Eli mitä mieltä nimestä Eimi? Tiedän että jotkut ovat sitä kyselleet joskus, mutta haluaisin kuulla rehellisen ja kunnollisen vastauksen nimestä. Ei siis mitään "tyhmä väännös nimestä Amy", vaan ajatellen sitä ihan tavallisena nimenä kuten Maria, Laura, Emilia jne. nimet ovat. Kiitos!
Eimi- nimi
10
1962
Vastaukset
- anni
on minusta erittäin kaunis ja pehmeä nimi, ajaton! =) Pidän myös esim. nimistä Aino, Emilia sekä pojalla Eino ja Eemeli!!!
- mie
törmännyt nimen Eimi joskus 10 v. sitten. Tyttö oli saanut nimen juuri Amyn "suomennoksena" (Amy oli ollut äidin hyvä ystävä vaihto-oppilasvuotena)
- daniele-t.
Eimi - ei-mikään.
- ?????
????????????????
- Aurora
Ihan kaunis nimi minusta, ja ehdottomasti parempi kuin Ella, Emma tai Emmi, jotka ovat tosi yleisiä.
Kieltämättä nimestä tulee mieleen Amyn suomennos, mutta nimen kultakausi oli vuosina 1900-1939 Väestörekisterikeskuksen mukaan joten nimi on todella vanha.
Eimi-nimisiä henkilöitä on muuten kastettu YHTEENSÄ 47 kpl (joista 3 miestä...), joten se on todella epätavallinen!- Tytskä
Musta taas aivan hirveä nimi! Emma ja Ella taas on tosi nättejä. Miksi pitää nykyään niin hirveästi yrittää olla epätavallinen?
- HAISTAVITTUPASKA
Tytskä kirjoitti:
Musta taas aivan hirveä nimi! Emma ja Ella taas on tosi nättejä. Miksi pitää nykyään niin hirveästi yrittää olla epätavallinen?
Mun nimi on Eimi):
- hyväkeinutuoli
Minulle tuostä Eimi nimestä tulee mieleen tuo perinteinen keinutuoli, jota Eimi kaluste tekee.
Eihän se Eimi nimenä tietenkään huono ole, jos muuten soveltuu sukunimeen ja muihin nimiin.
Tulee vain muuten mieleen, että millainen ihminen ylipäätään alkaa kyselemään täällä suoli24 palstalla lapsensa nimen perään.
ps. siellä synnytyssairaalassa on se keinutuoli Eimi, jos PHKS:ssa synnyttää. - Mieluummin
Amy lausuttanee Eimi.
Eimi; mieluummin Eini, Eine, Enni, Emmi, Elmi, Eevi - Anonyymi
Eimi on märisevä akka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992045Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891854Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3221667Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2031546- 301153
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941093Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht891057- 511037
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤631032- 581018