Kuinka aikaisin varata Helsingin tuomiokirkko?

morsian2017

Hei, sellaista vaan kysyisin täältä jos joku osaa auttaa, että kuinka aikaisin pitää varata Helsingin tuomiokirkko?
Mikä on Helsingin keskustasta suosituin ja vähiten suosittu kirkko mennä naimisiin?

Olemme mieheni kanssa kihloissa ja suunnitelleet häitä 2017 heinäkuu-joulukuu aikavälille, mitään ei kuitenkaan ole lyöty lukkoon.
Milloin viimeistään pitää tuomiokirkko varata jos haluaa sen saada haluamalleen päivälle?

Tiedän, että asian saisi helposti selville soittamalla, mutta ajattelin kysäistä täällä jos joku osaa antaa jonkunlaista osviittaa kuinka paljon ennen häitä pitäisi varata juuri tämä tuomiokirkko?

Kiitoksia etukäteen vastauksista

3

6322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei
      Onnea morsiamelle! Hienoa suunnitella häitä. Etsin sulle kuitenkin netistä Tuomiokirkon varausperiaatteet. Ja vuoden 2017 lauantaivihkiäisten aikoja voi siis varata vuoden 2016 toukokuun alussa. Myös Suomenlinnan kirkko on suosittu vihkikirkko.

      Moikkaa Päivi-pappi Hämeestä

      http://www.helsinginseurakunnat.fi/seurakunnat/tuomiokirkkoseurakunta/kastehaatjahautajaiset/haat/vihkiaikojenvaraus.html

      Vihkiaikojen varaaminen

      Helsingin keskustan suosittuihin vihkikirkkoihin
      Helsingin tuomiokirkko
      Vanha kirkko
      Mikael Agricolan kirkko
      Johanneksenkirkko

      otetaan varauksia vastaan tällä hetkellä tämän vuoden lauantaille ja arkipäiville, joille vihkiaikoja voi varata vuotta ennen vihkipäivää. Sunnuntaisin kirkoissamme ei järjestetä vihkimisiä.

      Vihkiaikojen varaaminen seuraavan vuoden lauantaipäiville alkaa edellisen vuoden toukokuun alussa. Silloin näillä verkkosivuillamme avautuu verkkopalvelu, jonka kautta aikoja voi varata. Palvelu on avoinna viikon ajan. Vihkiaikatoiveiden esittämisessä ei ole kyse nopeuskilpailusta. Niitä voi tehdä koko viikon ajan eikä lopputuloksen kannalta ole merkitystä sillä, onko toiveensa jättänyt maanantaina vai sunnuntaina. Toivelistalla on hyvä olla kymmenkunta vaihtoehtoa, jotta jokainen vihkipari saisi itselleen sopivan ajan. Tuomiokirkkoseurakunnan ja Johannes församlingin jäsenet ovat etusijalla vihkiaikoja jaettaessa.

    • piparminttuli

      Kannattaa olla jo yhteydessä, sillä olen kuullut että pahimmillaan sinne on yli vuodenkin jonot. Joskus on ollu parikin vuotta. Se on yksi suomen suosituimmista kirkoista.

    • morsian2017

      Oi ihanaa kiitoksia paljon vastauksista! Täytyy alkaa varailemaan! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe