Talo palasissa

talopala

olisiko mahdollista piirrättää arkkitehdillä talo ja lupakuvat jonka rakentaisi moduuleina hallissa valmistalojen tapaan säältä suojassa valmiiksi jotka sitten asennetaan paikalleen työmaalla nosturin kanssa?

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rak.inssi

      Riippuu arkkitehdistä. Jos arkkitehti päästää mielikuvituksen valloillen, saattaa käydä niin, että taloa ei voi rakentaa paikallaankaan, siirtämisestä puhumattakaan. Jos haluat moduulitalon, kannattaa hyvissä ajoin pyytää insinööri tarkistamaan kuvat.

    • Palasista rakentanut

      Täysin mahdollista, tekeväthän talotehtaatkin tuota samaa joka päivä. Voit tehdä vaikka elementtejä taikka moduleja ja halvimmalla selviät piirustuksista, kun hankit joltain kaveriltasi valmiit talotehtaan piirustukset.
      Jotkut pienemmät kaupalliset rakentajat (jobbari-grynderit) tekevät (teettävät luppoaikoina) näitä moduleita valmiiksi ja kuljettavat niitä tonteille kysynnän mukaan.

      Suosittelen, että käyt jollakin talotehtaalla katsomassa mallia, kun heillä on avoimien ovien päivät, usein keväällä näitä järjestetään. Ei tämä mitään rakettitiedettä ole, eikä talot siemenestä kasva, kyllä ne joku aina valmistaa! Vaikka täällä palstalla omatoimisuus ei kukoistakaan talopakettitanelien keskuudessa, niin kyllä vaihtoehtoja löytyy ihan oikeasti.

      • näinköon

        Eli tilaelementti taloista puhutaan? Vaikka ne saisi tehtyä hallista, eikös niiden kuljettaminen ole hankalaa ja työlästä, eikös kuitenkin niihin jouduta kattokin tekee et siinä saa pitää kiirettä. Mutta näppärästi tilaelementissä tulee pohja mukana, toki onko puurossin tekeminen enään paha jos on seinät ? Toki väliseinätkin vielä puuttuu verrattuna tilaelementtiin


      • Palasistarakentanut
        näinköon kirjoitti:

        Eli tilaelementti taloista puhutaan? Vaikka ne saisi tehtyä hallista, eikös niiden kuljettaminen ole hankalaa ja työlästä, eikös kuitenkin niihin jouduta kattokin tekee et siinä saa pitää kiirettä. Mutta näppärästi tilaelementissä tulee pohja mukana, toki onko puurossin tekeminen enään paha jos on seinät ? Toki väliseinätkin vielä puuttuu verrattuna tilaelementtiin

        Eipä tuo kuljettaminen nyt niin suuri ongelma ole, kun homma suunnitellaan ensi huolella. Sopiva lavetti, millä rakennuksen osia kuljetetaan ja hommahan on käytännössä mittailua ja mittojen sovittelua. Osan voi tehdä paikan päälläkin.

        Tavisrakentaja tosin harvemin tälläisiin alkaa perehtymään, mutta monet tekee näinkin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      168
      11561
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8142
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6046
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4997
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      22
      4766
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      40
      4401
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      107
      4303
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      104
      3688
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3290
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1791
    Aihe