Avoimen YO:n verkkokurssit? Miten rankkoja?

454fjkfjl

Ajattelin ilmoittautua avoimeen verkkokurssille lukemaan kasvatustieteiden perusopintoja. Miten rankkoja ovat? Opiskelusta on ihan lähiaikaista kokemusta, just keväällä päätin osaltani 3 vuotisen aikuislukion ja valmistuin YO:ksi.

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei oo rankkaa

      Kasvatustieteen opiskelu ja oppiminen sinänsä on helppoa. Mutta opiskelu verkossa vaatii vahvaa motivaatiota ja lujaa itsekuria. Silti oppiminen tuppaa jäämään puolitiehen, vaikka opinnot saakin suoritettua. Harrastuksena kuitenkin ihan mukavaa ja suositeltavaa.

      Siis tosiaankaan ei ole rankkaa, ellei itse tee opiskelua rankaksi esimerkiksi yrittämällä suoriutua koko perusopinnoista kahdessa tai kolmessa kuukaudessa. Varaa vähintään puoli vuotta aikaa tai rennosti harrastaen vaikka vuosi.

    • Minttuliini71

      Opiskelen avoimessa sosiaalitieteiden perusopintoja. Opinnot alkoivat helmikuun alussa (2014), otin silloin kaksi kurssia, joista kertyi toukokuuhun mennessä 10 op. Kesällä ei tehty mitään, ja opinnot jatkuivat syyskuussa, jolloin otin taas kaksi kurssia. Jouluun mennessä olen toivottavasti siis kerännyt yhteensä 20 op. Keväälle jää sitten vielä yksi kurssi, josta tulee viimeiset 5 op.

      Teen kolmivuorotyötä rankalla alalla, lisäksi olen perheellinen. Lapset tosin ovat jo liki aikuisia. Verkko-opinnot pitää aikatauluttaa ja myös pysyä kutakuinkin aikataulussa, muuten niistä ei tule mitään. Motivaatiota ja itsekuria pitää löytyä. Jos niitä löytyy, ja opiskeltava aine kiinnostaa aidosti, niin sitten ei ole mitään hätää, Opettajat ovat opiskelun tukena, ja jos ei millään ehdi jotain tehtävää ajoissa suorittaa, niin lisäaikaa yleensä saa. Usein toimitaan myös pienryhmissä, joten muista opiskelijoistakin voi saada vertaistukea.

      Jos aiot myöhemmin hakea yliopistoon, perusopintojen suorittaminen alalta, jolle aiot hakea, on hyvää valmennuskurssia valintakokeisiin.

      Suosittelen lämpimästi avoimen opintoja. Tsemppiä! :)

      • Ellärson

        Nostan hattua ahkeruudellesi!
        Itse luen filosofian perusopintoja nyt jo toista vuotta. Teen päivätyön lisäksi myös iltatöitä, joten opintojen kimpussa voin painia vapaapäivinä, viikonloppuna ja lomilla.

        Minulta tähän menee jo toista vuotta, mutta en ole siitä huolissani. Tähän asti olen saanut kiitettäviä ja yhden mainion arvosanan, eli otan opinnot tosissaan ja olen äärettömän kiinnostunut lukemastani.
        Opettajat ovat antaneet hienoja lausuntoja ja tukeneet opintojani, en voi muuta kuin kiittää heidän työstään.

        Opinnot sivistävät ja huomaan jopa puhuvani erilailla kuin ennen, osaan ottaa osaa keskusteluihin vankalla kokemuksella. Suoritan kaikki tenttini esseinä kaukaa käsin, siis ulkomailla asuen. Vaikka en ota osaa ryhmätyöhön, luen ja käytän nettiä tiedon etsintään. Kaiken kaikkiaan hieno mahdollisuus, mikä kehittää minua itseäni ihmisenä.
        Kysyisin sinulta vielä, Minttuliini71, että miten aiot jatkaa tästä eteenpäin?

        Hyvää joulun odotusta täältä Euroopasta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1579
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1390
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      227
      1354
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1029
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      960
    10. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      11
      941
    Aihe