eli, kävin tuossa erään kurssin työkkärin kautta,. käytiin eräässä kirkossa, jossa kysyin, että pääseekö ateisti kirkosta ajat sitten eronnut (minä) töihin. no ei pääse. eli täyttyykö tässä työsyrjintä/ihmisoikeusrikkomus/rasismi/ onko näin laillista toimia?
suntiana ateisina
ateism never dies
693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ainakaan minulta, yli neljäänkymmeneen vuoteen työelämässä, ole kukaan koskaan kysynyt olenko ateisti, tai kuulunko kirkkoon. Siis työnantajista.
Kirkolla on kai jokin eri oikeus tuossa asiassa. Pirukin kai valitsee helvetin porttivahdeiksi pelkkiä ateisteja, sinne voit sitten aikanaan päästä.
Hain aikoinaan ordotoksikirkolle teknisiin tehtäviin (mikrotuki) vaikka olen evlut. En päässyt edes haastatteluun, kai katsoivat omista rekistereistään että onko hakija "meikäläisiä".
Et päässyt, koska et osaa kirjoittaa ortodoksia oikein.
Kirkolla on oikeus valita työntekijänsä niiden joukosta, joilla on heidän edustamansa maailmankatsomus.
Ei muuten demarilehteenkään oteta kokoomuksen kannattajaa.
Hakemukseen kirjoitin kyllä ortodoksin oikein, siitä se ei ollut kiinni.
Noinhan se on noissa maailmankatosumusasoissa eikä se ole syrjintää.
Tuntemani ortodoksit on varsin suvaitsevaista porukkaa, aika paljon heitä tunnen, sekä suomalaisia että venäläisiä. Kaikista ei edes tiedä mitä "dokseja" ovat, se kun ei sinänsä ole ainakaan minulle tärkeää. Tuo "piruntorjunta" on kuitenkin aika henkilökohtainen asia ja varsinkin se missä "firmassa" tuota tekee.
***Kirkolla on oikeus valita työntekijänsä niiden joukosta, joilla on heidän edustamansa maailmankatsomus.***
Asia ei ole ihan noin yksioikoinen. Kirkkolaissa (joka siis koskee ev lut. kirkkoa), säädetään henkilöstön kelpoisuudesta näin:
"Vain evankelis-luterilaisen kirkon konfirmoitu jäsen on kelpoinen:
1) virkasuhteeseen;
2) työsuhteeseen, joka liittyy kirkon jumalanpalveluselämään, diakoniaan, kasvatukseen, opetukseen tai sielunhoitoon;
3) työsuhteeseen, jossa kirkon jäsenyyden ja konfirmaation edellyttäminen on työtehtävien luonteen vuoksi muutoin perusteltua."
Ja tuon 3. kohdan nojalla siis kirkon jäsenyyttä / konfirmaatiota EI voida työsuhteessa edellyttää, jos se EI ole työtehtävien luonteen vuoksi perusteltua.
Huoh, suntio on virkasuhteessa eli kohta 3 ei kuulu tähän.