mökki ja parvi

On hirsirakenteinen mökki jossa parvi Lämmitys tapahtuu puukamiinalla alakerrasta Parvi on 20 neliötä Näin koska parvi ulettuu myös saunan päälle Saunan katossa 10cm vuorivilla ja 10 cm finnfoam Ongelma on se että kun parvella lämpötila on hyvä noin 25 ast on mökin lattiarajassa vain ehkä 15 ast Siis talvella Parvi on tiivis vain reipas kulkuaukko Kysymys miten voisi laittaa ilmankierrätystä parven ja tuvan välille auttaisiko aukko parven takaosan lattiaan?? Mökissä ei ole sähköä
42178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei lämmin ilma sieltä alas tule. Ainoa keino on saada lämmin ilma parvelta ulos. Ilma on huonoa sekoittumaan. Minulla on parvelle tuvan kokoinen aukko, mutta mökkiä lämmittäessäni pitää kylmä ilma päästää parven ikkunasta ulos. Aika oudolta tuntuu, kun alhaalla on lämmintä mutta parvella kylmää.

Äänestä
  • Ilmalämpöpumppu korkealle ,jäähdyttää myös kesällä parvea tarpeen tullen

    Äänestä

Talvella ulkoilma on pirskatin kylmää ja takkasi tarvitsee sitä min. 50 m3/h. Mistä se tulee?, todennäkoisesti mökkisi vuotaa nurkista tai alapohjan läpi. Korvausilma se siis jäähdyttelee lattioita sitä mukaa kun polttelet kaminaa tai hormi on lämmin. Fysiikkaa vielä sen verran että kylmä ulkoilma valahtaa lattioille kun se tulee esim. seinän läpi lämpimämpään huonetilaan ja lämmettyään pyrkii mökin yläosaan. Ratkaisu ? tuo korvausilmaa mökin seinän läpi sinne parvelle/mahd. ylös jos sieltä löytyy jokin kohta josta ulkoilman veto ei vihellä nukkujien naaman yli. Näin saat hieman ristivetoa siihen lämpötilakerrostumaan. Voit myös asentaa jonkin puhaltimen joka vie ylhäältä ilmaa alas, näin alhaalta virtaa ilmamassaa ylös. Lämpöpumpun puhallintoiminto ei tässä toimi.

Äänestä
  • Lämpöpumpun puhallintoiminto toimii samanlailla kuin missä puhaltimessa tahansa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokeilijanikkari kirjoitti:

On hirsirakenteinen mökki jossa parvi Lämmitys tapahtuu puukamiinalla alakerrasta Parvi on 20 neliötä Näin koska parvi ulettuu myös saunan päälle Saunan katossa 10cm vuorivilla ja 10 cm finnfoam Ongelma on se että kun parvella lämpötila on hyvä noin 25 ast on mökin lattiarajassa vain ehkä 15 ast Siis talvella Parvi on tiivis vain reipas kulkuaukko Kysymys miten voisi laittaa ilmankierrätystä parven ja tuvan välille auttaisiko aukko parven takaosan lattiaan?? Mökissä ei ole sähköä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu