Olen aika uusi Linuxissa joten en vielä osaa paljon mitään siitä.
Kun asennan päivityksiä joita välillä tulee niin näitä kone ei päivitä vaan valittaa niiden olevan rikkinäisiä paketteja. Mistä johtuu ja miten ne voi korjata? onko vaarallista jos ei korjaa?:
libreoffice
libreoffice-base
libreoffice-base-drivers
libreoffice-core
Kun asennan päivityksiä joita välillä tulee niin näitä kone ei päivitä vaan valittaa niiden olevan rikkinäisiä paketteja. Mistä johtuu ja miten ne voi korjata? onko vaarallista jos ei korjaa?:
libreoffice
libreoffice-base
libreoffice-base-drivers
libreoffice-core
Vastaukset 17
Vanhimmat
Niin ja minulle siis Linux Mint 13
Hyödyllisiä ohjeita muutenkin.
http://linuxmint-fi.info/synaptic/
Tuolla voi ne korjata vaikka asentamalla uudelleen.
Ohjelmat eivät luultavasti toimi jos on paketit rikki.
Synapticissa kyseisiä paketteja hiiren oikealla napilla > Merkitse asennettavaksi uudelleen > Toteuta
Kokeilin asentaa uudelleen niin kuin neuvoit mutta siihen tuli Tapahtui virhe -ikkuna jossa oli kirjoitettu seuraavaa eikä mikään asentunut uudelleen:
E: libreoffice-base: dependency problems - leaving unconfigured
E: libreoffice-report-builder-bin: dependency problems - leaving unconfigured
E: libreoffice: dependency problems - leaving unconfigured
Kokeile päätteessä:
sudo apt-get install libreoffice
Meikä poistaisi ensin koko LibreOfficen ohjelmistohallinnassa, ja sen jälkeen ko. päätekomento perään.
Yrittäessäni poistaa koko libreofficen, antoi tällaisen ilmoituksen, mitä tarkoittaa?:
E: libreoffice-base: subprocess installed post-removal script returned error exit status 2
Poistettuani ohjelman, kokeilin asentaa sen uudestaan tuolla komennolla jonka ylempänä annoit. Asensihan se mutta ihan loppuun antoi sitten tällaisen ilmoituksen:
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)
Tästä huolimatta siellä on vieläkin joku paketti rikki ja kun Synapticissa asennan sen uudelleen niin antaa tällaisen ilmoituksen:
E: /var/cache/apt/archives/libreoffice-base_1:4.3.3~rc2-0ubuntu1~precise1_i386.deb: trying to overwrite '/usr/lib/libreoffice/share/basic/script.xlc', which is also in package libreoffice-common 1:4.3.3~rc2-0ubuntu1~precise1
Siinä yritettiin ylikirjoittaa tiedosto, mikä on myös toisessa paketissa.
LibreOffice toimii. Eikö vain?
Odottelisin seuraavaan automaattiseen LibreOfficen päivitykseen.
Onko tuo libreoffice Mintin paketinhallinnasta (vai muualta esim ppasta)? rc eli release candidate viittaa beta versioon, luulisi että sieltä tulisi vakaa versio.. (jos Mayasta asennettu virallinen release)
Tai ainakin päivitysten olisi pitänyt korjata niin että siinä on vakaa versio (eikä rc),
Mint Mayaa vastaa Ubuntu 12.04 Precise ja siinä on vanhempi libreoffice versio.
Jos et tarvitse libreoffice-basea (tietokantaohjelma, vastaava kuin access), poista libreoffice-base paketti. Ei se base vaikuta muuhun libreofficen toimintaan. Base muuten tarvitsee javan, openjdk java on ok, ainakin jos sillä ottaa yhteyksiä muihin tietokantoihin kuin basen omaan.
Ööh tuota... en oikein ymmärtänyt mitä yritit sanoa kun en tunne Linuxia läheskään niin hyvin. Huomasin kuitenkin nyt että valittaa enää yhdestä paketista. Huomasin senkin etten enää pysty asentamaan ohjelmia Ohjelmistohallinnasta enkä Synapticista. Mitenkä tämän kanssa nyt sitten?
Tuossa vähän vanhempi , kylläkin Ubuntu, keskustelu aiheesta.
Luulisi komentojen toimivan myös Mintissä, sukua kun ovat.
Päätteessä:
sudo apt-get install paketin-nimi
Esim.
sudo apt-get install libreoffice
Noo, minulla meni kerran dbkg jotenkin rikki, näin valitti.
"fiksuna" ajattelin sen poistaa ja asentaa uudelleen,
heipparallaa.
Sitten asensin käyttiksen uudelleen ja kaikki toimi. :D
Ei toiminut tuolla tavalla ainakaan. Ei voi olla niin idioottimaista etten pysty asentamaan yhtään mitään?! mitä helvettiä nyt? alkaa mennä hermot!
No jos kokeilen poistaa ja asentaa tuon dpkg:n, ei kai minun tarvitse sitten asentaa koko käyttistä uudelleen?! en jaksa sellasta tehdä, eikös siinä samalla lähde kaikki tiedostoni jos sen teen?
Tiedostot ovat tietysti varmuuskopioitu. :D
Jäikö sanomatta ettei dbkg:n poiston jälkeen saanut enää mitään asennettua.
Uudelleen asennus on suht nopea toimenpde, ja siksi minä en ole enää vuosiin päivittänyt käyttiksiä uusiksi, vaan aina uusi asennus.