TF laskuttaa väärin muutokset jotka tehdään kesken laskutuskaude

hmmmm

Tele Finland on kyllä melkoinen epeli. Heidän järjestelmänsä ei osaa kesken laskutuskauden aloittaa uutta laskutuskautta, jos tekee liittymäpalvelun muutoksen. Eikö se logiikka jo sano insinöörille, että reklamaatioiden välttämiseksi järjestelmä pitäisi toteuttaa juuri noin.

Omassa tapauksessani joutuisin maksamaan 15 euroa 10 päivältä, koska laskutuskautta oli jäljellä vain 10 päivää ja tein liittymänvaihdon 10 päivää sitten. Palvelu, jonka piti maksaa 15 euroa kuussa, maksaakin sitten 15 euroa 10 päivältä tapauksessani. Uskomatonta.

Jos tuota en saa oikaistua, niin vaihdan kyllä operaattoria. Tosi kohtuutonta. Eikö siellä terve maalaisjärki pelaa, että sen liittymän laskutuskausi vaan pitäs päättää siihen päivään kun muutos tapahtui ja aloittaa uusi. Voi jeesus millasta pelleilyä. Hyvä huijausyritys TeleFinland. Milloin saatte laskutusjärjestelmänne kuntoon, vai pitäskö kuluttajaviranomaisen puuttua harhaanjohtavaan laskutukseenne?

3

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka,

      kurjaa että olet saanut meistä huijarimaisen kuvan koska sitä emme missään nimessä ole. Kiitos että kerroit sekä avasit tarkemmin mistä epäilyksesi johtuvat.

      Voimassa oleville liittymille, jotka vaihdetaan Säästöpaketti-liittymään, muutos astuu voimaan heti, jolloin Säästöpaketti-liittymän hinnoittelu ja valitun pakettikokonaisuuden mukaiset paketit ovat heti käytettävissä. Hinnoittelumalli toimii molempiin suuntiin, uusi paketti korvaan vanhan. Liittymän laskutuskausi määrittyy sen mukaan mihin laskutusryhmään se kuuluu. Liittymän kuukausimaksu veloitetaan vakiomittaisen laskutusryhmän mukaisesti. Lisätietoja laskutuksesta täältä http://bit.ly/1uRboih.

      Nappasin viestisi ja välitin sen palautteena eteenpäin :)

      Mia@TeleFinlandPartio
      http://bit.ly/1vbqb53

    • 14päivää

      Puhelimen tai internetin kautta tehdyissä laitteiden ja palveluiden ostoissa on 14 päivän peruutusaika, jos palveluita ei ole käytetty. Ja jos niitä on käytetty, laskutus tapahtuu käytetyn ajan perusteella. Uskoisin että Tele Finland noudattaa sääntöjä.

      • Rehellisyys_maan_perii

        https://www.tele.fi/aina apunasi/apu tuki/tilaukseni/palautusohjeet/
        Peruminen ja palautus
        "Tältä sivulta löydät apua tilauksen perumiseen sekä palauttamiseen liittyvissä kysymyksissä. Avainsääntönä perumisella tarkoitetaan tilauksien, kuten liittymien sekä palveluiden perumista ja palauttamisella puolestaan laitteiden palauttamista".
        -
        Perumisohje

        "Verkkokaupan ja itsepalveluiden (esimerkiksi Oma liittymä) kautta tilatuilla käyttämättömillä tuotteilla ja palveluilla on yleensä 14vrk peruutusoikeus, jollei toisin mainita. Asiakkaalla on myös oikeus irtisanoa tai kytkeä palvelu pois milloin tahansa, jos kyseessä ei ole määräaikaan sidottu palvelu".

        Tilauksen peruuttaminen onnistuu näppärästi oheisen linkin kautta:
        Perumislomake
        https://www.tele.fi/palvelu/perumislomake

        Perumislomake:
        Asiakastiedot
        * Etunimi
        * Sukunimi
        * Yhteyspuhelinnumero
        * Sähköpostiosoite
        * Henkilötunnus

        Haluan perua tekemäni sopimuksen, joka koskee seuraavia tuotteita tai palveluita
        -- Valitse --
        Nettiliitymä
        Puhelinliittymä
        Muu palvelu

        [Lähetä]

        Kannattaa tietenkin ottaa kuvankaappaus peruutusilmoituksesta, josta saa tosin sähköposti-ilmoituksenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      230
      2989
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      123
      2140
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      217
      1709
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      14
      1665
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      292
      1520
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      47
      1267
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      48
      1200
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      106
      1042
    9. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      58
      974
    10. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      91
      962
    Aihe