Ikkunat netistä

miksi ei?

Nettikaupassa myy ainakin Piklas ikkunoita edullisesti. Onko kenelläkään kokemusta?

9

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin se vaan menee

      Kaikki tehtaat myy "nettissä" ikkunoitaan.
      On todella vaikeata laittaa s-postia tehtaan myyntiin tai soittaa, jos kerta tietää mitä on ostamassa.
      Piklaksen kohdalla on joku uusi yritys, joka koittaa kilpailla samanlaisilla tuotteilla, joita valmistaa jokainen ikkuna tehdas suomessa.
      Ainakin minusta se on huono merkki jos tehtaan numeroihin soittaminen maksaa erikseen lisää....
      Sellaisista ikkunoista joissa ei ole erillisiä vasta heloja ikkunalukoissa kannattaa pysyä erossa.

    • Msk175

      Tilauksen oikeellisuus ja mitoitus kää tilaajan vastuulle. Pyydä myyjä mitoille niin hän vastaa mittavirheistä.

      • BauHerr

        Ei se ikkunoiden mittaaminen vaikeaa ole. Onnistuu hyvin rullamitalla. Mittaan muutaman kerran eri mittalaitteilla ja vertaan. Laseriakin käytän, kun sellainen sattuu olemaan. Pakollinen se ei ole. Tilauksen tarkastan aina hyvin huolellisesti. Viimeksi tehtaalla oli viimeistä tarkastusta ennen muuteltu lukuja, minkä sitten huomasin.

        Se tärkein asia on muistaa asennusvarat. Ikkuna ei ole aukon kokoinen, vaan asennusvarojen verran pienempi.

        Verkosta olen ikkunani viimeaikoina tilannut. Pyydän ikkunatyypistä referenssit ja käyn katsomassa, jos lähellä sattuu olemaan. BauHerr


    • tyytyväinen

      Piklaksella ja Jiirllä näkyy olevan sama nettisivu, jiiriltä tilasin koska se oli erittäin helppoa.
      Tehtaalta soitettiin ja varmistettiin tilaus ja ikkunoiden mitat, erinomainen palvelu.
      Ikkunat tuli hyvin pakattuina perälautanostimella varustetulla autolla, joten purku mieluusti asfaltille, niin pumppukärryllä voi vetää.

    • ikkunat verkosta

      Kiitos ketjun aloittajalle. Tienasin tuhansia tämän keskusteluna ansiosta. Minulla oli jo edustajan antama tarjous, mutta kirjoittamalla ikkunat tuolle nettisivulle sain ne alle puoleen hintaan. Nettisivu piirtämästä kuvasta ymmärsin vaihtaa meille paremmin sopivat ristikot. Tosi hyvä asia tuo nettisivu tälläselle teeseitse-miehelle. Mitat meni kerrasta oikein. Ei se rullamitan käyttö niin vaikeaa ole. Osaahan sitä käyttää jopa ikkunamyyjätkin. Ja olisihan tuossa ollut säästöä tilata vaikka pari ikkunaa uudelleenkin :)

    • akkunoita asentava

      Kokeilin nettisivua ja sain tulokseksi paljon kalliimmat ikkunat!


      Paljon olen ikkunoita ostanut ja asentanut. Aina ole akkunat itse mitannut. Yhtään mittavirhettä ei ole tullut tehtyä. Katsotaan mitä tapahtuu joulukuun asennuksissa.

      Yleensä ostan myyjää näkemättä, mutta vastaavanlaiset ikkunat käyn kyllä katsomassa.

    • Kootut palikat

      Netistä ostetut ikkunat, eivät ole yhtään sen kummempia tuotteita, kuin myyntikonttorista tai myyntimieheltä ostetut.
      Vain hinnoissa on eroja, mutta laadut ovat yhtä huonoja.

    • Kale_vaan

      Viime kesänä ostin ikkunat Taloon.comista http://www.taloon.com/ikkunat/919/dg. Ihan Pihlan perusikkunat, eihän siinä kait mitään sen kummempaa enää nykyään ole tilaako netistä voi soitteleeko edustajille. Meikäläiselle Pihla toimitti ok perustuotteet.

    • Sami_tarkka

      Tilasin ikkunat netistä asennettuna http://www.mittaikkuna.com ja olen
      erittäin tyytyväinen lopputulokseen. Ennen toimitusta kävi asentaja vielä
      tarkistamassa mitoitukset ja itse asennus sujuikin sitten hienosti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      112
      4697
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      174
      4433
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      96
      1813
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1681
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1443
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      362
      1142
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1139
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1020
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      68
      1002
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      968
    Aihe