VIROLAISET KUSKAAVAT HUONEKALUJA SUOMESTA

mööblid

JOUKKOTAPPELU Huonekalurallin huhutaan kiihdyttäneen tunteita Vantaan Ikean parkkipaikalla.

Viron sosiaalisessa mediassa huhutaan, että viime viikonlopun joukkotappelu Vantaan Ikean parkkipaikalla johtui huonekaluja välittävien ”punkkifirmojen” välisestä taistelusta.

Virossa on ainakin kymmenkunta päätyökseen Ikea-huonekaluja Suomesta kuljettavaa firmaa, joista osalla on Tallinnassa oma jakeluvarasto. Ilmiö juontuu siitä, että kysyntää edullisille Ikea-huonekaluille on Virossakin, mutta maassa ei ole omaa Ikeaa.

Virossa on ainakin kymmenkunta päätyökseen Ikea-huonekaluja Suomesta kuljettavaa firmaa, joista osalla on Tallinnassa oma jakeluvarasto.

Rikosylikonstaapeli Henri Baldauf Itä-Uudenmaan poliisista ei osaa sanoa, liittyikö viime viikonlopun virolainen joukkotappelu Vantaan Ikean parkkipaikalla huonekaluja välittävien punkkifirmojen väliseen taisteluun.

Virolaiset saivat tappelussa mustelmia ja yhdeltä murtui käsi.

– Kaikki osalliset ovat olleet hyvin vaitonaisia, seuraavaksi kuulemme silminnäkijöitä, kertoo juttua tutkiva Baldauf.

Joukkotappeluun osallistuneita miehiä oli yli kymmenen ja heistä valtaosa puhuu kotikielenään viroa. Iältään he ovat 20–40-vuotiaita. Osa pakeni ennen poliisin tuloa.

Lue raportti virolaisten harjoittamasta huonekalurallista ensi viikonvaihteen Helsingin Uutisista.

4

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jesperittäkö

      Ja nyt olet menossa lomailemaan lng-kaasusataman sijaan Ikean parkkipaikalle? Itse uutiseen liittyen: tapelkaa lapset, saatte tupakkaa. EVVK.

      BTW tuo "huonekaluralli" tuo myyntituloja Suomeen, hyvä juttu meille ja hyvä kun vievät (kunhan menee kassan kautta).

      Hus pois trolli matkailupalstalta taas.

    • rajat kii ja äkkii

      Taasko ne kusipäät on olleet riehumassa.

    • ksusha

      Virosta kylläkin voi ostaa edullisempaa ja laadukkaampaa huonekalua kuin Ikeasta, ilmiön taustalla lienee imagoasiat kun Virossa omaa Ikeaa ei ole. "Mulla on Ikean sitä ja sitä". Samaa kuin Arabiat, Vallilat ja Marimekot meillä. Yliarvostettua käyttötavaraa. Ostajia lienevät suht hyvätuloiset jotka eivät viitsi tänne ostoksille vaivautua. Hyvä kun kauppa käy.

    • Rehellinen mies1

      Olen myös kuullut että kirpputoreilla ja kierrätyskeskuksesta olisivat käyttäytyneen häiriköiden kun tappelevat samoista räteistä ja lumpuista myös pelastusarmeijalta sekä hurstilta varastettu tavaraa ja ruokakasseja.

      Kannattaisi tullin erityisesti kiinnittää huomiota virolaisiin autoihin kun palaavat kotimaahansa niin paljon täältä viedään ja varastetaan kunnon suomalaisten tavaroita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3068
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1445
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe