Ja mitä tuo uudistus tuo siis tullessaan? Tuleeko lisää uusia reittejä vaiko vain entiset säilyvät ja asiakkailla paremmat odotustilat käytössä?
Milloin on Tampereen Terminaalin 2 avajaiset?
16
233
Vastaukset
- ryanair kusettaa
Samanlaisia riihiä ne on, köyhät sullotaan johonkin latoon taas vartoomaan "halpoja lentoja" sitten niitä kyykytetään ja peritään matkalaukuista lisämaksuja, lentokenttäveroja, koneessa myydään arpoja, joilla ei voita mitään, kolhitaan tarjoiluvaunuilla, ei puhuta suomea, hoetaan "snäks and drinks?" ja lopulta määränpäässä jätetään johonkin jumalan selän taakse kymmenien kilometrien päähän kaupungista, jolloin joudut menemään taksilla tai bussilla tai junalla pitkät matkat tai vuokraamaan auton.... ei enää tule niinkään HALVAKSI !!!
- 9+14
Ostin eilen joulukuuksi menopaluun Lontooseen, kaikkine kuluineen €69,24.
Vastaavalla lennolla Finnairilla pelkät kulut olisivat €156,38.- Pian matkaan
Joo kyllä itsekkin katselin juuri noita samoja lentoja, en vielä tehnyt kuitenkaan varausta kun en tiedä miten vapaat töissä tulee menemään. Kyllä Rynkky vaan onkin todella halpaa? Mitä sillä on väliä mitä kieliä ja kuinka koneessa puhutaan, ja kuka on käskenyt niitä olemattomia arpoja edes ostaa? ja mielestäni siinä ei ole mitään ongelmaa tai juurikaan lisäkustannuksia kun lentokentät ovat kohteista n 4-75km päässä, pienellä maksulla sieltä pääsee aina kohteeseen :) En menisi koskaan maksamaan Finnairille tuollaisia törkeitä summia lennoista, en koskaan!
Olen Rynkullä lentänyt moniin maihin ja aina on kaikki mennyt hyvin ja aikataulussa on pysytty :) kallein lisämaksu lienee kun kone jättää Stanstedin kentälle ja sieltä sitten pitäisi Lontooseen päästä, noh maksu on noin 16 Puntaa meno/paluu, eli ei todellakaan ole paha hinta ja jos vielä lennot n 70e niin voi voi kun on edullista :)....eli tuokin jo puolet halvempaa kuin Finnairin hinnat?? - 5+3
Pian matkaan kirjoitti:
Joo kyllä itsekkin katselin juuri noita samoja lentoja, en vielä tehnyt kuitenkaan varausta kun en tiedä miten vapaat töissä tulee menemään. Kyllä Rynkky vaan onkin todella halpaa? Mitä sillä on väliä mitä kieliä ja kuinka koneessa puhutaan, ja kuka on käskenyt niitä olemattomia arpoja edes ostaa? ja mielestäni siinä ei ole mitään ongelmaa tai juurikaan lisäkustannuksia kun lentokentät ovat kohteista n 4-75km päässä, pienellä maksulla sieltä pääsee aina kohteeseen :) En menisi koskaan maksamaan Finnairille tuollaisia törkeitä summia lennoista, en koskaan!
Olen Rynkullä lentänyt moniin maihin ja aina on kaikki mennyt hyvin ja aikataulussa on pysytty :) kallein lisämaksu lienee kun kone jättää Stanstedin kentälle ja sieltä sitten pitäisi Lontooseen päästä, noh maksu on noin 16 Puntaa meno/paluu, eli ei todellakaan ole paha hinta ja jos vielä lennot n 70e niin voi voi kun on edullista :)....eli tuokin jo puolet halvempaa kuin Finnairin hinnat??Jos ottaa menopaluun Stansted Expressillä ja ostaa liput ajoissa, hintaa tulee tosiaan £16 (£15, jos vaihtaa Tottenham Halessa Victoria Linelle - oma hotelli yleensä tuolla linjalla).
Menopaluu Heathrow Expressillä ennakkolipulla £29, eli on tuokin lähes kaksinkertainen hinta. Heathrow Expressillä tarjous on voimassa marraskuun loppuun jonka jälkeen se nousee £34:ään.
Omassa vertailussa Finnairin lennoissa oli siis pelkät Finnairin lisämaksut (Helsingistä), TMP-LHR-TMP kokonaishinta on yleensä reippaat €300. - airBenua
miks vertaat ryania ja finnairia ? Lennothan lähtee eri paikoista ja laskeutuu eri paikkoihin, onko siis mielestäsi vertilukelpoisia?
- Jos Jakomäki
airBenua kirjoitti:
miks vertaat ryania ja finnairia ? Lennothan lähtee eri paikoista ja laskeutuu eri paikkoihin, onko siis mielestäsi vertilukelpoisia?
on maailman keskipisteenä, mikään ei ole vertilukelpoista.
Jos sen sijaan vaikka asuu Tampereella (aika moni asuu) ja haluaa Lontooseen, niin...
- ryanair66
Ei tule lisää lentoja kuin aikaisintaan 2015. Talvella ei lennä kuin 2 kohteeseen ja keväällä muutamaan muuhun. Ryanair panostaa enemmän muualle kuin Suomeen. Mutta Stanstedista pääsee mihin tahansa melkein, kun se on Ryanairin ns.pääkenttä koko Euroopassa.
- 13+10
Kesäkaudelle on jo aikaa sitten julkaistu 7 reittiä, yksi vähemmän kuin viime kesänä. Avajaisten yhteydessä tietysti voidaan julkaista lisää, mutta en pidä tuota kovin todennäköisenä. Pohjoismaihin on uutisten mukaan kaavailtu lisäkalustoa vasta 2016, Tanskaan tosin jo aiemmin.
Lyhyemmällä aikavälillä on mielenkiintoista nähdä saadaanko terminaaliin muita (esim Wizz takaisin),- Wizz!
(esim Wizz takaisin)
- no sitten Varsovaan mieluummin, Gdanskiin se lentää Turusta - Ryanair on jees!!!
Wizz! kirjoitti:
(esim Wizz takaisin)
- no sitten Varsovaan mieluummin, Gdanskiin se lentää TurustaKyllä minä uskon vahvasti että Ryanair tulee meidät yllättämään joillakin uusilla kohteilla avajaisten yhteydessä :) Tulisipa Pariisi, Köpis tai Amsterdam :) tai noi kaikki, silloin olisi valinnan vaikeus jo lähtöportilla :)
- enttententten
Ryanair on jees!!! kirjoitti:
Kyllä minä uskon vahvasti että Ryanair tulee meidät yllättämään joillakin uusilla kohteilla avajaisten yhteydessä :) Tulisipa Pariisi, Köpis tai Amsterdam :) tai noi kaikki, silloin olisi valinnan vaikeus jo lähtöportilla :)
Juu kaikkihan tekee päätöksen kohteesta "lähtöportilla" tai sitten vaan rynkyllä matkaavat...
- Teelikametten
enttententten kirjoitti:
Juu kaikkihan tekee päätöksen kohteesta "lähtöportilla" tai sitten vaan rynkyllä matkaavat...
Ei kannata laittaa lainausmerkkeihin, jos ei ymmärrä kielen eri tasoja, kuten vaikkapa vertausuvauksellisuutta!
- Ryan:Air
> köyhät sullotaan johonkin latoon taas vartoomaan "halpoja lentoja"
No mitäpäs siinä. Aikoinaan köyhänä opiskelijana lensin Ryanairilla varsin paljon, tällöin lähtökohtana Tukholma Skavsta kun Suomeen lentoja ei vielä ollut. Laivamatkaosuudesta huolimatta se vain kannatti ja tutustuin Eurooppaan perin pohjin. Sit se tuli Tampereelle ja taas sain hyviä mahdollisuuksia matkustamisintohimoani toteuttamiseksi. Nykyisin olen jo selvästi varakkaampi, silti käyttäisin Ryanairia edelleen, mm. sen täsmällisyyden vuoksi. Tämä ei enää valitettavasti onnistu, kahdesta syystä: reittivalikoima on aivan liian suppea ja lentopäivien määrä liian vähäistä eikä enää jatkoyhteyksiä pysty suunnittelemaan.
Toki, jos uusia reittejä tulisi - miksi ei, voisin matkustaa taas. Paljon hyviä muistoja sentään on.
PS. Varakkaampanakaan köyhiä ei tule mieleen halveksimaan.- oikeasti rikas
"Varakkaampi". Niin, onhan se sossun toimeentulotuki isompi raha kuin opintotuki...
- Ryan:Air
oikeasti rikas kirjoitti:
"Varakkaampi". Niin, onhan se sossun toimeentulotuki isompi raha kuin opintotuki...
Vai niin. 69000 / vuosi sossutuella?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1242614
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten4412347Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?981250Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?141063Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!211039- 45939
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109856Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.262845Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34830Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti34787