Olen ahminut erilaisia esitteitä ja törmännyt outoon termiin "uppoumakäyrä pitäisi olla trokoidin muotoinen"
Mikä on uppoumakäyrä ja mikä pitäisi olla sen muoto ?
Vene haaveissa
4
203
Vastaukset
- nuurdikki
Merkkaa auton renkaan sivuun lähelle tietä koskettavaa kohtaan rengasliidulla piste. Siirrä autoa eteenpäin niin että rengas pyörähtää kerran. Piste piirtää kaaren jota kutsutaan trokoidiksi. Muistuttaa muuten vähän ylösalaisin käännettyä fiskarin runkoa sivulta katsottuna ;-)
Uppoumakäyrä on nimensä mukainen kuvaaja, joka kertoo kuinka uppouma on jakautunut pituudelle.
Kuvailemasi käyrä taitaa olla nimeltään sykloidi, trokoidiksi kutsutaan yleensä episyklisiä käyriä vaikka Wikipedia väittää muuta ja varmuudella se tuskin on optimaalinen uppoumamuoto.- nuurdikki
e.d.k kirjoitti:
Uppoumakäyrä on nimensä mukainen kuvaaja, joka kertoo kuinka uppouma on jakautunut pituudelle.
Kuvailemasi käyrä taitaa olla nimeltään sykloidi, trokoidiksi kutsutaan yleensä episyklisiä käyriä vaikka Wikipedia väittää muuta ja varmuudella se tuskin on optimaalinen uppoumamuoto.Ai niin torkoidin piirtävä piste pitää laittaa säteen puoliväliin, niin ja on sekin syklinen käyrä.
- Jep niin
nuurdikki kirjoitti:
Ai niin torkoidin piirtävä piste pitää laittaa säteen puoliväliin, niin ja on sekin syklinen käyrä.
Tai säteen jatkeelle ympyrän ulkopuolelle kuten Wankelmoottorin sylinteri.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401978- 1881617
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461250Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50962- 40779
- 14770
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30761Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24725Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637