Mikäs Uudessakaupungissa on tällä hetkellä jäätilanne? Joko Nuhjaan pääsee kävellen?
Jäätilannetta kysyisin?
14
357
Vastaukset
- VladimirP
Hyvin kantaa! Vauhtia vaan Ladaan!
- sisämaasta
Tänään jo yksi ukilainen taisi ottaa tosissaa jäätilanteen, kun yritti Yaran tieltä autolla jäälle, mutta jää ei kantanutkaan.
Olkaa varovaisia ukilaiset ja pysykää poissa jäältä. - kahju
sisämaasta kirjoitti:
Tänään jo yksi ukilainen taisi ottaa tosissaa jäätilanteen, kun yritti Yaran tieltä autolla jäälle, mutta jää ei kantanutkaan.
Olkaa varovaisia ukilaiset ja pysykää poissa jäältä.Onkohan tuo auto myynnisä? Oon kuullu että vois saada kuivattelemalla ihan kuntoon.
- Hyvä tilanne
Jäätä on jotta hirvittää
- Haimakin tulehtuu
Ei Ukissa viihdy jäätkään.
Ihan vihjeeksi tänne muuttoa harkitseville: älkää, herranjumala, tulko tänne! Nostan kytkintä heti, kun löydän töitä muualta. Muutama vuosi tätä kakkaa riittää. - ei_urpo
Katso URPO ulos ikkunasta onko pakkasta? Osta vaikka suotuvene ja suoda Nuhjaan, ovatko ihmiset todellakin näin hullluja?
- pääsee sinne
kävellen,meren pohjaa pitkin
- nyhjä
Tyypillinen ukilainen junttikommentti. Vaikka sun vanhempasi ovatkin serkkuja keskenään ja apukoulussa on sanottu, että tarvitaan passi kun poistuu Uudenkaupungin sisältä, niin hommaa itsellesi vähän sivistystä.
- Herra Pankreatiitti
Mä luulen, että juuri se sivistys saa monen tänne eksyneen tahtomaan pois.
Lisäksi monelle työperäiselle muuttajalle (l. ei paljasjalkaiselle ukilaiselle!) Uudenkaupungin konservatiivinen kulttuurimiljöö ja asenneilmapiiri ovat osoittautunut suuriksi pettymyksiksi. Toisaalta, harvassa ovat ne pikkukaupungit, jotka yleensäkään ovat kovin avoimia, arvopluralistisia ja innovatiivisia.
No, niin kauan kuin palkka juoksee täältä, minä kävelen tuon perkeleen harmaan torimaiseman ohi. Ei näihin ajatuksiin tarvitse sukurutsaa tai apukoulua, valitettavasti.- Raum Laine
Onhan tuo tori vielä tori. Toisin kuin Raumalla, jossa pilasivat torin rakentamalla se täyteen katoksia.
On Ugissa paljon hyvääkin. Työpaikka ja kiva veneilykaupunki. Joka kesä tulee monta kertaa käytyä myös veneellä Ugissa.
- moni lähtenyt
jo 1994 jälkeen yli 3000 henkilö on muuttanut muihin maisemiin ja tokkopa kukaan on katunut lähtöään,
- Mökiläinen muualta
Ugin kannattaisikin satsata enemmän luontoon ja mereen. Uki on mahtava matkailukohde, jos keskusta saadaan pysymään vireänä.
Tuulimyllyt vain pilaisivat maisemat ja tuotto kaupungille olisi olematon. Mm. Pietarinkari menisi täysin pilalle, jos vieressä viuhuisi tuulimyllyn siivet. Kuka viitsisi enää yöpyä Pietarinkarin rannassa veneessä, jos taustalla kuuluu koko ajan viuh viuh viuh... koko yön?
Turistit tuovat tähän kylään rahaa, ja pitävät keskustan virkeänä. Ei tuulivoima.- turpa kii
Siis kerran vielä, kaikki vitun mökkiläiset pitäisi olla hiljaa ja ymmärtää etteivät heidän oman tonttinsa ulkopuoliset asiat kuulu heille niin Suomi olisi mukavampi paikka elää ja asua.
- luoksemme
Jää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk20110451Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi289764Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1778373Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html3037841Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1856700Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k906113Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j675946Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit1034987Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit74186Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja294049