ikävä kuulla, että Elisa Viihde -digiboksi ei ole mukavin käyttää. Nuo tosiaan ovat laitteen ominaisuuksia. Palvelua kuitenkin kehitetään koko ajan.

      Jos palvelussa jokin mietityttää tai siitä on enemmän selvitettävää, voit tulla keskustelemaan siitä Palstalle. Palstalla tavoitat myös meidät, jos tarvitset asioiden tarkempaa selvitystä.

      Jouni / Palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    • BullAndShitDetector

      Jouni taitaa valaa nyt hieman turhaa uskoa pettyneeseen tilaajaan. Käyttäjien mielipiteillä tai kehitysehdotuksilla ei ole mitään arvoa Elisalle. Taktiikkana on vain ostaa muut paremmat palvelut pois markkinoilta, jolloin oma surkea viritelmä on ainoa vaihtoehto. Elisaviihde-palvelu ei ole kehittynyt yhtään olemassaoloaikanaan. Hirveetä kuraa mutta porukka tilaa kun on niin halpa nettiliittymä kylkiäisinä!

    • Se sama tyytymätön

      Juu näinhän tämä tuntuu olevan. Nyt on lyöty pariviikkoa vikailmoitusta toisen perään kun se 100mb liittymäkin tahmaa 30mb tienoilla silloin kun ylipäätään toimii.

      Olisin jo vaihtanut viihteen pois jos se olisi mahdollista mutta kun elisalla on yksinoikeus alueeni kaapelitalouksiin...eihän sen pitäise olla vapaassa markkinataloudessa mahdollista mutta näin on.

      Kuulemma nyt vihdoin maanantaina tulee asentaja katsomaan missä vika. Jos ei saa korjattua täytää laitta elisan palvelut (viihde ja kaksi puhelinliittymää) poikki ja siirtyä käyttämään DNA:n 4g mokkulaa ja jotain muuta viihde palvelua (elisan vapaat kanavathan on baut samat ku normi digiboksillakin sillä erolla että normiboksilla saat kaikkien ilmaiskanavien hd versiot) jos ne vaikka toimis.

    • Hanu11

      Elisan liikkeiden myyjät huijaavat ja valehtelevat. Minut erehdytettiin pari päivää sitten hankkimaan Elisa Viihde, vaikka en halua sitä. Tarkoitus oli päivittää ADSL laajakaista nopeampaan. Myyjän mukaan se ei ole mahdollista ilman Elisa Viihde -pakettia. Kuitenkin Elisan nettisivuilla on myynnissä Saunalahden 20 Mbit ADSL liittymä noin 10 € /kk Elisa Viihdettä halvemmalla. Lisäksi jouduin tekemään kahden vuoden sopimuksen niin, että nykyinen hinta on voimassa vuoden. Tästä ei nyt varmaan pääse eroon millään, vaikka sopimusta tehtäessä minulle annettiin väärää tietoa.

      • Hei Hanu11. Laitoinkin ilmeisesti sinulle jo tuolla toisessa ketjussa vastausta? Tässä vielä toistamiseen: :)

        Pahoittelen jos myyjä on antanut väärää tietoa sinulle :( Voit laittaa meille Palstan yksityisviestillä tarkempia tietojasi, niin selvitetään tämä tilanne! http://elisa.to/bamskumoderaattori

        Mariette / Palstatiimi
        http://elisa.fi/palsta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      225
      2960
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      182
      2596
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      110
      1227
    4. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      135
      1144
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      70
      1078
    6. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1055
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      287
      1050
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      343
      1013
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      959
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      798
    Aihe