Gallup muslimeille
A) Haluaisitteko että Jassir Arafat haudattaisiin Jerusalemiin? (Kyllä/Ei)
B) Hyväksyisittekö vastavuoroisesti, että Ariel Sharon tai vaikkapa George W. Bush haudattaisiin Mekkaan, sitten kun aika heistä jättää? (Kyllä/Ei)
A) Haluaisitteko että Jassir Arafat haudattaisiin Jerusalemiin? (Kyllä/Ei)
B) Hyväksyisittekö vastavuoroisesti, että Ariel Sharon tai vaikkapa George W. Bush haudattaisiin Mekkaan, sitten kun aika heistä jättää? (Kyllä/Ei)
Vastaukset 10
Vanhimmat
A) Haluaisitteko että Jassir Arafat haudattaisiin Jerusalemiin? (Kyllä/Ei)
-ehdoton ei! Jerusalem on historiallisesti juutalainen kaupunki, joten Arafat menkööt vaikka Mekkaan haudattavaksi.
B) Hyväksyisittekö vastavuoroisesti, että Ariel Sharon tai vaikkapa George W. Bush haudattaisiin Mekkaan, sitten kun aika heistä jättää? (Kyllä/Ei)
-En hyväksyisi. Jokaisella länsimaalaisella on poistamaton oikeus tulla haudatuksi _oman isänmaan multaan_. Sharonin hautapaikan tulee olla Israelissa ja Bushin tietenkin Yhdysvalloissa.
Ajattelen nyt asiaa vielä omalta kantiltani. oletetaanpa, että minä kuolen jostakin syystä vaikkapa turistimatkalla Ruotsissa. Minun poistamaton oikeuteni on se, että viranomaiset toimittavat ruumiini haudattavaksi kotimaahan ja kotikaupunkiini. Ruotsin ollessa kyseessä Suomalainen tuodaan kotiin esim. lentokoneen ruumassa arkussa, joka on peitetty isänmaan lipulla, merkkinä siitä minkä maan kansalainen vainaja oli.
Näemmä koskee vain länsimaalaisia sinun mukaasi? Eli mielestäsi vaikkapa etiopialaisilla, meksikolaisilla, kiinalaisilla ja intialaisilla ei ole tätä oikeutta? Vain koska eivät ole 'länsimaalaisia'.
Jasser voitaisi tuhkata ja hänen tuhkansa voisi olla rouva Suhalla takan reunuksella siellä pariisilaisessa loistokodissa. Pari hituletta tuhkaa hän voipi laittaa metaljongiinsa niin olisi mies aina sydämen lähellä. Näin ei hautapaikka aiheuttaisi sotaa.
Arafatin maksataudista puhuttiin joku päivä sitten. Olisiko niin että päämajansa eristyksessä hän sortui alkoholiin ja hommasi maksa kirroosion? Tuttuni kuoli kys. tautii. Oireet oli ihan samat kuin Jasserilla ja hän vaipui koomaan useiksi päiviksi ennen kuolemaa.
elämäkin on ollut stressaavaa. Joten eiköhän tuossa ole jo riittävästi syitä sairastua. Jokin paikkahan aina ensimmäiseksi pettää ja kooma on varsin yleinen elämän loppuvaiheessa.
Jos Arafatin hallinto oli hyvin korruptoitunut, kuten mediassa on moneen kertaan väitetty, siitä jää aika ikävä tahra muistomerkkiin.
ovat myös aika ikäviä.
"Unohdit" mainita, että Afafat oli monien viattomia ihmisiä tappaneiden itsemurha- ja terrori-iskujen takana.
..ei käy, koska muslimia ei tulisi haudata näin.
Temppelivuorelle on haudattu juutalaisia kuninkaita.
Miksi sinne pitäisi haudata juutalaisia tapattanut terroristijohtaja?
...Arafat on syntynyt siellä ennen kuin juutalaiset ovat sinne tulleet. Juutalaiset ajoivat pois muslimit jotka antoivat juutalaisten tulla asumaan alueelle. Muslimit ovat tulleet sinne kun juutalaiset ovat olleet yli 500 vuotta pois sieltä. Juutalaiset ovat aikanaan tulleet sinne ajaen muut pois koska heidän muutellut kertomuksensa alueen heille lupaavat, vaikka heidän uskontonsa on enää vain muutaman miljoonan uskonto, sama kuin pakanoina pysyneet suomalaiset vaatisivat Ruotsia omakseen Ukko-jumalan lupauksesta!
(Eli kyllä)
Sharon eikä Bush ei ole kumpikaan Jeesus (joka haudataan sinne), ei ole syntynyt Mekassa, asunut siellä, eikä muutenkaan kuulu sinne jos eivät ole muslimeita. Jerusalem on Pyhä kaupunki MYÖS muslimeille, mutta Mekka on Pyhä AINOASTAAN muslimeille. Siellä ei ole pakanoiden vallan jälkeen ollut ketään muita kuin muslimeita, koska kaikki pakanat siellä hyväksyivät Islamin, josta lähtien alue on ollut lähes 100% Islamilainen.
(Eli ei)
Minusta jos muslimeille on joidenkin paikkojen tärkeys ja pyhyys niin suuri että niihin ei muita kuin muslimeja edes päästetä heidän tulisi myös kunnioittaa muiden uskontojen vastaavia paikkoja ja niihin liittyviä tunteita. Jerusalem on kaikkein pyhin yksin juutalaisille ja se että se yleensä muille uskonnoille on pyhä tai tärkeä juontuu juuri juutalaisuudesta. Lähi-idän historian tuoreet uudelleenkirjoitukset eivät tätä faktaa muuksi muuta.
...siis Arafat on syntynyt "siellä" (päin maailmaa), ja on johtanut heitä jotka todella ovat syntyneet Jerusalemissa ja mitä kautta siitä on tullut myös Arafatinkin "koti".