Bora säilyttää arvonsa!

Kävin tuossa eilen tekemässä kaupat uudesta Passatista ja täytyi ilokseni todeta, että kyllä VW Bora pitää hintansa erinomaisesti.

Vaihdokkini oli 8/2003 Bora, josta maksoin silloin 22.270.-€ tarvikkeineen (nastarenkaat, lohko, sis.pistoke ja radio).

Vaihtohyvitys oli 20.033.-€!

Okei, alennus uudesta siirrettiin tietenkin vanhan hintaan jne..., mutta silti kohtuullinen "hyvitys" 15 kk käytössä olleesta Borasta.

PS: Nyt saa Passatteja edullisesti, uusi mallihan tulee -05 kauppoihin.
42178
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun vaihtaa auton samanmerkkiseen uuteen, on vaihtohyvitys yleensä suurin mahdollinen. Uuden auton hinnassa on aina tinkivaraa, varsinkin tuotannosta poistumassa olevan mallien kohdalla.

On liikkeen oma asia korotetaanko kauppaa tehdessä vaihdokin arvo pilviin vai alennetaanko uuden hintaa. Väliraha kuitenkin ratkaisee. Todennäköisesti autoliike myy Borasi eteenpäin alle 20 tonnin. Voitto kuitataan uudesta autosta.

Äänestä
  • Kun vaihtaa auton samanmerkkiseen uuteen, on vaihtohyvitys yleensä suurin mahdollinen.

    - Olen käynyt tarjoamassa -99 vuoden pösöäni
    aika monessa eri merkkiliikkeessä ja kyllä
    pösöltä sai ehdottomasti huonoimman vaihtohyvituksen. Ihan sama mihin vaihtaa.
    Mutta tämä oliki vain minun kokemukseni.

    Äänestä

Jos borasi oli pienimmällä 1.4 konella niin todella hyvin sait, koska ihan uutta boraa kaikilla herkuilla on kaupattu hieman alle 20 keuroon (tarjouksia ollut lehdissä).

Vaan kuten sanottua auto liike myy sen eteenpäin alle 20 keuroon reilusti.

Kynnyskysymys onkin mihin hintaan se uusi passat olisikaan lähtenyt kovalla tinkimisellä ilman vaihtoautoa.

Ja toiseksi boran maine on paljon parempi kuin passatin mitä tulee pikkuvikoihin, jopa ajettavuuteen, jne...

Äänestä
  • 1.6l Firstlinellä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eno kirjoitti:

Kävin tuossa eilen tekemässä kaupat uudesta Passatista ja täytyi ilokseni todeta, että kyllä VW Bora pitää hintansa erinomaisesti.

Vaihdokkini oli 8/2003 Bora, josta maksoin silloin 22.270.-€ tarvikkeineen (nastarenkaat, lohko, sis.pistoke ja radio).

Vaihtohyvitys oli 20.033.-€!

Okei, alennus uudesta siirrettiin tietenkin vanhan hintaan jne..., mutta silti kohtuullinen "hyvitys" 15 kk käytössä olleesta Borasta.

PS: Nyt saa Passatteja edullisesti, uusi mallihan tulee -05 kauppoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu