PDF-tiedostot ei aukea!

Ihmetys

Missä mahtaa olla vika, kun PDF-tiedostot eivät aukea (esim. vaikkapa kelan lomakkeet netistä)? Joko kone aukaisee pelkkää "tyhjää" ja väittää tiedoston avaamisen olevan valmis tai sitten ensimmäinen sivu näkyy, mutta tiedostoa ei voi lukea eli napsutteli mitä vaan niin mitään ei tapahdu. Koneella on Adobe reeader ja siitä viimeisin päivitetty versio. Eikö ohjelma siis jostain syystä toimi?

6

4526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rami 2
    • juttua

      Tossa readerin kuutosversiossa on jotain immeellistä. Koeta löytää jostain viitosversio niin johan aukeaa.

      • ree

        Mulla ilmeni samanlainen vika silloin kun asensin tuon kutosversion vanhan vitosen tilalle.... En nyt kyllä kuollaksenikaan muista että mitä tein sille, että sain sen toimimaan suoraan selaimesta.... Oliskohan ollut niin että pdf-dokumentit piti jostain asetuksista uudestaan määrittää avautuvaksi acrobatilla.... mut hitto kun en muista mistä!


      • oikealla
        ree kirjoitti:

        Mulla ilmeni samanlainen vika silloin kun asensin tuon kutosversion vanhan vitosen tilalle.... En nyt kyllä kuollaksenikaan muista että mitä tein sille, että sain sen toimimaan suoraan selaimesta.... Oliskohan ollut niin että pdf-dokumentit piti jostain asetuksista uudestaan määrittää avautuvaksi acrobatilla.... mut hitto kun en muista mistä!

        painikkeella jotain Adobe-dokumenttia. Valitse avaa ohjelmalla(open with)Avautuu ikkuna jossa on ohjelmien nimet. Valitse Adobe ja ruksaa alareunassa oleva avaa aina tällä ohjelmalla (always use...) Paina OK.


    • ihmetys

      Ei auttanut uudelleen asennus. Vika on tosiaan siinä ettei adobe avaudu suoraan selaimesta. Jos tallennan pdf-tiedoston ensin koneelle ja avaan sitten, niin ei mitään ongelmia. Jos klikkaan hiiren oikealla, on valikossa valmiina että avaa adobella. Mutta siltikään ei avaa suoraan selaimelta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      44
      5785
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      45
      5295
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3688
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3643
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      90
      3181
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2864
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2720
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2370
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1824
    Aihe