Husqvarna 242 sylinteri

---

Tilasin MC Scatterilta tarvikesylinterin Husqvarna 242 sahaan. Vähän yllätyin kun kaasarin kiinnitysreijät olikin 4 mm kierteellä, vaikka alkuperäisessä 5mm kierre. No porasin isommat reijät ja tein 5 mm kierteet, mutta onkohan kukaan muu törmännyt samaan ongelmaa vai onko esim. XP mallissa 4 mm kaasarin kiinnitys pultit?
Muuten sylinteri/mäntä vaikuttaa ihan laadukkaalle ja samaa mallia on muuallakin myynnissä.

15

3634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sahaaja

      Se sylinterihän on ihan erilainen ku alkuperäinen muutenkin. Ei Hva 242 koneessa ole koskaan ollut pyöreää sylinteriä. Mites mahtaa muuten toi jäähdytys toimia tässä sylinterimuodossa kun sahasta kyse?

    • 242xp

      noita on ollut sekä 4mm että 5mm kierteellä, vanhemmissa oli vaan kumi vedetty ruuvin päälle jotta halkaisia kasvaa kaasuttimen läpiviennissä, tuskin tuo sylinterin pyöreys pahemmin vaikuttaa jäähdytykseen..Tarvikepyttyjen elinkaari on vaan "hieman" alkuperäistä loivempi.

    • mitä maksaa...

      Paljonko tommonen tarvikeryhmä kustantaa ja onko siinä kanavat ja tehot vastaava alkuperäisen kanssa? Mulla oli yhdessä joku italialainen ja siinä oli ohuempi kovapinnoite. Ei pahemmin hoonailtu.

    • ---

      Eipä tuolla jäähdytysripojen muodolla merkitystä, enemmänkin niiden pinta-alalla, siis miten hyvin lämpö niistä johtuu pois. Sisältä on kyllä silmämääräisesti samanlainen ja jötkyä (puristusta) on kyllä enemmän kuin vanhassa. Jos tässä muutaman päivän päästä ehtis kasata sahan kokonaan, niin vois antaa jotain käyttökokemusta.

    • ---

      No joo toimiihan tuo ihan hyvin. Taitaa olla vähän uuduuten nahkea ja täytyy olla varovainen, että ei leikkauta kiinni.

    • husse

      Onko kukaan halkaissut Hv 242 sahaa, onko mitään ihmeitä? Pitäis vaihtaa stefat.

      • sannikkor

        Ei tarvi halkaista stefojen vuoksi. Saa koukittua molemmat ulkokautta. Jos laakereita ajattelit aloita vasta kun on uudet kädessä.
        Lohkot on aika tiukassa ja vaatii lämpöä. Ei kannata alkaa ellei pakko.


      • 0___0
        sannikkor kirjoitti:

        Ei tarvi halkaista stefojen vuoksi. Saa koukittua molemmat ulkokautta. Jos laakereita ajattelit aloita vasta kun on uudet kädessä.
        Lohkot on aika tiukassa ja vaatii lämpöä. Ei kannata alkaa ellei pakko.

        Kytkin puolella on kyllä suojattu laakeri, vai saako siitäkin stefan irti? Kentsolta saa ainakin virtapuolen laakerin ja stefan kohtuu hintaan, laakerit pitää olla C3 mallia.

        Kuukausi sitten halkaisin yhden 242, kyllä se onnistuu, mutta pitää olla vähän tietoa ja kokoemusta noista laitteista. Kampiakselin pään kierteet eivät kestä kovia lyöntejä, meinas jo mennä kytkimen puolelta kierteet. Kasauksessa hyvä neuvo on se että ensin kampura pakastimeen ja laakerit uuniin ja sitten menee kevyesti naputtelemalla paikalleen ja sitten kampura laakereiden kanssa pakastimeen ja lohkot uuniin (kaikki muoviosat irti) ja jonkun ajan kuluttua ensin kampura laakereiden kanssa toiseen lohkoon prässillä tai naputtelemalla ja sitten toinen lohko paikalleen, ainakin minulla meni parhaiten lohkon pultteilla kiristämällä tasaisesti. Ja vielä yksi neuvo tuo uuni ja pakastin homma kannatta tehdä silloin kuin vaimo ei ole kotona.


