MTabs+d-vit.+kalkki

Elikkäs syön Multitabseja 2plussia, sekä D-vitamiinia tällä hetkellä, mutta tuntuu että hiukset ovat huonossa kunnossta ja kynnet halkeilee ihan tosi pahasti ym, ajattelin ostaa jotakin kalkkitabuja vielä lisäksi, mutta osaiskos kukaan sanoa voiko näitä tuotteita syödä liikaa? Että uskallanko niitä mennä veilä popsimaan?
11682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

vaihdappa shamppooo ja hoitoaine

Äänestä
  • ... varmaankaan kynsiin!

    Äänestä

Mutta jos menet ostamaan niin kyllä ne apteeksissa tietää ne rajat.

Äänestä

Heips!
Käytä nettiä tiedonlähteenä, eli selvitä paljon on päivittäinen kalkki- ja d-vitamiinisuositus. Tarkasta Multitabsien sisältö purkin kyljestä. Kysy vielä apteekistakin, auttavat yleensä mielellään.

Muuten, paljonko syöt maitotuotteita? Niitä pitäisi syödä 6 dl päivässä pari siivua juustoa. Jos ei maito maistu, niin onhan niitä rahkoja, jogurtteja, piimää, raejuustoa ja viilejä. Kevyttä juustoa leivän päälle.

Äänestä

Tosiaan käy apteekista kysymässä. Itse syön multivitaa yhen päivässä ja kalcipos - D:tä.. (kalkkia suositeltiin neuvolassa) niin apteekissa sanottiin että yks päivässä, mut jos ei käytä maitotuotteita niin sit kaks. Kerro siellä mitä muuta syöt, kyllä ne tietää!

Äänestä

Kiitän ja kumarran.. menen apteekkiin kyselemään ja kattotaan, kyllä he varmasti tuotteensa tuntevatkin.

Äänestä

Miksi ihmeessä napsit kaiken maailman tabuja? Syötkö epäterveellisesti vai oletko sairas? Apteekit ja luontaistuotekaupat myyvät vitamiineja mielellään mutta kannattais kuitenkin jutella (puolueettoman)lääkärin kanssa siitä onko tabujen napsimisesta oikeasti mitään hyötyä. Mulla jäi tabut pois kun käytiin ravintoterapeutin kanssa läpi ruokavalioni ja elämäntapani.

Äänestä
  • Siis multitabseja suositellaan raskana oleville ja viime neuvola käynnillä neuvolan täti käski ruveta syömään d-vitamiinia, näin käsketään tietääkseni kaikkia jotka odottavat marras-huhtikuulla, kun aurinkoa ei näy. Mutta itselläni mielestäni kalkin puutetta havaittavissa, oireet kuten siis edellä jo mainitsin... Ei tässä nyt mitään narkomaaneja olla!

    Äänestä

  • en ole sairas kirjoitti:

    Siis multitabseja suositellaan raskana oleville ja viime neuvola käynnillä neuvolan täti käski ruveta syömään d-vitamiinia, näin käsketään tietääkseni kaikkia jotka odottavat marras-huhtikuulla, kun aurinkoa ei näy. Mutta itselläni mielestäni kalkin puutetta havaittavissa, oireet kuten siis edellä jo mainitsin... Ei tässä nyt mitään narkomaaneja olla!

    Käytännöt vaihtelevat neuvoloittain, näköjään. Omassa neuvolassani painotetaan terveellistä ja monipuolista ravintoa (jolloin ylimääräisille vitamiini valmisteille ei ole tarvetta). D-vitamiini lisää suositellaan itseasiassa kaikille täällä pohjolan pimeässä talvessa eläville (ja tummahipiäisille ympäri vuoden).

    Äänestä

Jos en ole ihan väärässä, niin raskauden aikana kannattaisi välttää A-vitamiinia, jota on mm. MultiTabseissa...

Äänestä

Multitabs 2 special sisältää kaikki tarvittavat, kun otat niitä kaksi päivässä. Erikseen et tarvi d-vitamiinia ja kalkkia. Kohtuus kaikessa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuinka paljon saa syyä? kirjoitti:

Elikkäs syön Multitabseja 2plussia, sekä D-vitamiinia tällä hetkellä, mutta tuntuu että hiukset ovat huonossa kunnossta ja kynnet halkeilee ihan tosi pahasti ym, ajattelin ostaa jotakin kalkkitabuja vielä lisäksi, mutta osaiskos kukaan sanoa voiko näitä tuotteita syödä liikaa? Että uskallanko niitä mennä veilä popsimaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu