Kumpi asia tapahtuu turistille Thaimassa todennäköisemmin. Joutua liikenne onnettomuuteen ja saada hepatiitti tartunnan sairaalassa annetusta verestä vai hyttysen pisto? Hyttysiä kun Thaimaassa sattuu olemaan. Hyttysen pistosta voi saada Dengue kuumeen tai Malarian huomaamattaan. Thaimaan hyttysetkin niin pirun kieroja etteivät ne edes inise niin kovaa kuin täällä Suomessa. Muistakaa siis matkavakuutus joka on riittävä korvaamaan sairaala kulut ja sinkkiarkku paluulennon kotimultiin.
Sairastumis riskit Thaimaassa
9
267
Vastaukset
- varpuliankka
80- luvulla oli tippuri yleinen pistostartunta. Jotkut sitä hieman epäilivät merivedestä johtuvaksi, silloin kun ei ollut puhdistusjärjestelmää.
Tohtorisetien klinikoita oli silloin joka kadunkulmassa. Piikki pyllyyn ja parin päivän pilleri- ja kondomikuuri päälle ja taas oli poika iskussa.
Nyt on mokoma kulkutauti hävinnyt tykkänään ja kaikki herrasmiehet sitä siellä ihmettelevätkin sitten. Kuis ihmeessä se voi hävitä jonnekin taivaan tuuliin?
Toki hyttysenpistoilta voi välttyä kun ei mene minnekään ryteikköihin tarpomaan eikä minnekään tyhmille Kwai- joille. Näissä paikoissa sitä kyllä saa keltataudit, malariat, hepatiitit ja denguet.
Pattayan ilmapiiri on suorastaan tervehdyttävä. Siellä sitä on kiva olla, ei vaivaa ed. mainitut. Kankkunenkaan ei vaivaa koskaan, likkaset ovat hyvinkin antavaisia, rummut paukkuvat ja rokki soi... - ja iso Pöh
Höpönlöpö. Minulle kertoi lääkäri jo 15 vuotta sitten että malarian riski on käytännössä olematon aasiassa ja että lääkkeet eivät sitä estä jos ovat tullakseen. Olen trekannut viidakoissa vuosia yhteensä ja iilimadot on ainoat jotka ovat tarttuneet. Jo seiska eleveneissä myydään itikka karkoitteita jotka toimii 100%. Yhtä suuri mahdollisuus on joutua lento - onnettomuuteen kuin saada jokin tauti Thaimaassa.
- ei tatskoja
Siksi myös hepatiiti rokotuksetkin turhia
- varpuliankka
Moon ottanu 3 tatskaa Pattiksella ja nussinut paljaalla 678 kertaa.
Ainaskin.
Viidakkoon en lähe ku traktorilla vetämällä vaiks norsut o kyl kivoja mut niitä ny näkee tarhoissakin. Venkulat kärsät niillä kyllä on, banaanit putoo tosi nopeesti. Vaikka kärsän liike on hitaahko ni terttu menee parissa sekassa.
Hytysejä ei Pattiksella oo. Malarioista ja dengueista en oo muuta kuullu ku mitä medioista oon nähny, kuullu tai lukenu. Onkohan koko tauteja ees olemassakaan? Sama juttu koko hepatiiteista. En tunne ketään kellä semmoisia ois.
Taitaa olla paskapuheita koko taudit.- Käy testeissä
Hepatiitti voi olla myös oireeton tai niin lieväoireinen, että et tiedä sitä sairastavasi. Silti voit tartuttaa muita. Oireettomuus ei myöskään tarkoita, etteikö tauti tekisi silti tuhojaan kehon sisällä. Maksan tuhot tulee kokeissakin näkyviin yleensä vasta sitten kun tuho on jo pitkällä.
Jos aiot jatkossakin panna paljaalla niin käy testeissä. Pattayan tyttöjä ei kannata paljaaltaan vedellä, koska niistä saa muutakin kuin vain hepatiittia.
Tuota noin,oman käsitykseni mukkaan Suomituristin suurin riski on sairastua siihen KAUHEAAN KANKKUSEEN vatsataudit,hyttysen pistot ja riski joutua liikenne onnettomuuten on häviävän pieni tuohon tautiin verratuna.Useat kyllä yrittävät lääkitä tuota tautia heti seuraavana aamuna,jotkut urhoolliset koko loman ajan,en sitten tiedä onko siitä suurtakaan apua kun ovat kotia lähtiessä kalpeita ja täriseviä tyyppejä.On hyvä kun ei ole tuota tautia tarvinnut lääkitä ,koska olen onnistunut välttämään tuon tartunnan tosi hyvin.
- 36x
Ripulin saa varmasti jos maitohappo pillereitä syö. Unohtakaa ne ja syökää paikallista jugurttia. Ei ripulia yhdelläkään Thaimaan reisulla
- ripuliankka
Mullon 2 kertaa pamahtanu seinille. ne on vaan ollut sellaisia kertarysähdyksiä ja sillä siisti. Kerran pamahti suihkun seinille kun ehtiny ees pytylle, mitä välii, oli helppo huuhtoo pois.
- maak maak
jaakaa vaan sinne SUON MAALLE RANTASATEESEEN kuolemaanne, mita tanne tulette iluja pillaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️651473Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia113941- 58781
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä48764- 57730
Missä kaikessa olet erilainen
Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.39717Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan72697Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606026679Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.41677Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli68662