Joutsenvedet

Olit kesä
lämmin tuuli

minä syksy
kolea järvenselkä

harmaissa vesissä
liikkuu alakuloisuus

näissä saaren poukamissa
lipuu hiljaa
kuin paikoillaan

ui

joutsenparvi

äänettömyys elää
tässä hiljaisuudessa

tämä koskettavuus
etsiytyy lepoonsa

hyväilyynsä
maa voipuu

- joutsenvedet -

vetten riitteisiin
kohden hamuaa

taivaskin tummenee

sinä
minä
joutsenparvi

lumoistaan
jo uupuneet

elämänsulkiin
eksyneet.

4

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://www.listamedi
    • Joutsenparvi & dolan kiittää : listamediaa :

      Toivottaa hyvää Joulualusaikaa lukijoilleen !

    • Kauan sitten

      Kauniisti kirjoitat, tosin alakuloinen. Kauan sitten täällä kirjoitellut.lukenut, sinunkin runojasi. Mitä ikävää palstalla tapahtui, kaikkosivat pois kirjoittjat...

      Rauhallista joulunaikaa, dolan.

    • KIITOS _ Hyvä lukijani !

      Olkoot tämä runoni kuin tunnelma niistä että näistä ajoista - tällä palstalla.
      Paljon tapahtui aikoja sitten - liian paljon negatiivisuutta - joissa loppuaikoina otin itsekin aktiivisesti osaa eri kärhämiin ja toisten "panetteluihin" ehkä pahimmat olivat nimettömät anonyymit jotka osaltaa tai juuri siksikin pilasi täydellisesti tämän palstan.

      Ja kuka "jopa monilla eri merkeillään" säesti eripuraisuutta.Jos kaksi voimakastahtoista vastakkain - syystä tai toisesta - sorsi omilla toimillaan negatiivisesti,niin lopputulos oli kuvatunkaltainen.

      Itsekin loppuaikoina poistin runojani enemmänkin ja osa niistä oli senlaatuisia että vieläkin niitä kadun kun yleensä en niistä ota kopioita,sillä ajattelin itse ottaa täällä suuremmankin osan jatkoa silmälläpitäen - mutta tämä palsta haluttiin tuhota toisten toimesta.

      Monta todella hyvää kirjoittajaa lähti ja sitten minäkin viimein.Ei jäänyt enään mitään todellista syytä jäädä tänne ja todella monia runoystäviä kaipaan edelleen - takaisin tulematta.

      Kun tulin tänne täällä oli iloista ja monenkirjavaa runoilijaa monin eri muodoin että nautittiin yhdessä mutta kuitenkin pikkuhiljaa huomasin "takamaastossa" sellaista joka sai minut epäilemään jotain syvempää/tarkoituksenmukaista loanheittoa jopa tekstien takaakin.

      Tämä on minun mielipiteeni mutta jotenkin "keskiössä" kuitenkin ja omalta osaltani halusin edes jotenkin sisäistää " että mitä,miksi ja mitä varten " - tapahtumaa kaikki tämä pitää sisältää.

      Aika-ajoin täällä käyn ja voin jotain runoillakin kuin lukea/katsoa mitä täällä tapahtuu en ehkä täysin lopeta kuitenkaan mutta olen niin paljon muilla palstoilla eri asioilla asioista kirjoittaen.

      Kurjaa kun tämä "pilattiin" se oli kaiketi heidän pyrkimyksensä,jotka toimivat muita kunnioittamatta/arvostamatta - ovatko tyytyväisiä ?

      Sinulle - Hyvä lukijani Rauhaisaa Joulunaikaa kuin parempaa Uutta Vuotta ... kuin positiivisuudella eteenpäin : Kiitos !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18134
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5012
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4667
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      27
      4580
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4390
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      60
      4266
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      3853
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3515
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2794
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2509
    Aihe