Ongelmia ulkona

e..

Elikkäs mulla on 11kk sekarotuinen koira jossa ainakin pystykorvaa. Sisällä käyttäytyy hyvin ja uskoo hienosti kaiken. Ulos lähdöstä alkaakin sitten ongelmat.
Heti kun se tajuaa että ollaan ulos menossa niin haukkuu ja pomppii ja ei yhtään pysy paikallaan ja hihnan kun ottaa käteen niin alkaa hirvee vinkuminen. Aina olen kyllä vaatinut nätisti olon. Ulos kun päästään niin sen jälkeen ei usko mitään ja kaikki mikä liikkuu tarttee haukkua. Pari kertaa yrittänyt purra kun olen komentanut toisille koirille haukkumisesta.
Ja vetää hihnassa lähes kokoajan

4

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e..

      Ideoita mitä tehdä?

    • ongelmao.

      Ideoita: kastroi se nyt alkuun ja mene tottelevaisuuskurssille tms. tapakoulutukseen lähinnä itse koulutettavaksi. Koirasi ehkä tarvitsee enemmän liikuntaa ja tekemistä kuin olet sille pystynyt järkkäämään. Olet käynyt käsiksi koiraan kun se on ollut innoissaan, jätäpä tuo kokonaan ja komennat äänellä, viemällä pois tilanteista ja esim. hyvinistuvalla kuonopannalla (jossa lukolla säädettävä kuonohihna, ei juoksusilmukka).
      Minkälaista ulkoliikuntaa harrastatte, ajat ja kilometrit?

      • ....

        Olenko sanonut että olen käynyt koiraan käsiksi?
        Kuonopantaa oonkin miettiny, sitä voisi kyllä harkita.
        Kilometrejä en kyllä osaa sanoa, pyrkiny et vähintään kerran päivässä (yleensä useemminkin) käydään pitkällä lenkillä ja touhuillaan kaikkee muutenkin ulkona. Joka päivä, joka lenkille varannut sen puoli tuntia ainakin, välillä meneekin sitten 3 tuntiakin.


      • Laitapa kuule
        .... kirjoitti:

        Olenko sanonut että olen käynyt koiraan käsiksi?
        Kuonopantaa oonkin miettiny, sitä voisi kyllä harkita.
        Kilometrejä en kyllä osaa sanoa, pyrkiny et vähintään kerran päivässä (yleensä useemminkin) käydään pitkällä lenkillä ja touhuillaan kaikkee muutenkin ulkona. Joka päivä, joka lenkille varannut sen puoli tuntia ainakin, välillä meneekin sitten 3 tuntiakin.

        se kolme tuntia yhdelle lenkille mittaa joka päivä ja tee kaksi muuta tunnin lenkkiä niin alat huomata muutosta. Liikunnan puute on selvä yhtenä syynä ongelmiisi. Kilometreissä tuo päivittäinen matka tulisi olla yli 10km. Eli aikaa jää runsaasti pelattavaksi koiran kanssa hauskaa pitäen joten jokaisella matkalla pyrit opettamaan koiralle uusia käskyjä ja treenaat niiden vanhojen perillemenoa. Seuraa koirasi mielenkiinnon kohteita ja anna sen toteuttaa niitä. Eli jos vaikka nyt on kiinnostunut haukkumaan oravat niin anna toteuttaa viettiä tai jos myyrästämään niin anna kaivaa niitä. Aika kuluu kuin siivillä kun koiralla on luontaista tekemistä.

        Älä missään tapauksessa silvo koiraasi, se ei tule auttamaan koska jo opittu tapa. Sen sijaan pyri löytämään sille uusia kavereita. Vastakkaisesta sukupuolesta.

        Koirasi tulee kyllä rauhoittumaan, noin kolmevuotispäivän tienoilla tai jo aikaisemmin ehkä. Silloin voit vain ihmetellä mikä sille on tullut kun riehumiset ei enää maistu ja käskytkin tuntuu menevät perille kuin itsestään. Tämä kuitenkin edellyttää sitä että panostat opettamiseen. Tee se maltilla ja järjellä, älä negatiivisella tunteella.

        Tämän ylläolevan kerron koska minulle tuli pystykorva juuri tuossa iässä kodinvaihtajana syystä että entinen omistaja ei sitä enää kestänyt. Ja nyt olen jo monta vuotta saanut kulkea kaupungilla ja metsissä hienosti käyttäytyvän herrasmieshaukun kera.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe