Lassila&Tikanoja

Joko on alkaneet palkat laskea yrityskaupan myötä "entisillä työntekijöillä"?
273515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Palakat laskee ko ns. "pomoilla" taso laskee.. hohoo, tulee eräs toinen firma mieleen tosta alhaisesta touhusta johtue, jotta uskallan luottaa siihen ettei l&t tule nykyisellä epärehellisellä toimintaperiaatteella toimimaan kovin montaa vuotta jos enään sitä yhtäkään.

Äänestä
  • mullakii tullee yks firma mieleen erittäin alhaisesta toiminnasta, liekkö sama?

    Äänestä

Oisko ollu vuosi sitten kun kaupungissa keskusteltiin jätteen kuljetuksesta oikeen sanomalehen palsoilla. Muistaakseni Rytkösen tj pelotteli sillon että jos kilpailutus kunnallistetaan niin sitten tulee iso paha LT ja hinnat nousee pilviin. Tais puhua tj jauhoja omaan pussiin sillon. Reilua ois ollu sillon kertoo että jos kuljetuksia ei kunnallisteta, niin firma myydään tuolle isopahalle ja voitot kääritään takataskuun ja sen jälkeen naureskellaan tyhmille kunnallispäättäjille.

Äänestä
  • Hänhän on päättämässä meidän asoista! Kävin ko. Henkilön luon parikymmentä vuotta sitten sopimassa jäteasioista tai siis yrittämässä sopia. pois piti lähteä oli siis niin ylimielinen käytös, että oksettaa vieläkin. Menin Korhoselle miten nyt käynee?

    Äänestä

  • Kaikkitietävä kirjoitti:

    Hänhän on päättämässä meidän asoista! Kävin ko. Henkilön luon parikymmentä vuotta sitten sopimassa jäteasioista tai siis yrittämässä sopia. pois piti lähteä oli siis niin ylimielinen käytös, että oksettaa vieläkin. Menin Korhoselle miten nyt käynee?

    huonoja kokemiksia myös minulla.
    ylimielisyys ee oo hyväksi asiakaspalvelijalle!

    Äänestä

  • Kepulointia parhaimmillaan! Muistakaa vaaleissa!

    Äänestä

Mitäs pahaa siinä on, jos yrittäjä ajattelee omaa lompakkonsa parasta?

Äänestä

Ainakin 300l jätesäiliön tyhjennys nousi reippaasti, ennen maksoi 4 € nyt hieman yli 10€ ..jätteen kuljetus ainakin minun osalta siirtyy toisille

Äänestä
  • Samoin käy myös täällä välittömästi,jos hinta pompsahtaa.

    Äänestä

  • gargo&korhonen kirjoitti:

    Samoin käy myös täällä välittömästi,jos hinta pompsahtaa.

    Kyllä nämä pienemmät firmat hoitaa halvemmalla ja joustoa on, jos palvelua ei tarvitse.

    Äänestä

Jaha lassila ja tikanojan lasku tuli

600litran jätesäiliön tyhjennyksestä laskua tuli 19,48 euroa

Äänestä
  • Paljonkos se ennen oli?

    Äänestä

  • kakkaastia kirjoitti:

    Paljonkos se ennen oli?

    16 euroa

    Äänestä

  • liika on liika kirjoitti:

    16 euroa

    huh huh...pistää varmaankin ajattelemaan...

    Äänestä

  • Paljonkos muut jätefirmat veloittaa?

    Äänestä

Kun lasku tipahtaa postilootaan niin eräpäivä jo seuraava!
Onko firman laskuttaja keskittynyt työnkuvaansa vai onko muuten vaan ulalla?
Onko muilla vastaavia kokemuksia?

Äänestä
  • Onko muita toimijoita kuin tämä mamujen hyyssääjä ja millaoset ovat muiden hinnat tähän verrattuna.

    Äänestä

  • Epäpäteviä osa laskutusporukasta.

    Äänestä

  • vaihtoon kirjoitti:

    Epäpäteviä osa laskutusporukasta.

    Työntekijä edustaa työnantajaansa.
    Työajalla tulee hoitaa TYÖASIOITA, ei yksityisasioita!
    Lisäksi työnantajan / firman asiat kuuluvat vain työpaikalle!

    Äänestä

  • Toivottavasti tahti muuttui kun omistaja vaihtui.

    Äänestä

Wanhan Roskarytkösen aikaan oli roti.
Eilisen Iisalmen Sanomien 31.3. sivujen 4 ja 5 mukaan vastuu on markkinoiden.
"Jokainen kiinteistö voi kerätä niitä hyötyjätteitä mitä haluaa."
Yritysmyönteiseksi väittäytyvä kunta saattaa toiminnallaan jätehuoltoyrityksen hankaluuksiin, kun hajautettu malli nostaa kustannuksia.
http://www.iisalmensanomat.fi/news/jtteist-roihahti-mielipidesota/

Meidän roskat pitäisi rahdata Varkauteen Riikinvoimaan, mutta kun:
Laitos mahdollisesti käynnistynee vuoden 2016 lopussa. Saman vuoden alusta alkaa biojätteen kaatopaikkakielto. Eli tulee vaikeuksia ja hintaa. Siihen on sitoutettu:
http://yle.fi/uutiset/nurmeksen_kaupunginjohtajan_veikkaus_ita-suomen_jatteenpolttolaitos_peruuntuu/7196530

Rahaa kuin roskaa.

Äänestä
  • Ainakin poltto laitoksen sivujen mukaan nurmeksen kaupunginjohtaja on väärässä.

    http://www.riikinvoima.fi/

    No Askohan on enenkin puhunut läpiä päähänsä ja kannattaisi ottaa selvää asioista ennenkuin alkaa laukomaan "totuuksiaan".

    Meidänkin perheen roskat kuljetetaan nykyään kuulemma pölläkältä Ouluun poltettavaksi ja jatkossa Leppävirralle. Leppävirralla se on kuulemma halvempaa ja sinne on lyhempi matkakin. Lehtijutun mukaan siihen on sitouduttu. En oikein ymmärrä Pirkkalaisen toimintaa, kun potkii omia sitoumuksia nilkoille. Jos ei ole täysi tomppeli, niin ei voi oikein olla mikään muu syy kuin hyväsiskojärjestelmä yhessä Rytkösen Pirjon kanssa. LT on pörssiyhtiö, jolle ei merkkaa mikään muu kuin viivan alle jäävä rahamäärä. Ehkä papparytkösen aikaan asiat oli toisin, kun sillon merkkas alueen kehittyminenkin jotain.

    Äänestä

  • Kynttiläillan aikaansaannos.

    Äänestä

Ei ole koskaan ollut näin hyvä palkka kuin tässä työpaikassa =D

Äänestä
  • Mikäs siinä jos luuttuamisesta tykkää.
    Jäteasiat ja niiden hoito onkin oma lukunsa ja asia erikseen.

    Äänestä

Tikanoja harrastaa seuraavaa politiikkaa ensin halvalla haalittiin asiakkaat ja sitten hintaa nostetiin huimasti. ja eivät roska autot lain mukaan saa kaupunkialueella kerätä ennen klo 6 roskia mutta ovat varsinkin Perjantaina jo heti klo 5 ajossa. eikö laki koske Tikannojaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palkkakuoppa kirjoitti:

Joko on alkaneet palkat laskea yrityskaupan myötä "entisillä työntekijöillä"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu