Miten saada hirsitaloon väriä?

puuta siellä täällä

Lattiasta kattoon, pelkkää hirttä. Keittiön kaapit hirttä, kaikki... Onko jotain hyvää vinkkiä? Valkoiset matot ja verhot jo on, mutta ei nekään kauheasti auta puiseen vaikutelmaan. Sisäkaton maalaus? Maksaa varmaan miljoonan, mihin kaikki sohvat telkkarit pitää piilottaa rempan ajaksi... Haluaisn niin jotain muutosta, mutta kun ei keksi mitään.

5

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielikuvitusta

      Tuskin ne kaapit sentään hirttä on ja kaapithan voi aina vaihtaa (jos moduulimittaiset, niin vaikka vaan ovet)...mutta pensseli käteen ja maalaamaan, sillä siitä pääsee. Kattoon ja lattiaan väriä, seinille joihinkin osiin vaikka ensin huokoinen puukuitulevy ja sitten siihen päälle tapettia. Ihan pystyy itsekin tekemään ja vaikka osissa, tavarat saa peitettyä eikä taloa tarvitse tyhjätä. Tai sitten seinille ryijyjä tms. isoja pintoja roikkumaan. Lattiaan voi muuten latoa kokolattiamatonkin jos haluaa, ihan ilman liimausta (nykyään varsin kivoja ja allergisoimattomia vaihtoehtoja).

    • vahaa

      Vahaa seinän hirsipinnat sisältä valkoiseksi hengittävällä vahalla. Johan poistuu se mökkimäisyys talosta. Itse vedin osmo colorilla. Ja keittiökaapit ehdottomasti valkoiseksi.

      Katon maalaa itsekin pensselillä ja jatkovarrella nopeasti valkoiseksi. Kun käyttää Maalarin valkolakkaa, saa peittävän pinnan jo kahdella kerroksella. Muiden kanssa joutuu vääntään kolme kertaa.

    • 12345@@@

      Koolaa seinä tai pari ja tapetoi/maalaa mieleiseksi. Itse en lähtisi suoraan hirteen laittamaan mitään vahoja tai maaleja, niiden poisto on lähes mahdotonta. Vahan varsinkin, eikä sen päälle onnistu edes värin vaihtaminen jos joskus kyllästyy.

    • vahaapintaan

      Itse tein hirsimökissäni seuraavaa - maalasin lattiat ja lattialistat siniharmaalla perinnemaalilla, käsittelin seinät ja katot kuultavalla öljyvahalla vaaleammiksi (Osmo-colorin koivu), katossa ja ikkunoiden vuorilaudoissa yksi käsittely enemmän kuin seinissä, joten ne ovat seiniä vaaleammat. Kattotuolien näkyviin jääneet paarteet käsittelin tummahkon ruskealla öljyvahalla luoden kontrastin vaaleille pinnoille.

      Mielestäni lopputulos on hyvä ja "esteettinen" eikä maksanut "miljoonia" vaan vähän vaivaa. Tee huone kerrallaan niin huonekalut saa aina suojaan roiskeilta. Ja muista pohjatöiden tärkeys (pesu, kuivaus, hionta ...) - vain niin saa lopputuloksestakin hyvän.

    • Neuvoja1

      Kosteushengittävä hirsitalo kestää yli 400vuotta ja on terveellinen asua koko elinkaarensa ajan!
      Mikä ihmeen hinku sinulla on tehdä kemikaali tönö, jonka hirret saat kaapia lusikalla maalikalvon alta pahimmillaan 5vuoden päästä! Mieti, asutko terveellisesti, vai epäterveellisesti?



      ..............jatkuu. Kosteus-hengittävä hirsitalo:
      2.1. Onko rakenteiden kosteus-hengittävyys katkaistu maali-, muovi-, lastulevy-, kipsilevy-, yms-pinnoitteella?
      - Jos on: Niin poista kosteus-hengittävyyden katkaiseva pinnoite kokonaan sekä ulkopuolelta, että sisäpuolelta. Poista kaikki kv-hometoksiinin tummuttama materiaali ja anna hirsien kuivaa kunnolla. Toteuta seinä ”Rakenna hengittävä hirsitalo”-ohjeen mukaan.
      Huomautus:
      -Rakenna hirsitaloon mahdollisimman raskas katto jolla varmistetaan hirsien riittävä painuminen tiiviyden takaamiseksi ja halkeilun estämiseksi.
      -Rakenna hirsitaloon pystykoolattu(50mmx50mm(=tuuletusrako)) ulkopintaverhous joka toimii tuulensuojana! Jatkuu................
      http://pappasmurffi.nettisivu.org/kv-kosteusvauriot-mista-johtuu/#Yleis_ohjeita_kosteusvauriohome_korjauksiin_

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2021
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      131
      1696
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1526
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1433
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1431
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1254
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      57
      1184
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      25
      1140
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      57
      942
    Aihe