Annoin tänään F-Securelle kenkää, koska lisenssi menee umpeen aivan pian eikä se ruvennut enää päivittämään virustietokantoja. En oo maksamassa viittäkymmentä euroo että saan taas vuodeksi lisäaikaa. Niinpä latasin AVG:n. Onko se riittävän hyvä virustorjuntaohjelma, eli tunnistaa uusimmatkin viirukset ja valvoo kaikki ladattavat ja avattavat ohjelmat ja tiedostot, ettei niissä ole paskaa? Palomuuriksi otin ZoneAlarmin. (Ja vastauksia vain sellaisilta, jotka tietää asiasta.)
Onko AVG riittävän hyvä?
thompson
6752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vain kerran päivässä automaattisesti viruspäivityksen ja siis ei mielestäni ole netin tehokäyttäjälle paras vaihtoehto.
Hae vaikka tuolta http://www.my-etrust.com/microsoft/index.cfm?&CFID=86464&CFTOKEN=aac04802477ee702-2CB2C981-D284-AFFA-21507585884ECE4A&CFID=961115&CFTOKEN=fed4f3dee8efdb10-1F2826EC-FE9B-4ADC-C3B535762E58CA63&jsessionid=2a303327251100034351407 vuoden ilmanen virus palomuurisofta. On parempi ja asetuksista voit laittaa hakeen vaikka kerran tunnissa päivitykset. Ja samassa on Zonen palomuuri ja voit valita joko pro tai personal version zonesta. On vaan eri nimellä mutta sama.
Tuo näyttää ainakin paremmalta, ja varmaan onkin. Pitää testata tuota...
Mitä tuo "download it now FREE AS $49.95 Value tolella tarkoittaa.
Todennäköiseti pärjäät sillä ihan hyvin , itse käytän joko Ativiriä tai Avastia , ja palomuurina aina Sygatea kun ei viittsi niitä jatkuvasti säädellä.
AVG Anti-Virus FREE Edition on yksi parhaista ilmaisista virustorjuntaohjelmista jossa on mukana mm. automaattinen skannauksen mahdollisuus sekä sähköpostin tarkistus.
Päivityksen voi hakea automaattisesti tai manuaalisesti (hoituu paria nappia painamalla).
Päivityksiä tulee monta kertaa viikossa.
Sen saa täältä:
http://free.grisoft.com/freeweb.php/doc/2/
Ohjelman esittely ym.:
http://personal.inet.fi/koti/amerx/computer/avg.html
http://koti.welho.com/rniemi3/html/avg.html
AVG:n free versio on toiminut loistavasti.Itse olen beta-version testaajana,olen tarkistanut konetta monella eri scannerilla ja yhtään läpipäästöä ei ole AVG:llä tapahtunut.
Olen kokeillut useampia virustorjuntaohjelmia ja omasta mielestäni AVG:n ohjelma on käytettävyydellään ja selkeydellään paras.
En saanut F-Securea edes heidän oman neuvonnan kautta pelaamaan SP2 kanssa,enkä voi sanoa itseäni näissä asioissa poropeukaloksi.Ei vika kai ole F-Securessa vaan kuuluun siihen joukkoon missä SP2 aiheuttaa ongelmia mutta ei ainakaan AVG:n kanssa niitä tule.valitettavasti AVG ei ole vielä suomenkielinen mutta asennus onnistuu varmaa useammilta ilman kielitaitoakin ja sen jälkeen jatko on helppoa.