Jos haluat lomallasi nähtävyyksiä, kokemuksia, hyvää ruokaa ja monipuolisia shoppailumahdollisuuksia , älä mene Kap Verdelle. Jos taas haet pelkkää hiekkaa ja löhöilyä voit mennä moneen muuhun tasokkaampaan kohteeseen. Kap Verdellä ei ole mitään.
Ei ikinä enää Kap Verde
2
754
Vastaukset
Vietimme viime joulun Boavistan saarella, Sal Rein kylässä, Boavista-hotellissa. Ja aivan varmasti palaamme vielä sinne! En koskaan ymmärtänyt, miksi ihmiset majoittuivat hotelli-linnoituksiin keskelle ei mitään ja elivät siellä lomansa täysihoidolla, vartioidulla hotellialueella muurien sisällä. Me otimme halvimman hotellin keskeltä paikallista kylää ja täytyy sanoa, että näkemistä riitti. Kahden viikon aikana näimme parina päivänä valkoihoisia! Hotellissamme majoittui meidän lisäksi ainoastaan yksi suomalainen pariskunta.
Jeeppi-safari oli ainoa järjestetty retki, johon osallistuimme. Kävimme paikallisissa kylissä ja Santa Monican upealla hiekkarannalla.
Aamuisin menimme kalastajien satamaan katsomaan, minkälaisia saaliita rannalle tuotiin. Söimme joka päivä eri paikoissa ja mitään ruokalajeja emme vältelleet. Vatsatauteja ei ollut eikä tullut. Ja ruoka oli aivan super-hyvää! Voi vieläkin haaveilen niistä muhkeista tonnikala-pihveistä (kuulostaa hullulta purkkitonnikalaan tottuneella).
Shoppailua saarella ei voi harrastaa - eikä sitä lähdetty hakemaankaan, päinvastoin! Halusimme kokemuksia ja nähdä paikallista elämänmenoa ja sitä me saimme!
Kolmen vuoden päästä uusiksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390