Syöttekö te muslimit lainkaan joulukinkkua, vaiko vaan kalkkunaa ja lanttulooraa?
Kysymys kaikille
Pentti K.
16500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sianlihaa emme saa syödä, mutta kalkkunaa ja lanttulooraa toki voimme.
kotikaljaa?
syömisen ei tarvitse odatta!Kalkkuna voi syödä
milloin tahansa!
Lanttukatikko syömisen helpo tapa->menä käymään
anoppin luo saat heti lanttu/porkkana latikko*
Heh heh he,miksi joulu miksi ei voi olla NYT*
(Cino)
Minä aion irtisanoa itseni joulun vietosta. Mitä lähemmäksi joulu tulee, sitä huonotuulisemmaksi tulen.
Koko joulun vietto nykyisellään on pelkkää markkinamiesten juhlaa ja hartaus siitä on kaukana.
Kotiin yritetään haalia epätoivoisesti rekvisiittaa, joka toisi mieleen ne lapsuuden joulut ja kun ne on sinne saatu ja joulu on ohitse niin kuitenkin jää tyhjä olo.
Kaikki joulun viettoon nykypäivänä kuuluva on yletöntä. Paljon kalliita lahjoja, surkuhupaisimmissa tapauksissa Visalla, laupias hymy ja hurskas ilme kasvoille vaikka väkisin, kun takaraivossa tykyttää kuitenkin, että tämäkin joutava lahjapyjama piruvie täytyy joskus maksaa.
En osta kinkkua, en tee perinteisiä laatikoita, en tee pipareita, en joulupuuroa enkä aio tänä vuonna varastaa perinteistä joulukuusta.
Aion ilmoittaa sukulaisilleni, etten ota lahjoja vastaan, enkä myöskään niitä anna.
>>Koko joulun vietto nykyisellään on pelkkää markkinamiesten juhlaa ja hartaus siitä on kaukana.
Minä aion seurata sinun kirjoituksiasi joulun aikoihin. Tulee olemaan mielenkiintoista seurata sitä hartautta mikä näkyy kirjoituksissasi joulun aikoihin.
Joulua.
-Tule vietetään täällä pikkujoulu*
(Cino)
Siinä pikkujoulussa on todellista kristinuskon sanomaa.
Illalla juodaan viinaa niin että nähdään enkeleitä ja kuullaan pelkkiä kulkusia.
Aamulla nähdään tähtiä ja kadutaan elämää enemmän kuin pitkäperjantaina.
joulua vietetä... mutta tokihan kalkkuna ja lanttulaatikko saattavat maistua, vaikka muut viettäisivät joulua. Sika taas ei taida maistua missään tapauksessa.
Ok. olen ateisti. En vietä joulua. En syö kinkkuakaan kun olen vegaani. :)
Syököön jokainen sitä mikä maistuu.
/serena
Itsekin olen varsinainen pakana mutta Joulun vietän silti aina.
Maista vaan kinkkua. Se on hyvää !!!
ei ole koskaan vietetty joulua. Vanhenpani eivät halunneet ja se tapa tarttui meihin lapsiin. joulun vietto on mielestäni turha tuhlausta ja mässäystä. Lahjojahan voi ostaa milloin vain, ei siis vain jouluna.
kinkkua? Ei, en syö lihaa.
En vietä tai juhli muitakaa suurpyhiä. Olen jättänyt sellaisen pois.
Voin juhlia milloin itse haluan, en tarvitse siihen jotain erikoista pyhää. ;))
Syö sinä vain kinkkuasi jos se hyvää on. Niin minä syön muuta hyvää. Ja maistelen siinä ohessa hyvää whiskyä.
/serena
Mielestäni joulu on kiva katko kylmään ja pimeään talveen.
Mutta whisky-juhlasi kuulostaa myös mielenkiintoiselta :) Tippa pepsiä joukkoon ja ...vóilaaaa...
otan töistä vapaata joulun ja uudenvuoden välillä. Pidän siis lomaa siinä missä muutkin.
Unohdin mainita että uudenvuoden aattona juhlin siinä missä muutkin. Se tapa minulla on. Mutta muita pyhiä en juhli. :)
joo whisky. Aito skotlantilainen single malt whisky, esim. Lagavulin.
Ei ole maukkaampaa kuin Lagavulin. Mutta minä en sekoita sekaan mitään coca colaa enkä jäitäkään. Tiputan lasiin vain pari kolme tippaa vettä että tuoksua tulee enemmän.
Ihana, "jumallallinen" juoma.
Oletkos maistanut Lagavulin? Se on savuista ja öljyistä.
/serena
En muista Lagavuliinia maistaneeni.
Viimeksi tyhjensin Pullollisen Jim Beam:ia.
En sekoittanut siihen myöskään mitään ja aromin nautiskelu kesti noin 8 kuukautta ennen kuin pohja tuli näkyviin.
Ei sitä pulloa kerralla tyhjennetä vaan tosiaan se maku on parasta kun ottaa puoli senttiä työpäivän jälkeen juuri kun telkkarista alkaa hyvä leffa :)
AL-MASAD (Liekkien Lietsojan suura)
Aloitan JUMALAN, laupiaan Armahtajan, nimeen.
1. Tuhon omat ovat Abu Lahabin molemmat kädet, ja tuho perii hänet itsensä.
2. Hänen rikkautensa ja ansionsa eivät häntä vähääkään hyödytä.
3. Pian hän kärventyy tulen liekeissä,
4. ja samoin hänen vaimonsa, parjaaja,
5. jonka kaulaan on heitetty tiukasti punottu köysi.
Tämä mieshän on ihan selvästi hoidon tarpeessa! Uskaltaako tässä enää joulukinkkua ostaakaan, kun moiset muslimifundamentalistit kyttäävät kinkun ostajia marketissa, ja tulevat polttamaan taloni ja hirttämään vaimoni.