      • sannikkor
        0___0 kirjoitti:

        Kytkin puolella on kyllä suojattu laakeri, vai saako siitäkin stefan irti? Kentsolta saa ainakin virtapuolen laakerin ja stefan kohtuu hintaan, laakerit pitää olla C3 mallia.

        Kuukausi sitten halkaisin yhden 242, kyllä se onnistuu, mutta pitää olla vähän tietoa ja kokoemusta noista laitteista. Kampiakselin pään kierteet eivät kestä kovia lyöntejä, meinas jo mennä kytkimen puolelta kierteet. Kasauksessa hyvä neuvo on se että ensin kampura pakastimeen ja laakerit uuniin ja sitten menee kevyesti naputtelemalla paikalleen ja sitten kampura laakereiden kanssa pakastimeen ja lohkot uuniin (kaikki muoviosat irti) ja jonkun ajan kuluttua ensin kampura laakereiden kanssa toiseen lohkoon prässillä tai naputtelemalla ja sitten toinen lohko paikalleen, ainakin minulla meni parhaiten lohkon pultteilla kiristämällä tasaisesti. Ja vielä yksi neuvo tuo uuni ja pakastin homma kannatta tehdä silloin kuin vaimo ei ole kotona.

        Stefoja saa varaosina kytkinlaakeria ei. Maailmalla myydään vanhaa varastoa. Speciaalikamaa, mistään ei saa korvaavaa tyyppiä.

        Laakerit saa kampiakseliin sytkälläkin jos ei jaksa pakastimen ja uunin kanssa.


    • TarmoO

      kyllä vielä kytkimen puolen laakeria löytyy 543301-E23-FAG (kentsolta) (Suomesta) hinta 119 euroa.
      ja sama laakeri eri numerolla 525453Z27B- FAG on muuten Göetz tiivisteellä.
      ABF Bearings ja 247 Industries ja muistaakseni ebaystäkin löytyy jompaa kumpaa
      ja hinta 15,99 euroa muistaakseni

    • TarmoO

      ja lohkojen erottelu käy parhaiten kuumailmapuhaltimella ulkoa päin lämmittäen käsin lähtevät erilleen ja kasaus samoin lohkot lämpimäksi ja käsin menee kasaan että heilahtaa tietysti jos laakerit on laittanut ensin kapiakseliin ja vielä jäähdyttä esim pakastimessa kampuran niin vielä homma helpottuu ja sitten kampiakseli tulee keskittää lohkoihin kun on pulteilla vetänyt lohkot kiinni niin kuumailmapuhaltimella lämpö lohkoihin ja ja hylsy tai vastaava ja prikkoja jotta saa sille puolelle mihin kampiakselia tarvitsee siirtää ja mutterilla kiristäen ja lohkoja lämmittäen siirtyy kampiakseli kohdilleen mittaus kampiakselin vastapainojen ja lohkojen välistä noin millin verran pitäis olla väliä molemmin puolin niin on keskellä ja jos tuntuu ettei kampura pyöri kunnolla niin taas lämpöä niin laakeri siirtyy kohdilleen netistä löytyy ohje 340 SE/SG 44/444SE/SG ja 344 SE/SG sahoille ja pätee kaikkiin sahoihin joissa kampura on tällä rakenteella kasattu lohkoihin siis Husqvarnan vanhat mallit myös 242 yms.

    • jopu

      Jostakin manuaalista näin, että sopivalla ulosvetäjällä laakerin voi irroittaa vetämällä sen ulos, siis että lohkoja ei tarvii aukaista metallirunkosahasta.

      • hhhhhhhhhhhhhhhhh

        kytkinlaakerin saa mutta vauhtipyörän laakeria varten pitää erottaa lohkot kuitenkin.


    • tietofaktaa

      laita partnerin ilmahuuhtelu motti sinne on tehokkaampi ja taloudellisempi ja kestää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      95
      1812
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      242
      1764
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      91
      1383
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      68
      1063
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      941
    6. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      934
    7. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      928
    8. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      928
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      882
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      38
      868
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja