jakamaan rahat ? Vai käykö valtakirja,tilien numerot ja ja sillä selvä. Vai mitä pitää tehdä ? Kauanko menee ja aikako on tilattava ? Mikä varmin tapa ?
Perukirja tehty.Pankkiinko on mentävä jalkeläisjoukon kanssa
pienet summat.
2136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Seuraava vaihe on tehdä perinnönjakokirja - mahdollisesti osituskin - jos vainaja oli naimisissa. Pankin täytyy tietää, kenelle ne rahat jaon jälkeen kuuluvat.
Vähän voi mutkia oikoa, jos jaettavana on vain vähäiset tilivarat (ja vaaatimaton koti-irtaimisto) JA JOS osakkaiden välit ovat sopuisia.
Muut osakkaat antavat silloin yhdelle valtakirjan kuolinpesän tilivarojen nostamiseksi. Tämä yksi sitten jakaa varat keskinäisen jakosopimuksen mukaisesti kaikille. Silloin pankkikäyntiin riittää perukirja ja valtakirjat. Mutta aika on pankista varattava ja perukirja (liitteineen) yleensä toimitettava pankille etukäteen. Pankit haluvat tarkastaa perukirjan ja etenkin sen, että osakasluettelo on oikein.
Mutta on toki järkevintä tehdä kirjallinen jakokirja vähäisemmästäkin omaisuudesta, sillä vastaisuudessa voi syntyä erimielisyyttä, vaikka osakkaat tässä vaiheessa sopuisia olisivatkin.